Архів новин за 2007 рік

26.12.2007. Андрія Погорєлова відзначено нагородою

За останній рік Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області під керівництвом Андрія Погорєлова показало хороші результати: за межі України вивезено більше 70 тонн хімічних засобів захисту рослин, контейнеризовано 50 тонн суміші речовин “Премікс”, що знаходилася на відкритих площах м. Берегово, розроблено проект схеми екомережі краю, а також започатковано проведення обласного конкурсу дитячих творчих робіт “Збережемо природу Закарпаття!”. Міністром охорони навколишнього природного середовища України прийнято рішення: за високий професіоналізм та за підсумками роботи 2007 року відзначити нагородою начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова.

* * * * *

18.12.2007. “Десант” із понад 100 маленьких любителів природи Закарпаття висадили в Ужгороді

Природоохоронці підвели підсумки обласного конкурсу дитячих творчих робіт “Збережемо природу Закарпаття!”

Впродовж двох останніх місяців діти із усіх куточків Закарпаття у найрізноманітніших формах викладали свої ідеї щодо збереження довкілля нашого краю. “Ми побачили, що Закарпаття багате не тільки природними скарбами, а й значною частиною творчих особистостей, – каже начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов –. Практика показує, що екологічну культуру, як і культуру взагалі, необхідно виховувати з самого дитинства. Суть нашого Конкурсу полягає у тому, щоб очима дітей побачити, як же зберегти природу Закарпаття?! Ми переконані, що діти, які замислилися над цим питанням, а тим більше, відобразили його у своїх творчих роботах, уже не вчинять шкоди довкіллю, й навпаки докладуть максимум зусиль, аби зберегти екоресурси Закарпаття. І це – перемога кожного.”

Плакати із умовами участі у Конкурсі були розклеєні у навчальних закладах області. Участь у ньому взяли близько тисячі дітей, та на обласний етап журі відібрало 162 – по 9 з кожного району та з міст обласного підпорядкування –, чиї роботи визнано найкращими. Для них організатори Конкурсу влаштували справжню феєрію. Це – і екскурсія до ботанічного саду (більшість дітей вперше у житті тут побували саме тепер), і концертна програма, а головне –нагородження подарунками. Визначення переможців відбувалося у трьох вікових категоріях: 4-5, 6-11 та 12-17 років. Головні нагороди – цифрові фотоапарати – отримали 5-річна Сипко Рената із м. Виноградів, ужгородка Марина Іржак, котрій 9 років, а також Степан Симинець – старша вікова категорія –, житель м. Мукачево. Ще 12 призерів отримали CD-плеєри та мобільні телефони. Крім того, кожен із учасників обласного етапу поїхав додому із пакунком солодощів та фотоальбомом.

Свято завершилося за обіднім столом. У очах любителів природи щастя та невеличка втома і ще…найголовніше…щире дитяче “Дя-ку-є-мо!”.

Конкурс проходив за підтримки Управління освіти і науки Закарпатської ОДА та Закарпатського відділу Українського географічного товариства.

Наступного року заплановано продовжити такі позитивні напрацювання, а відтак – зробити Конкурс щорічним.

* * * * *

28.11.2007. Притисянським територіям Закарпаття необхідно надати природоохоронного статусу

Це допоможе зберегти унікальні для Закарпаття та України комплекси заплавних біотопів

Міжнародна експертна група нещодавно підготувала результати науково-дослідних робіт, які проводились у Прилаторицькій, Приборжавській та Притисянській частинах Закарпатської рівнини (Ужгородський, Мукачівський, Берегівський, Виноградівський, Хустський і Тячівський райони області). Грунтово-рослинні комбінації таких заплавних екосистем не мають аналогів у ландшафтному покриві України і слугують осередком підтримання різноманіття в регіоні. На Притисянській частині рівнини встановлено 7 окремих типів біотопів, вони покривають 10 % території. Унікальними тут є тополеві осередки у прибережній зоні та на островах Тиси, що є важливими буферними зонами при раптових повенях. Дослідники виявили тут 16 червонокнижних видів флори. Крім того, верхня частина Тиси на сьогоднішній день є найбільш багатим рибним осередком на Закарпатті. Величина рибних запасів та їх значення для рибальства у регіоні значною мірою залежить від охорони заплавних й прируслових лісових комплексів, які визначають й підтримують глибину річки та різноманітність мікрорельєфу днища. Русло річки Тиса володіє майже повним видовим складом іхтіофауни Закарпатської області. Тут проживають такі рідкісні для України види, як лосось дунайський та стерлядь. Заплава річки виконує роль екологічного коридору для проникнення птахів вглиб гірської гряди Східних Карпат. На цих територіях під час міграцій концентруються десятки тисяч зграй птахів на відпочинок перед транскарпатським перельотом. Влітку таку місцевість відвідує лелека чорний, косар, велика та мала білі чаплі, бугай та ін. Взимку – гоголь, лебідь-шипун, кулик. Запропоновані заплавні ділянки також є ключовими територіями для збереження в Закарпатській області таких рідкісних видів, як лісовий кіт та видра.

Природоохоронці вважають, що для збереження цінних територій та об’єктів регіону Притисянська частина повинна входити до складу проектованого регіонального ландшафтного парку “Притисянський”.

Найближчим часом заплановано вирішення цього питання з місцевими органами самоврядування.

* * * * *

27.11.2007. Екологія й виробництво, гроші й природа: чи є взаємозв’язок?

Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов про принципи економіки природокористування

Пригадуєте крилатий вислів радянських часів «экономика должна быть экономной»?! Десь, колись і в якомусь нереальному світі цей вислів, може, й спрацьовував, але, як засвідчив час і гіркий досвід, у жодному випадку його не можна застосовувати до охорони навколишнього природного середовища, як нерідко нині трапляється. Щоправда, сьогодні ми будемо говорити не про те, наскільки Україні загалом та Закарпаттю зокрема не вистачає коштів для того, аби вирішити бодай найболісніші екологічні питання (про все не говоримо – це утопія), хоча й цього торкнемося, але найбільше — про таку цікаву річ, як економіку природокористування. Розмова – з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрієм Погорєловим.

— Андрію Вікторовичу, чому ми говоримо про економіку природокористування? Що це таке?

— Ми говоримо про це тому, що під впливом людини відбуваються величезні зміни природного середовища, з чим пов’язана необхідність його охорони. Людина видобуває з надр Землі корисні копалини, тільки за один рік при оранці полів, будівельних і гірничих роботах переміщує тисячі кубометрів грунту, забирає на господарсько-побутові потреби воду, спалює різноманітне паливо, виплавляє метали, виробляє невідомі у природі й нерідко ворожі їй синтетичні матеріали, розкидає на полях добрива і пестициди. І вести такий перелік можна до безкінечності — закінчуючи тим, що найболісніше таким маленьким регіонам, як наш — створенням полігонів для відходів та вирубуванням лісів. Глибокі зміни природного середовища під впливом господарської діяльності порушують рівновагу, і це зрозуміло всім. У багатьох регіонах земної кулі подібні зміни призвели до забруднення середовища, зникнення багатьох видів рослин і тварин. Аби цього не сталося, в Україні й говорять про економіку природокористування — тобто про об’єктивно зумовлений процес залучення людиною природних ресурсів до виробничої і невиробничої діяльності, їх відтворення та охорону.

