28.08.2017 Національні природні парки – свідомий вибір майбутнього!

Людство з давніх часів за допомогою різних засобів активно використовувало природні багатства, часто не задумуючись про їх екологічне значення та потенційні запаси. Особливо це стосується сучасної епохи. Істотне збільшення населення нашої планети в порівняно короткий історичний період поставило перед суспільством питання, яке не має однозначної відповіді. Як жити далі?…

Відповідь очевидна — потрібно налагодити гармонійне співіснування з навколишнім природним середовищем, аби зберегти життя на планеті. Зрозуміли її всі, і вже досить давно  почали впроваджувати найбільш прийнятний і збалансований для інтересів природи і суспільства  метод управління.

Мова іде про національні природні парки – природно-заповідні території, які встановлені законом, знаходяться у державній власності, охороняються від більшості типів людської діяльності і  адмініструються таким чином, щоб розвивати місцеву економіку через  екологічно стале використання природних ресурсів.

Ідейними засновниками створення нацпарків були представники творчої інтелігенції, впливові  аристократи, ініціативні натуралісти.

Так, в 1832 р. живописець Джордж Кетлін  в своїх подорожах по Американському Заходу висловив ідею створити парк «… що містить людей та тварин, у всій дикості і свіжості їх краси!». Подібні ідеї висловлювалися і в інших країнах.

Першим у світі справжнім національним парком  став Єллоустоунський нацпарк (1872 рік) завдяки зусиллям Північної Тихоокеанської Залізниці, чия лінія через Монтану отримала значну вигоду через створення цієї нової туристичної атракції.

Національні природні парки створюються  в місцях, які були значною мірою нерозвинені,  не зруйновані господарською діяльністю людей і завдяки цьому зберігають особливо цінні, корінні, малопорушені ділянки природного середовища  з багатим рослинним і тваринним світом.

Саме у таких місцях в  гірській частині Закарпаття існує 3 національні природні парки: «Синевир», «Ужанський» і «Зачарований край». За площею вони загалом займають близько 7% території області, а ліси в їх межах  вкривають лише близько 9%  площі лісів області.  На перший погляд це немалі території, але…

Кожен парк – це охоронюваний, не зруйнований людиною  життєвий простір природного середовища Карпат, в якому  зберігаються  унікальні залишки корінних природних лісів (пралісів, старовікових лісів), захисних лісів (водозахисних, протиерозійних), витоки річок, альпійські луки, геологічні формування. Тут зосереджене надзвичайно багате біорізноманіття (більшість видів флори і фауни Європи), у тому числі рідкісні види рослин (більше 50 видів) і  тварин (більше 60 видів), які мають право на захищену домівку не менше ніж люди.

Завдяки охороні та екологічно обґрунтованому управлінню, природне середовище нацпарків зберігає не лише сталий життєвий простір  карпатських рослин і тварин, серед яких багато раритетних, а й водний, повітряний і кліматичний баланс Івано-Франківщини. Завдяки цьому територія парків   слугує  сталим і надійним природним буфером екологічної безпеки регіону, захищаючи його від зневоднення, руйнівних стихійних лих, та пом’якшуючи прояви глобальних змін клімату.

Окрім центру  збереження  унікальної природи гірських Карпат,  парки слугують осередками екологічної просвіти, рекреації та туризму. На території парків  функціонують еко-просвітцькі центри,  облаштовані туристичні маршрути, мережа стаціонарних рекреаційних пунктів,  екологічні та науково-пізнавальні стежки, проводяться екологічні акції, численні еко-просвітницькі заходи.

Завдяки збереженій унікальній природі та розвинутій рекреаційно-туристичній і науково-просвітницькій інфраструктурі нацпарки області є основою для сталого соціально-економічного  розвитку регіону. Бо саме вони найбільш привабливі для туристів та рекреантів.  Територію НПП «Синевир» минулого року відвідало до  60 тисяч організованих туристів, а загальна кількість відвідувачів сягає 100 тисяч осіб. Значно менш відвідуваний наймолодший парк області «Зачарований край»,  але він також має високий потенціал для розвитку туризму, який  наразі активно розвивається.  Потоки туристів у нацпарки  сприяють розвитку навколо природно-заповідних територій мережі зелених садиб, туристичних центрів, таборів, обслуговуючих кооперативів та інших сталих форм господарювання.

Підсумовуючи! Нацпарки області — це потужна   природна основа сталого економічного зростання регіону. Розуміння цього дає ключ для розвитку малого і середнього бізнесу області у напрямку  екотуризму, заготівлі і переробки недеревних природних ресурсів, народних промислів. Зрозумівши перспективи співпраці з національними природними парками,  ми отримуємо потужний інструмент процвітання регіону.


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.