10.08.2018 Збережемо кажанів – маленьких супергероїв

Наприкінці серпня у багатьох європейських країнах планується проведення екологічної акції «Міжнародна ніч кажанів». Ця незвична природоохоронна акція проводиться уже понад 20 років у країнах у тому числі й Україні, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі – EUROBATs. Угода діє з 1991 pоку та ратифікована Верховною Радою України 19 травня 1999 року, її метою є насамперед,  узгодження дій, розроблення і впровадження європейськими державами спільних заходів щодо збереження кажанів та місць їхнього перебування. Одним з пріоритетів діяльності в рамках Угоди є підвищення екологічної свідомості населення стосовно важливості збереження кажанів.

Екологопросвітницька акція має на меті привернути увагу громадськості до необхідності збереження рукокрилих. Адже до Червоної книги України внесено 26 видів кажанів, які також охороняються відповідними міжнародними договорами.

Відомо, що кажани є єдиними ссавцями, які можуть літати. Вони є необхідної складовою екосистеми, яка без них просто перестане правильно функціонувати. Надзвичайно унікальна особливість кажанів у тому, що вони можуть за допомогою звуку сприймати навколишнє середовище. Через те, що вони літають переважно вночі, їх ототожнюють із якимось неприємними подіями, але кажани є надзвичайно активними знищувачами комах – різноманітних шкідників, – які поїдають врожаї садів та городів. Відтак, ці маленькі нічні трудівники – справжні  супергерої!

Кажани (хіроптерофауна) Закарпаття вивчалися зоологами УжНУ, зокрема професором Ю.Крочком. Вчені кажуть, що в області зустрічається близько 20 видів кажанів загальною кількістю близько 250 тис. особин.

Найчисленнішими видами кажанів є велика нічниця, довгокрилець звичайний, нетопир малий, вечірниця руда та великий підковоніс. Заселяють кажани в основному підземелля, печери, льохи, горища, дупла дерев, дзвіниці.

Однак, чисельність окремих видів кажанів, зокрема, гостровухої нічниці, пізнього кажану, малого підковоносу за останнє десятиріччя, зменшилась.

Через незнання та відсутність екологічної свідомості люди часто проникають у сховища та знищують колонії кажанів.

Необхідно знати та пам’ятати, що поживу кажанів становлять шкідники — комахи одноденки, бабки, таргани, прямокрилі, веснянки, рівнокрилі, хоботкові, клопи, жуки, сітчастокрилі, перетинчастокрилі, волохокрилі, лускокрилі, двокрилі.

Кажани надзвичайно прожерливі тваринки. Кількість з’їденої за один раз їжі великою нічницею в середньому становить 6,5 г, а звичайного довгокрильця — 2,3 г. У своїх наукових роботах закарпатські дослідники наводять цікаву арифметику: в області обліковано близько 250 колоній кажанів: близько 30 колоній нічниці великої, 10—15 — довгокрильця звичайного, 3—5 — великого підковоноса, вечірниці рудої, нетопира малого та ін. Чисельність кожної — від 500 до 3—4 тис. особин. А це значить, що кількість комах, знищених за один рік активного життя усіма кажанами, становить близько 60 т, серед яких основна маса — шкідники сільського та лісового господарства (жук-кузька, травневий хрущ, червневий хрущ, медведка, озима совка, дубова листовійка, пильщик сосновий та ін.). Поїдаючи мух та комарів, кажани знищують перенощиків інфекційних захворювань.

Дослідники висловлюють наступні пропозиції щодо збереження кажанів у Закарпатті:

а) взяти під охорону підземелля, а також тварин, що живуть у них, в околицях сіл Глибокої, Н. Солотвина, Середнього, Глинянець, Кольчина, Білок, Ділового та Берегова;

б) карстові печери фауно-флористичного заповідника «Уголька» відповідним чином обладнати, дозволити тільки організовані відвідування їх у супроводі працівника заповідника чи інспектора по охороні природи;

в) вести широку роз’яснювальну роботу серед населення та школярів про корисну діяльність кажанів;

г) колгоспам, радгоспам і лісокомбінатам на виноградниках, у садах і лісах взяти під охорону наявні і створити штучні сховища як підземні, так і наземні для кажанів.

Виконання цих заходів — необхідна умова збереження і збільшення кажанів як одного з природних факторів регулювання чисельності комах-шкідників сільського і лісового господарства.


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.