Якщо ж говорити конкретно про нашу роботу, то Держуправління охорони навколишнього природного середовища згідно законодавства здійснює в цій галузі функції спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності. Тобто говоримо про те, що метою управління в галузі раціонального природокористування є реалізація законодавства, контроль за додержанням вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних і комплексних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, досягнення погодженості дій державних і громадських органів у галузі навколишнього природного середовища.

— Я так розумію, саме ваше управління має планувати, як людині та природні взаємодіяти на рівні області, якими природними ресурсами користуватися і в яких обсягах, зрештою, які найболісніші проблеми довкілля людина має в першу чергу вирішувати?

— Так, і зазначу, що з метою вирішення екологічних проблем області, забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку території області, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів березневим рішенням обласної ради затверджено Програму реалізації природоохоронних заходів на 2007 рік. Кошти на ці заходи передбачаються в обласному Фонді охорони навколишнього природного середовища (це штрафи та плата за розміщення та утворення відходів): на цей рік на фінансування природоохоронних заходів передбачено кошти на загальну суму 976 тисяч гривень. На заходи з раціонального використання та збереження природних ресурсів, на розвиток природно-заповідної справи та екомережі у 2007 р. з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища заплановано виділити 218,6 тис. грн., що відповідає рекомендаціям Координаційної Ради з розвитку національної екомережі України.

— На що повинні піти ці кошти?

— Хочу сказати, що ці гроші спрямовані на першочергові об’єкти, які визначені в області найважливішими з точки зору охорони навколишнього природного середовища. Тобто, ці кошти спрямовані на будівництво форелерозплідника в Ужанському НПП, облаштування біотичних очисних споруд озера Синевир в НП “Синевир”, реконструкцію музею гір та історії природокористування в Українських Карпатах Карпатського біосферного заповідника, проведення науково-дослідних робіт на екологічну тематику.

До речі, також наразі держуправлінням проводяться тендерні процедури для фінансування такого важливого для нашого краю природоохоронного заходу, як «Проведення заходів щодо забезпечення екологічно безпечного зберігання непридатних ХЗЗР (збирання, перевезення та видалення)”. Про це неодноразово говорилося, і кошти на очищення нашого регіону від небезпечних пестицидів передбачені також у згаданому Фонді на загальну суму 350 тисяч гривень.

— Якщо ви заговорили про пестициди, то, вочевидь, варто торкнутися в цьому контексті й питання горезвісного «Преміксу», завезеного з Угорщини. Чи щось робиться силами та коштами Фонду для вирішення цього болісного питання?

— Це справді болісне для Закарпаття питання, і ми також працюємо над ним у межах своєї компетентності. Зокрема, наразі Держуправлінням проведені відкриті торги по “Виконанню робіт з забезпечення тимчасового зберігання небезпечних хімічних речовин (суміші “Премікс”), ввезених на територію Закарпатської області з інших держав. Кошти на цей захід на суму 200 тис. грн. також передбачені за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.

— Андрію Вікторовичу, як відбувається відбір найгостріших екологічних питань, на які потрібні кошти з обласного Фонду? Переконана, в кожному районі Закарпаття є свої проблеми. Як визначити, котрі з них в першу чергу вимагають вирішення?

— Це справді складна й дуже відповідальна процедура. Формування переліку об’єктів, які повинні фінансуватися за рахунок коштів Фонду, відбувається так: на звернення Держуправління, районні та міські адміністрації готують запити на фінансування з Фонду, які збираються в нашому управлінні. Саме райони та міста визначають найболісніші на своїх територіях проблеми. Зібравши всю цю інформацію, комісійно ми все це обговорюємо і визначаємо перелік об’єктів, на які будуть спрямовані кошти з Фонду. Зрештою все це затверджує сесія облради.

— Що в контексті нашої розмови плануєте на наступний рік вчинити?

— Для вирішення найбільш актуальних проблем з питань охорони навколишнього природного середовища на 2008 рік до Мінприроди України ми вже надіслали п’ять запитів для фінансування природоохоронних заходів на загальну суму 14 825 тисяч гривень.

— Якщо ви не забобонні й не боїтеся говорити про щось наперед, аби не «зірвати» плани, чи можемо конкретизувати ці заходи? Вочевидь, так можемо назвати першочергові екологічні проблеми області?

— Певна річ, це не секрет. На першому місці в цьому переліку стоїть Програма “Поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами”. У рамках цієї програми заплановане проведення заходів щодо забезпечення екологічно безпечного зберігання непридатних хімічних засобів захисту рослин у Закарпатській області (збирання, перевезення та видалення)” на суму 3,5 мільйона гривень, а також проведення комплексу робіт з видалення, знешкодження та захоронення відходів та небезпечних хімічних речовин (суміші “Премікс”), завезених на територію Закарпатської області з інших держав” на суму 9 мільйонів гривень. Погодьтеся, це чи не найгостріша проблема нашого регіону.

Другим важливим заходом є Програма «Очистка стічних вод»: в її рамках передбачається реконструкція двох каналізаційно-насосних станцій у місті Ужгород на загальну суму майже 2 мільйони гривень.

Програма «Моніторинг навколишнього середовища та забезпечення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства”. Нею передбачається забезпечення функціонування державної системи моніторингу на виконання Україною міжнародних Конвенцій та міждержавних Угод (Закарпатська область)” на суму 385 тисяч гривень.

— Залишилося сподіватися, що в Києві у відповідних структурах зрозуміють наші екологічні проблеми, проникнуться ними й виділять такі необхідні Закарпаттю субвенції?

— Певна річ, що нам доводиться виходити з того фінансування, що буде передбачене. Але я хотів би сказати насамкінець, що дотримання принципів раціонального природокористування доцільне в усіх регіонах незалежно від ієрархічного рівня. Збереження спільної екологічної рівноваги можливе за умови збереження рівноваги природних систем окремих регіонів і навпаки. Крім того, проблема раціонального природокористування не може бути вирішена тільки в регіональних і навіть загальнодержавних межах. Це глобальна проблема, вона властива всій планеті.

Провела інтерв’ю Наталія Петерварі

* * * * *

21.11.2007. ХЗЗР везуть до Німеччини

Сьогодні, 21 листопада, із Закарпаття виїжджає автомобіль із непридатними, забороненими та невизначеними хімічними засобами захисту рослин. Це означає, що розпочалася остання стадія впровадження пілотного проекту із очищення області від таких отрутохімікатів.

Протягом декількох тижнів спеціалісти розміщували ХЗЗР у спецємності та звозили до централізованих складів у Тячівському, Берегівському, Хустському та Виноградівському районах. Такі роботи проводитимуться й надалі в усіх районах краю, де знаходяться заборонені пестициди. Зокрема наступним кроком буде очищення Мукачівщини від отрутохімікатів. Як повідомив начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов, наразі Закарпаття остаточно позбувається близько 20 тонн ХЗЗР, які везуть до Німеччини на утилізацію.

