10.11.2017 Про збереження пралісів на брифінгу розповідав директор департаменту екоресурсів Сергій Рішко

Нещодавно виповнилося десять років тому,  як у рамках міжнародної програми та за фінансової підтримки Уряду Нідерландів, фахівці на основі дослідження лісових екосистем у Карпатському біосферному заповіднику встановили, що тут зростають праліси площею понад 60 тисяч гектарів. Праліси – це лісові екосистеми, які розвиваються під впливом лише природних стихій та явищ, пройшли повний цикл розвитку без будь-якого втручання людини, структури яких визначаються виключно чинниками природного середовища. За активної роботи словацьких та українських науковців у 2007 році «Букові праліси Карпат» включено до переліку об’єктів Всесвітньої природної спадщини. Про це під час брифінгу в прес-центрі Закарпатської ОДА розповів директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Сергій Рішко. Протягом останніх десяти років площа цього об’єкту постійно розширилюся, додавалися нові унікальні площі у нових країнах. Відтак, нині це кластери із дванадцять країн: України, Словаччини, Німеччини, Албанії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Хорватії, Іспанії, Італії, Румунії, Словенії. До складу цього транскордонного об’єкта нині входять закарпатські лісові масиви Чорногора, Уголька — Широкий Луг, Свидовець, Мараморош, Кузій — Трибушани, Стужиця — Ужок, а також Синевир — Дарвайка, Синевир — Квасовець, Синевир — Стримба, Синевир — Вільшани, Зачарований Край — Іршава та Зачарований Край — Великий Діл. Загальна площа об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи» становить більше 346 тисяч гектарів.

«У Європі, за винятком Карпат, Балкан і європейської частини Росії, праліси на сьогодні практично зникли. Значна площа зберігається в українських Карпатах, зокрема  на Закарпатті. Вік дерев на території пралісів 400-500 років, їхня висота сягає до 45 метрів. Усі ці території вимагають додаткового захисту, оскільки їх неможливо відтворити.  Включення їх до Списку ЮНЕСКО дає надію на збереження цих унікальних лісових ділянок, оскільки так вони отримують високий охоронний статус», — наголошує Сергій Рішко.
Цьогоріч в Україні на законодавчому рівні посилили відповідальність за порушення вимог охорони природних лісів, пралісів. Законом, зокрема, заборонені всі види рубок, будівництво, прокладка шляхів, випас худоби та проїзд транспортних засобів.  Також внесено зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну рубку дерев або чагарників у лісах та заповідниках. Згідно із законом, тепер незаконна рубка дерев в пралісах карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Директор департаменту екоресурсів наголосив під час зустрічі із журналістами про те, що дослідження пралісів і старовікових лісів Українських Карпат тривають. За їх результатами очікується збільшення площ, які перейдуть під захист національних парків.


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.