* * * * *

07.11.2007. На Закарпатті захищають форель у період її нересту

У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулась нарада щодо забезпечення сприятливих умов для міграції та осінньо-зимового нересту лососевих видів риб.

Нагадаємо, що до цього часу риба під час нересту не була захищена. Форель, на відміну від інших лососевих, котрі відкладають ікру навесні, нереститься в осінній період. Крім того, лососеві через свої високі харчові якості постійно страждають від браконьєрства. У нашому краї було прийнято рішення щодо осінньо-зимової заборони на вилов риби у рибогосподарських водоймах передгірських та гірських районів Закарпаття.

Метою проведення наради було завдання проаналізувати хід виконання Плану спільних дій на період нересту лососевих видів риб та відкоригувати окремі із заходів для забезпечення сприятливих умов для міграції цих представників водної фауни. На сьогодні спільні дії здійснюються, проте механізм співпраці між відповідними структурами не до кінця відпрацьований. Тому відтепер інформація про факти порушень природоохоронного законодавства надходитиме до всіх зацікавлених організацій, а про проведення природоохоронних рейдів виконавці повідомлятимуть за 2-3 дні до їх початку.

* * * * *

31.10.2007. Наш край очищують від отрутохімікатів

На сьогоднішній день однією з важливих екологічних проблем, яка турбує закарпатців, є питання поводження із забороненими, невизначеними та непридатними до використання хімічними засобами захисту рослин (ХЗЗР), які залишилися нам у спадок ще з радянських часів.

Розпад колгоспів та розпаювання земель зробили їх безхазяйними, тому що правонаступники колишніх колгоспних господарств самоусунулися від вирішення даного питання.

За результатами інвентаризації станом на 17.05.07 на території області обліковано 354,022 тонни цих отрутохімікатів. що розміщені у 9 районах області і зберігалися в 51 складському приміщенні. ХЗЗР зберігаються в незадовільних умовах без належної охорони і потребують термінового вивозу на утилізацію.

З огляду на таку ситуацію з ініціативи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області наш край став першим у списку впровадження Мінприроди України пілотного проекту вивезення ХЗЗР із території країни.

Наразі тривають роботи з підготовки до відправки у Німеччину цих отрутохімікатів на утилізацію. Зокрема у Тячівському та Берегівському районах станом на 26 жовтня 2007 року спеціалістами НВТ “Динаміка” виконано роботи по перезатаренню 45 тонн ХЗЗР. Із 17 населених пунктів Берегівщини і Тячівщини, де були заскладовані отрутохімікати, 13 остаточно звільнено від пестицидів, котрі звезено у два склади. Всі ХЗЗР поміщаються у поліетиленові пакети та спецконтейнери. Паралельно з вивезенням уже контейнеризованих засобів захисту рослин за межі країни, буде здійснено завантаження інших пестицидів у ємності. Роботи проводитимуться доки все Закарпаття не звільниться від цих отрутохімікатів. Це відбудеться до кінця 2007 року.

* * * * *

25.10.2007. На Закарпатті розробляють проект регіональної схеми екомережі

У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області днями відбулось спільне засідання робочих груп обласної Координаційної ради з питань формування національної екологічної мережі Закарпатської області.

Основною метою засідання було завдання розробити практичні заходи щодо узагальнених пропозицій з розбудови проекту екомережі. Окремо розглядались питання проведення регулярного моніторингу стану і змін територій та об’єктів природно-заповідного фонду (далі – ПЗФ) краю, що не мають адміністрацій, визначення допустимого навантаження на природні екосистеми, розробки проекту програми використання заповідних об’єктів для виховання молоді, а також розгляду інформації щодо проекту схеми регіональної екомережі.

Природоохоронці та науковці краю вважають, що для забезпечення дієвої системи моніторингу територій, що не мають власних адміністрацій і знаходяться під охороною землевласників, необхідно спільно провести визначення черговості їх досліджень. Щодо проекту схеми екомережі у регіоні, то на сьогоднішній день можливо розглядати її фрагментами. У цьому плані слід створити комплексну групу, яка б розробила цей проект. Стосовно чисельності об’єктів ПЗФ, то її варто переглянути. До прикладу: більшість свердловин, які числяться як гідрологічні пам’ятки природи, є просто технічними спорудами і за час створення вже вийшли з ладу. Тобто їх треба знімати з обліку. А джерела, котрі є дійсно цінними, потребують певних заходів, розробка яких наразі триває.

* * * * *

22.10.2007. «Збережемо природу Закарпаття!»

Під такою назвою сьогодні стартує обласний конкурс дитячих творчих робіт.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області оголошує конкурс дитячих творчих робіт “Збережемо природу Закарпаття” (далі – Конкурс). До участі у ньому запрошуються діти віком від 4 до 17 років. Метою Конкурсу є виховати екологічну культуру любителів природи шляхом прояву їхніх творчих умінь. Це може бути малюнок, фото, плакат, екологічний твір чи казка, вірш, сувенір, життєва історія та будь-які інші ідеї щодо збереження довкілля нашого краю. Конкурс проводиться із 22 жовтня по 18 грудня 2007 року і проходить у три етапи:

І етап — шкільний: з 22 жовтня по 22 листопада 2007 року;

ІІ етап – районний: з 23 листопада по 04 грудня 2007 року;

ІІІ етап – обласний: з 05 грудня по 18 грудня 2007 року.

До творчих робіт має бути прикріплена наступна інформація: назва роботи; прізвище, ім’я та по батькові автора (повністю); дата народження; домашня адреса, адреса навчального закладу, контактний телефон.

Роботи подаються дирекції відповідного навчального закладу до 22 листопада 2007 року. Надіслані творчі роботи оцінюватиме журі. Визначення переможців відбуватиметься за трьома віковими категоріями: 4-5 років, 6-11 років, 12-17 років. Оголошення та нагородження переможців відбудеться 18 грудня 2007 року. Кожен із учасників обласного етапу Конкурсу отримає цінні подарунки. Головні призи: цифрові фотоапарати, MP3-плеєри, настільні ігри. Конкурс проходить за підтримки Управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації.

Бажаємо удачі всім учасникам Конкурсу!

* * * * *

16.10.2007. Реконструкцію каналізаційних очисних споруд проведуть на Берегівщині

Такі роботи заплановано провести згідно з Програмою природоохоронних заходів по Берегівському району на період до 2012 року, котру схвалено 15 жовтня відповідною районною радою.

Програма включає 5 розділів і передбачає також очистку річки Боржава від побутового сміття, очистку меліоративної мережі в районі, виконання комплексу заходів із зниження негативного впливу на довкілля золотополіметалевого рудника в с. Мужієво, вирішення питання утилізації побутових відходів у районі та здійснення системи робіт щодо охорони біоресурсів. Це – і створення нових лісонасаджень, і озеленення населених пунктів, і проведення заходів, що сприятимуть розвитку екологічної культури маленьких любителів природи.

Наразі природоохоронцями розробляється аналогічна програма по м. Берегово, яку буде розглянуто на черговій сесії міської ради.

* * * * *

15.10.2007. Екотуризм на Закарпатті може покращити добробут сільських громад

10-12 жовтня у м. Рахів проходила Міжнародна науково-практична конференція “Екотуризм і сталий розвиток у Карпатах”. Організаторами такої заходу стали Мінприроди України, Карпатський біосферний заповідник, Ужгородський національний університет та ін.

Серед учасників Конференції були науковці, дослідники та природоохоронці різних країн Європи, зокрема Нідерландів, Німеччини, Угорщини, Словенії, Словаччини, Румунії та, звичайно, України. Програмою Конференції було передбачено пленарні та секційні доповіді, представлення яких здійснювалось з використанням мультимедійних засобів. Тут були обговорені проблеми, тенденції і перспективи екологічного туризму на Закарпатті і Україні в цілому, питання збереження біорізноманіття Карпат.

Оскільки екотуризм – це сприятлива для навколишнього середовища форма подорожі, то передбачається, що учасниками його є люди з високою екологічною свідомістю. Тому явище екотуризму розглядали у декількох ракурсах: як шлях до покращення добробуту сільських громад, як спосіб досягнення балансу між збереженням природного середовища, раціональним використанням ресурсів та стабільності розвитку туризму, а також як засіб підтримки знань та традицій місцевих жителів.

Останній день Конференції організатори присвятили екскурсії Чорногірськими пралісами на Говерлу.

* * * * *

05.10.2007. Україна і Угорщина розробляють спільну концепцію протипаводкового захисту

4 та 5 жовтня в Ужгороді проходив проміжковий семінар проекту “Розробка українсько-угорських комплексних планів протипаводкового захисту, розвитку водного господарства та оновлення заплавних територій у регіоні Берег і басейні р. Боржава”. Учасниками семінару стали представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, ОДА, партнери Проекту. Проект впроваджується Закарпатським облводгоспом.

Нагадаємо, що упровадження Проекту розпочалося в липні 2006 року і діяльність його зосереджена на території Іршавського та Берегівського районів Закарпатської області. Значна частина заходів, що здійснюються в рамках даного Проекту, відбуватиметься також на угорській території регіону Берег. Не новина, що Закарпатська область за своїм географічним положенням та кліматичними умовами належить до зони розвинутої дощової активності, що на рівні з іншими несприятливими факторами – гідрометеорологічними, геолого-орографічними, гідрологічними і антропогенними – є причиною формування паводків, тому їх неможливо уникнути, а потрібно від них захищатися. Проект спрямований на реалізацію структурного методу захисту, який включає в себе будівництво водозахисних дамб, берегоукріплень, польдерів, акумулюючих ємностей та інших гідроспоруд, без яких не можна обійтись, захищаючи той чи інший населений пункт, сільськоугіддя та інші життєво важливі об’єкти людської діяльності. Згідно Проекту, у районах, де передбачається будівництво ємностей, місцевому населенню будуть забезпечені умови для випасання худоби та сінокосів шляхом збереження необхідних площ заплавних лук, а також можливість страхування врожаїв на випадок їх знищення паводками.

Наразі спеціалістами проаналізовано грунтово-кліматичні умови регіону, проведено агрохімічне обстеження, визначено сучасний стан земель сільськогосподарського використання на українській території дії Проекту, а також досліджено готовність населення до впровадження ряду протипаводкових заходів у басейнах річки Боржава та Берегівській меліоративній системі.

* * * * *

27.09.2007. На Закарпатті захищатимуть форель у період її нересту

26 вересня у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулась нарада щодо забезпечення сприятливих умов для міграції та осінньо-зимового нересту лососевих видів риб.

Форель, на відміну від інших лососевих, котрі відкладають ікру навесні, нереститься в осінній період. До цього часу риба під час нересту не була захищена. Крім того, лососеві через свої високі харчові якості постійно страждають від браконьєрства. Тому вперше у нашому краї прийнято рішення щодо осінньо-зимової заборони на вилов риби у рибогосподарських водоймах передгірських та гірських районів Закарпаття. Природоохоронні рейди здійснюватимуться при взаємодії закарпатдержрибоохорони, держекоінспекції в Закарпатській області, УМВС, облводгоспу, земельників та лісівників. Наразі створюються районні мобільні групи для оперативного реагування на порушення у цій сфері.

* * * * *

26.09.2007. На Закарпатті сприятимуть збереженню природних ландшафтів на землях промисловості

У нашому краї планують сприяти збереженню природних ландшафтів на землях промисловості, транспорту, зв’язку, а також на ділянках, що мають природну та історико-культурну цінність, забезпечити заходи по збереженню біорізноманіття та вирішити питання будівництва з комплексної переробки твердих побутових відходів. Такі операційні дії у сфері охорони довкілля були визначені пріоритетними 25 вересня під час засідання робочої групи із розробки плану дій до “Стратегії розвитку Закарпаття до 2015 року”.

Зустріч проходила згідно проекту партнерства Канада – Україна “Регіональне врядування та розвиток”. Участь у засіданні взяли представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Держекоінспекції в Закарпатській області, ОДА, облводгоспу та ін, а також громадські організації, науковці та громадськість.

Регіональна стратегія розвитку Закарпатської області до 2015 року є пріоритетним документом, що визначає найбільш перспективний розвиток та доводить, що окреслене майбутнє є добре спрогнозованим та досяжним. Із 6 оперативних цілей формування просторової гармонії та охорони довкілля, першочерговою є покращення якості навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки. Серед інших – вирівнювання територіальних диспропорцій, запобігання техногенним аваріям, катастрофам та стихійним лихам, розвиток просторово-збалансованої виробничої та соціальної інфраструктури.

До кінця 2008 року заплановані запровадження моніторингу реалізації Стратегії та підготовка і реалізація пілотних проектів у різних сферах розвитку області.

* * * * *

20.09.2007. Закарпаття відвідав заступник міністра Мінприроди України Павло Большаков

19 та 20 вересня з робочим візитом у нашому краї перебував заступник Міністра Мінприроди України Павло Большаков.

Метою приїзду Павла Большакова було завдання проінформувати населення про роботу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у першому півріччі 2007 року та висвітлити природоохоронні плани на друге півріччя цього ж року. Заступник міністра Павло Большаков та начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов 19 вересня відвідали національний природний парк “Синевир” та Карпатський біосферний заповідник. За участю керівництва та працівників цих об’єктів природно-заповідного фонду, а також представників громадськості та ЗМІ було проведено розширені наради. Пан Большаков повідомив, що окрім 20 мільйонів гривень, котрі виділено із Державного бюджету, в установи природно-заповідного фонду із Державного фонду охорони навколишнього природного середовища (далі – ОНПС) уже перераховано додаткових 25 мільйонів гривень, і тепер залишається питання тільки у їх якісному освоєнні. Так, сьогоднішня політика у сфері охорони довкілля направлена на надання більших прав регіонам. Заплановано змінити відсоток фінансування до державного та місцевого фондів ОНПС – по 50% (дотепер – 65% і 35% відповідно), а також розробити Національний план дій з охорони довкілля.

Заступник Міністра також відмітив, що закупівля зброї, автотранспорту, оргтехніки, форменного одягу, котрі потрібні для роботи природоохоронців, буде здійснюватись централізовано, Мінприроди. Це означає, що за рахунок збільшення обсягів закупівель, знижуються ціни та підвищується кількість одиниць придбаного товару. На сьогоднішній день якраз проходять тендерні процедури з цього приводу і до кінця 2007 року працівники будуть забезпечені необхідними засобами. Окрім цього, у зв’язку із віднесенням букових пралісів Карпат до списку всесвітньої спадщини “ЮНЕСКО”, заплановано покращити соціально-побутові умови життя місцевого населення аби зменшити самовільні рубки дерев. Це – і проведення доріг, і газифікація найближчих населених пунктів цієї місцевості.

Щодо питання непридатних та заборонених хімічних засобів захисту рослин, то наша область – перша у списку впровадження Міністерством ОНПС України пілотного проекту вивезення ХЗЗР із території країни і, як повідомив Андрій Погорєлов, до кінця року буде вивезено за межі Закарпаття усі 300 тис. тонн цих засобів.

В цілому, роботу “міні-Мінприроди в області” – саме так Павло Большаков назвав Державне управління ОНПС в Закарпатській області – оцінено як “позитивно”, проте природоохоронець повідомив, що за 9 місяців будуть підведені нові підсумки.

* * * * *

19.09.2007. Україна – Швеція: обмін досвідом

Нещодавно в Ужгороді проходив міжнародний семінар ЮНЕП – АПЕЛЛ. У ньому взяли участь глави делегацій України, Швеції, Румунії та Угорщини.

Від України учасниками семінару стали представники Мінприроди, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я, Міноборони, Міністерства палива та енергетики, МНС, Державної прикордонної служби, ВАТ «Укртелеком» та Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству.

Програма АПЕЛЛ передбачає розуміння та готовність до надзвичайних ситуацій на місцевому рівні. Цілями її є попередження людських жертв, шкідливих впливів на здоров’я і соціальне благополуччя, попередження руйнування майна, забезпечення безпеки навколишнього середовища у даній місцевості. Заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Михайло Гайдур повідомив, що українська сторона представила систему Тасіс, за допомогою якої можна зробити контроль якості та температури води. Гості також ознайомилися із роботою автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи для прогнозування паводків та управління водними ресурсами у басейні р. Тиса. Окрім теоретичних занять, на семінарі проводилися і рольові ігри. Наразі учасники заходу обмінялись досвідом реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з паводками та ліквідацією їх наслідків. Заплановано продовжити практику проведення подібних зустрічей за участю спеціалістів України та інших країн.

* * * * *

11.09.2007. Доробратівська громада потребує нового сміттєзвалища

Днями у с. Доробратово Іршавського району відбувся прийом громадян начальником відділу аналізу та координації співпраці з місцевими органами виконавчої влади Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Володимиром Славинцем.

Нагадаємо, що подібні прийоми проводяться з ініціативи Президента України і покликані вони, насамперед, зорієнтувати населення територіальної громади на спільне вирішення соціально-економічних проблем. Володимир Славинець повідомив, що у ході прийому підіймалися такі проблемні питання населеного пункту, як відведення земельної ділянки під нове сміттєзвалище, дефіцит питної води, несанкціоноване видобування андезиту в урочищі «Під – Гат», внаслідок вивезення якого руйнуються сільські та польові квартальні дороги. За словами сільського голови Доробратова, питання відведення ділянки для нового сміттєзвалища повторно вирішуватиметься на засіданні чергової сесії сільської ради, а для забезпечення питною водою населення необхідне фінансування на будівництво артезіанської свердловини на території села.

Пан Славинець наголосив, що держуправління сприятиме у межах чинного законодавства вирішенню проблем села у сфері охорони довкілля. Наразі подібні прийоми громадян проведено майже в усіх районах області.

* * * * *

5.09.2007. Закарпаття відвідав заступник Міністра Мінприроди Степан Лизун

4 вересня на Закарпатті з робочою поїздкою перебували заступник Міністра Мінприроди України Степан Лизун та заступник начальника Головного управління безпеки руху та екології Державної адміністрації залізничного транспорту України Анатолій Павлюк.

Природоохоронці відвідали Берегівщину, де провели обстеження стану збереження суміші речовин “Премікс”. Разом з тим, у Закарпатській облдержадміністрації проведено нараду з цього приводу. Перший заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Йосип Повхан повідомив, що на нараді розглянуто стан справ у веденні кримінального розслідування слідчими СБУ, а також намічено конкретні заходи по подальшому поводженню із “Преміксом”.

* * * * *

3.09.2007. Золотоносне Мужієво – за вирішення проблем села

Сьогодні відбувся прийом громадян та вивчення проблемних питань в с. Мужієво Берегівського району начальником відділу аналізу та координації співпраці з місцевими органами виконавчої влади Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Володимиром Славинцем.

Такі зустрічі проводяться за ініціативи Президента України та відбуваються в усіх населених пунктах області. Мета – зорієнтувати територіальні громади на спільне вирішення соціально-економічних, екологічних та інших проблем. Основну роль при цьому мають відігравати пропозиції та ініціатива місцевих громад.

Сільський голова Мужієва надав інформацію про стан справ у селі. За його словами, на території населеного пункту є ряд фермерських господарств, значна частина населення зайнята у особистих селянських господарствах. Безробіття у селі практично відсутнє. Мужієво забезпечене вуличним освітленням, відремонтовано асфальтовим покриттям 385 м дороги. Також вирішено питання із збором та утилізацією побутового сміття, виділено земельну ділянку колишніх полів фільтрації винзаводу під сільське сміттєзвалище, розроблено проект його впорядкування.

Проте село потребує вирішення ряду проблем. Це і будівництво системи водопостачання та водовідведення, і капітальний ремонт відрізку автодороги Берегово-Виноградів у межах села, і прочистка водовідвідних та меліоративних каналів від замулення. Володимир Славинець наголосив, що держуправління сприятиме у межах чинного законодавства вирішенню проблем села у сфері охорони довкілля.

Наразі заплановано проводити такі прийоми ще у Хустському, Тячівському та Рахівському районах.

* * * * *

26.08.2007. На Берегівщині масово загинула риба

25 серпня на Берегівщині виявлено факт масової загибелі риби у меліоративному каналі «Верке» на проміжку 3500 м уздовж русла каналу. Серед знайденої риби – щука, окунь та карась.

Про це повідомили у відділі аналізу та координації співпраці з місцевими органами виконавчої влади Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Природоохоронці провели огляд місця загибелі риби. Обсяги збитків та причини події будуть встановлені після отримання результатів аналітичних досліджень води та загиблої риби.Наразі до каналу «Верке» забезпечено безперебійну подачу свіжої води із річки Боржава. Це сприятиме зниженню імовірності вторинного забруднення від продуктів розкладання загиблої риби та забезпечення природного самоочищення каналу.

* * * * *

23.08.2007. На Закарпатті вперше підписано багатосторонню угоду про співробітництво у сфері моніторингу довкілля

Угоду підписано сьогодні, 23 серпня на засіданні обласної міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля під головуванням заступника голови облдержадміністрації Володимира Гоблика.

Учасниками угоди стали Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Головне управління МНС України у Закарпатській області, Закарпатський центр з гідрометеорології, Закарпатське обласне головне управління земельних ресурсів, Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства, Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, Закарпатський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості ґрунтів і якості продукції, Управління державної ветеринарної медицини в Закарпатській області, Державна екологічна інспекція в Закарпатській області, Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, Управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації, Закарпатська обласна санітарно-епідеміологічна станція, Закарпатське обласне виробниче управління по меліорації та водному господарству, Закарпатська геологорозвідувальна експедиція та Головне управління статистики в Закарпатській області.

Метою угоди є принципова згода її суб’єктів на участь у регіональній системі моніторингу довкілля. Це дозволить організувати діючу систему спостережень за станом довкілля, прогнозування його змін і запобігання прояву негативних явищ у навколишньому середовищі.

Наразі Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області розробило проект розпорядження голови облдержадміністрації про організацію обласної системи моніторингу довкілля.

* * * * *

21.08.2007. Убив качку – витягай заначку!

Останніми днями нерідко можна почути, що на Закарпатті розпочався сезон полювання. Визначено де, як і коли дозволено добувати пернату дичину. Проте на порушників законодавства очікують значні стягнення.

За незаконне добування або знищення звірів цього року можна сплатити штраф до 20 тис. гривень. Про це повідомив перший заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Йосип Повхан. Так, за кожну особину білки правопорушники будуть оштрафовані на 100 грн., голуба, перепілки, качки – по 250 грн. Бобра оцінили у 2600 грн., а «найдорожчими» визначили кабана, лань (по 10 тис. грн.), оленя – 15 тис. грн – та лося. За останнього вимагатимують 20 тис. гривень. Природоохоронці та лісівники заборонили також знищення (розорення) гнізда, нори, інших жител тварин, бобрової загати. За такий вчинок злоумисники сплатять подвійний розмір такси на відповідний вид тварин. Для тих, хто вилучить яйця із гнізда, передбачено стягнення у розмірі 20% від такси на відповідний вид птаха. Наприклад, за незаконне знищення одного яйця лебедя шипуна – штраф 200 грн., тоді як за самого птаха – 1000 грн.

Як бачимо, суми виявляються немалі. Тож чи не краще все-таки дотримуватися «законів природи»?

* * * * *

20.08.2007. Природоохоронці Закарпаття погодили проект програми збереження біорізноманіття

Днями Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області погодило запропонований Мінприроди України проект “Загальнодержавної цільової екологічної програми збереження, відтворення та невиснажливого використання біорізноманіття України на 2009-2027 роки”.

Метою цієї програми є мінімізація антропогенного впливу на довкілля, оскільки головні загрози біорізноманіттю сьогодні пов’язані саме з діяльністю людини. Це, в першу чергу, знищення природних середовищ існування тварин і місць зростання рослин, розповсюдження хвороб, шкідників, паразитів, а також низький рівень екологічної свідомості. Програма спрямована на збереження червонокнижних видів флори та фауни, що знаходяться і на Закарпатті, зокрема, кажанів, бурих ведмедів, оленів та інших мігруючих видів тварин, охорону місць їхнього перебування, а також на збереження водно-болотних угідь краю. Щорічно на ці заходи згідно з програмою передбачається виділяти з Обласного фонду охорони навколишнього природного середовища до 180 тис. грн. Наразі очікують затвердження проекту обласною радою.

* * * * *

17.08.2007. Відбулась робота комісії щодо вивчення ситуації на Солотвинському солеруднику

У четвер, 16 серпня відбулась робота комісії щодо вивчення ситуації на Солотвинському солеруднику.

У складі комісії були представники МНС України, Мінагрополітики, ОДА, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Управління охорони здоров’я ОДА, а також дирекція солерудника. Розглянуто питання щодо потреби у фінансуванні першочергових заходів на солеруднику, проблем оздоровлення громадян у підземному відділенні Алергологічної лікарні, безпечної експлуатації об’єктів солерудника, а також дотримання правил промислової безпеки. Фахівці вирішили, що необхідно створити постійно діючу комісію, а також розробити стратегічний план дій по забезпеченню роботи відділення Алергологічної лікарні та діяльності Солотвинського солерудника.

* * * * *

06.08.2007. У Мінприроди України підвели підсумки роботи за останнє півріччя

В п’ятницю, 3 серпня у Києві відбулось розширене засідання Колегії Мінприроди України «Про підсумки роботи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у I-ому півріччі 2007 року». Воно проходило під головуванням Першого заступника Міністра Сергія Глазунова.

У роботі Колегії взяли участь керівництво Мінприроди, начальники територіальних управлінь, урядових органів у складі Міністерства, державних екологічних інспекцій в областях, представники Кабінету Міністрів України, громадськість та ЗМІ. На підсумках провели порівняльний аналіз усіх напрямків роботи Міністерства у областях та АРК. Зокрема, відмітили, що на Закарпатті найнижчий показник розораності земель. Він складає 15% від усієї території краю, у той час, коли у Запорізькій області – близько 70%, а у Кіровоградській – 72%. Зменшилися викиди підприємствами у атмосферу на 3,6% у порівнянні з попереднім роком. Відбулось зростання площі земель лісового фонду краю. У нас діють три природоохоронні програми, проте рівень екологічного аудиту низький. Це означає, що потрібно працювати над визначенням відповідності сучасної екологічної ситуації екологічним стандартам.

На засіданні заплановано змінити відсоток фінансування до державного та місцевого фондів ОНПС – по 50% (дотепер – 65% і 35% відповідно), а також розробити Національний план дій з охорони довкілля. Наразі надано конкретні доручення на II півріччя 2007 усім структурам, що віднесені до сфери діяльності Мінприроди.

* * * * *

01.08.2007. Отримано інструкції до початку сезону полювання

1 серпня 2007 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області спільно з Закарпатським обласним управлінням лісового господарства проведено інструктивну нараду перед початком сезону полювання на 2007/2008 роки під головуванням начальника держуправління ОНПС в Закарпатській області А.Погорєлова, першого заступника начальника Й.Повхана та заступника начальника Закарпатського обласного управління лісового господарства В.Машури. У нараді взяли участь голови районних товариств мисливців і рибалок, мисливствознавці та єгерська служба.

Під час наради розглянуто ряд актуальних питань, пов’язаних з відкриттям сезону полювання, зокрема обговорено строки, терміни і порядок проведення полювання на пернату дичину, парнокопитних та хутрових тварин, дотримання правил техніки безпеки, поводження зі зброєю, наголошено на умови використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду відповідно до пункту 3 Указу Президента України від 23 травня 2005р. №837/2005 “Про невідкладні заходи у сфері збереження , відтворення та раціонального використання мисливських тварин”.

Зокрема, на території області у мисливських угіддях скорочено термін полювання на парнокопитних — в індивідуальному полюванні на самця козулі з 1 липня до 15 листопада. Добування самців, самок та молодняка оленя проводиться у порядку селекційного відстрілу. Полювання на зайця-русака проводитиметься з 3 листопада по 31 грудня п.р. Індивідуальне полювання проводиться у середу, суботу та неділю, а колективне та облавне – субота і неділя.

Нарадою також визначено заходи з проведення моніторингу стану пернатої дичини з врахуванням недопущення розповсюдження пташиного грипу.

* * * * *

01.08.2007. Програму прикордонного співробітництва обговорено громадськістю

31.07.07 у м. Ужгороді відбулося громадське обговорення Стратегічної екологічної оцінки Програми прикордонного співробітництва між Угорщиною, Словаччиною, Румунією та Україною на 2007–20013 роки Європейського Інструменту Сусідства та Партнерства (ENPI CBC) за підтримкою проекту «Ініціатива Розвитку Регіональних Можливостей» (RCBI II). Програма впроваджуватиметься в рамках фінансового плану Європейського Союзу на 2007–2013 роки.

Починаючи з 2007 року ENPI замінить існуючі географічні та тематичні програми, такі як PHARE, TACIS, MEDA. ENPI CBC дасть можливість для сумісного розвитку, подачі заявок та реалізації проектів регіональними організаціями по обидві сторони розширених кордонів ЄС.

Головною метою Програми є розширення та поглиблення соціального та економічного співробітництва між регіонами України та країнами ЄС, які мають спільний кордон, раціональними екологічними, соціальними та економічними методами.

Програма охоплює територію Угорсько-Словацько-Румунсько-Українського кордону та поширюється на деякі територіальні одиниці Угорщини, Словаччини, Румунії, а також на Закарпатську, Івано-Франківську та Чернівецьку області України.

У громадському обговоренні брали участь представник фірми «Respect Consulting» (Угорщина), що здійснює стратегічну екологічну оцінку Програми, міжнародні експерти, представники Міністерства економіки України, структурних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях, громадських організацій.

На зустрічі обговорювалися питання вступу до Програми, чорнова версія Екологічного звіту щодо Стратегічної екологічної оцінки Програми, потенційний вплив Програми на українську програмну територію, пояснення ролі та підтримки проекту RCBI.

Остаточне ухвалення Програми відбудеться у вересні 2007 року у м.Пряшів (Словаччина).

* * * * *

01.08.2007. На Закарпатті з’явиться ще один національний природний парк

У нашому краї планують створити третій в області національний природний парк. Він матиме назву «Зачарований край».

Днями Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області надіслало матеріали до Мінприроди щодо створення національного природного парку «Зачарований край». До парку планують віднести 6101 га території у Вулканічних Карпатах, що на Іршавщині. Дотепер ця місцевість була регіональним ландшафтним парком. Проте за останні роки тут порушилася екологічна рівновага через надмірну вирубку лісів. Із пралісів, які займали територію 6000 га, тут залишилось близько 20 га. Регіон багатий на червонокнижні види флори та фауни. Тому зміна статусу на «Національний природний парк» дозволить зберегти екоресурси території. Із господарського використання вилучать ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об’єктами.

Наразі очікують погодження Мінприроди та указу Президента.

* * * * *

23.07.2007. Екологічний лікбез: для студентської молоді

Днями пройшла 5-денна еколого-просвітницька експедиція у верхів’я річки Тиса та на територію Карпатського біосферного заповідника.

Учасниками її стали студенти 1-го курсу географічного факультету УжНУ. Під керівництвом викладачів навчального закладу здійснено експедиції у Кузійський та Широколужнянський масиви заповідника, а також еколого-пізнавальні походи до таких об’єктів: Соколине Бердо, Центр Європи, Форелеве господарство, музей екології Карпат. При цьому, майбутні географи очистили забруднені ділянки водотоків і потічків у верхів’ї р. Тиса.

Захід пройшов за фінансової та інформаційної підтримки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Наступного року заплановано продовжити ці позитивні зрушення і напрацювання, що сприяють якісному підвищенню екологічного освітнього рівня.

* * * * *

23.07.2007. Представника Мінприроди України буде включено до складу Наглядової ради проекту «Форза»

Таке рішення було прийнято 11 липня в Ужгороді на черговому засіданні Наглядової ради швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства «Форза». Пропозицію щодо включення до складу Ради представника Мінприроди ініціювало Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Проект передбачає орієнтацію лісового господарства області на ринкову економіку та безпечне для довкілля використання лісів. На засіданні було розглянуто стан виконання заходів за останні півроку. Наразі розроблено концепцію Закарпатського туристичного шляху, а також створено туристичний інформаційний центр. В планах – кластерний аналіз лісового господарства в областях Карпатського єврорегіону.

* * * * *

13.07.2007. Відбулося засідання міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля

Сьогодні в Ужгороді відбулось 1-ше засідання міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля в Закарпатській області під головуванням заступника голови облдержадміністрації Володимира Гоблика.

У засіданні взяли участь представники владних структур краю, науковців та громадськості. Заступник голови комісії, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов відзначив: «…В останні десятиліття суспільство усе ширше використовує у своїй діяльності інформацію про стан природного середовища. Вона потрібна у повсякденному житті людей, при надзвичайних обставинах – для оповіщення про небезпечні явища природи, що насуваються. Тому необхідним є організація діючої системи спостережень за станом довкілля, прогнозування його змін і запобігання прояву негативних явищ у навколишньому середовищі…».

На засіданні було обговорено поетапні кроки впровадження системи моніторингу, а також визначено першочергові завдання на 2007 рік. В цілому, планується створення регіонального інформаційно-аналітичного центру системи моніторингу довкілля, удосконалення мереж спостережень за станом навколишнього природного середовища, а також створення механізму комплексної оцінки, прогнозування та управління станом довкілля.

* * * * *

11.07.2007. 12,7 % усієї площі Закарпаття складають природозаповідні території

Саме у нашому краї цей показник є найвищим серед інших регіонів. У той же час, коли по Україні він складає 4,7, а в Європі –10%.

Заслугою такого високого показника є діяльність Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, зокрема, відділу біоресурсів.

Працює відділ уже понад 10 років. Основними його завданнями є забезпечення раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, заповідна справа. Тут видають дозволи, погодження, встановлюють ліміти на використання природних ресурсів місцевого та загальнодержавного значення. «Ми узгоджуємо всі дії по використанню природних ресурсів на території об’єктів природно-заповідного фонду, – говорить начальник відділу біоресурсів Анатолій Олександрович Поляновський, – і маємо прослідкувати, щоб з природного середовища люди могли взяти їх лише стільки, скільки дозволено за науковими розробками. Наприклад, зараз в області відбувається масове збирання чорниці, ожини, малини. Тому на цей рік, скажімо, у Міжгірському районі дозволено використати 410 тонн чорниці, у Свалявському – 210, у Рахівському – 108,6 тонн цієї ягоди. За перевищення такого нормативу передбачено адміністративне стягнення».

Відділ бере участь у розробці екологічних програм. Нещодавно було внесено пропозиції до Загальнодержавної цільової програми збереження та відтворення біорізноманіття на 2008 – 2025 роки щодо збереження на території краю популяцій бурого ведмедя та лосося дунайського. Ці види занесені до Червоної Книги України і перебувають під загрозою зникнення, тому їхнє відтворення неможливе без здійснення спеціальних заходів.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності відділу є забезпечення подальшого розвитку заповідної справи. Анатолій Олександрович повідомив про перспективи створення щонайменше трьох заказників: лісовий заказник «Темнатик» (Воловецький район), лісове урочище «Дубки (Свалявщина)» та ботанічний заказник «Борсучий», що у Великоберезнянському районі. Загальна їх площа становитиме 1202 га. Для порівняння – це складає 3/4 території такої країни, як Ліхтенштейн. В планах зробити це до кінця 2007 року.

* * * * *

18.06.2007. Триває Всеукраїнський конкурс»До чистих джерел»

На Закарпатті уже 7 років поспіль проходить обласний конкурс «До чистих джерел». Метою його є розширення в суспільстві практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану джерел, річок та водойм краю, раціональне використання водних ресурсів, підвищення екологічної і правової обізнанності громадян щодо охорони водних ресурсів шляхом залучення широких верств населення до практичної природоохоронної роботи, розвитку громадянських екологічних ініціатив.

Учасниками Конкурсу можуть бути місцеві державні адміністрації, сільські, селищні та міські ради, колективні та індивідуальні земле- і водокористувачі, установи, підприємства усіх форм власності, загальноосвітні, професійно-технічні, позашкільні та вищі навчальні заклади, засоби масової інформації, громадські організації, окремі громадяни, які надіслали до Конкурсної комісії відповідно оформлені матеріали з підсумками своєї діяльності у сфері охорони та оздоровлення водних об’єктів України.

Матеріали для участі в Конкурсі приймаються Конкурсною комісією до 1 листопада поточного року. Результати Конкурсу затверджуються Міністерством охорони навколишнього природного середовища й оголошуються на День довкілля з вшануванням і нагородженням переможців.

Порядок проведення конкурсу та анкета учасника > > >

* * * * *

12.06.2007. Територію Карпатського біосферного заповідника буде розширено

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища продовжується проведення заходів, передбачених законом України “Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі на період 2000–2015 років”. У рамках цього закону 12 січня 2006 року прийнята обласна програма перспективного розвитку природозаповідної справи та екологічної мережі в Закарпатській області на 2006–2020 роки. Одним із центральних пунктів програми є розширення території Карпатського біосферного заповідника. З метою вирішення цього питання заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища Павло Большаков та начальник держуправління в Закарпатській області Андрій Погорєлов 7 червня відвідали Рахівський район, де зустрілися з представниками місцевої влади, а також обговорили проблемні моменти з цього приводу. Наразі визначено шляхи погодження проектно-технічної документації.

* * * * *

12.06.2007. Обережно, борщівник!

На багаточисленні звернення громадян щодо ураження, опіків та впливу на стан здоров’я деяких видів рослин, зокрема борщівника та амброзії, надаємо короткий опис цих видів рослин та рекомендації для запобігання їх розповсюдження.

Борщівник Сосновського – багаторічна рослина, до 3–5 метрів висоти, товщина стебла – до 10 сантиметрів. Основними місцями його зростання є потічки, береги річок, узбіччя доріг, деградовані пасовища.

Рослина багата на фотоактивні сполуки, тому навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків. Через 1–2 дні пошкоджена поверхня тіла досягає декількох сантиметрів, важко гоїться, загострює появу інших шкірних захворювань. У зв’язку з цим, ми звертаємось до жителів краю бути обережними при безпосередньому перебуванні біля рослин борщівника.

Оскільки борщівник є небезпечним видом, то необхідно систематично проводити заходи по перешкоджанню його поширення: випас – молоді листки рослини поїдають вівці та корови; систематичне косіння; зрізування товстих коренів на глибині 8–12 сантиметрів, що забезпечує знищення рослини.

Найефективніший засіб захисту – хімічний, який потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду. Проти борщівника рекомендується застосовувати препарати “MCPA”, “Dikamba”, “Triclopyr” та інші препарати, котрі можна придбати у спеціалізованих магазинах.

Амброзія полинолиста, на відміну від борщівника, – однорічна рослина, зазвичай сягає 20–50 сантиметрів висоти, може досягати 2 метрів, добре галузиться. Ця рослина зайняла майже всі території Закарпаття завдяки високому рівню адаптації до нових природних умов.

Знищення амброзії, в першу чергу, необхідне з точки зору охорони здоров’я та агрономії. На невеликих територіях можна застосовувати прополювання, тоді рослина знищиться повністю. Проте цей метод потребує значних сил, є небезпека ураження шкіри при контакті з нею. Для боротьби проти амброзії ефективні також методи викопування, переорювання та скошування.

Перед застосуванням хімічних засобів необхідне детальне дослідження особливостей території.

* * * * *

08.06.2007. Державне управління охорони навколишнього природного середовища

в Закарпатській області відзначило Всесвітній день довкілля

5 червня 2007 року у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області з нагоди Всесвітнього дня довкілля відбулося зібрання працівників управління. Начальник держуправління Андрій Погорєлов привітав усіх зі святом, а також нагородив грамотами за вагомий особистий внесок у справу збереження та примноження природних багатств краю і активну роботу по захисту природного середовища Остапа Тарасовича Цапулича, Ірину Леонідівну Білоцерковець, Олену Анатоліївну Русин, Валерія Миколайовича Карп’юка, Степана Васильовича Бенцу, Тетяну Степанівну Маштакову. Подяку за професіоналізм, тривалу і сумлінну працю по здійсненню природоохоронної діяльності у регіоні отримали Василь Васильович Росол, Тетяна Юхимівна Собчук, Віталій Васильович Ковач, Марія Юріївна Ваган. Подяку Міністра охорони навколишнього природного середовища отримав начальник відділу регулювання водних ресурсів, амосферного повітря та поводження з відходами Микола Климович Карп’юк.

* * * * *

06.06.2007. Церква братиме участь у захисті навколишнього середовища

З 14 по 17 червня в Ужгороді проходитиме Міжнародна наукова конференція «Церква і навколишнє середовище: європейський досвід та українські перспективи». Участь у ній візьмуть представники духовенства, провідні екологи і фахівці по сталому розвитку, представники недержавних громадських організацій, органів влади, природоохоронних органів, письменників, митців, журналістів. Обласну владу представлятимуть голова обласної ради Михайло Кічковський, голова обласної державної адміністрації Олег Гаваші та начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов.

На конференції вперше на Україні будуть розглянуті питання участі і ролі церкви у збереженні довкілля при тісній співпраці з органами влади, місцевого самоврядування, науковими установами, освітніми закладами та громадськістю.

Програмою конференції передбачено представлення та обговорення проектів по збереженню довкілля у співпраці з Церквою, виступи провідних екологів і фахівців по сталому розвитку, представників недержавних громадських організацій, органів влади, природоохоронних органів, письменників, митців, журналістів.

Матеріали конференції будуть опубліковані у вигляді окремого збірника.

* * * * *

05.06.2007. Привітання начальника держуправління А.Погорєлова з Всесвітним днем охорони навколишнього середовища

ШАНОВНІ КРАЯНИ!

Уся планета сьогодні відмічає День довкілля. Від стану навколишнього природного середовища залежить і наше здоров’я. На сьогоднішній день проблеми охорони довкілля вийшли на перші позиції у порівнянні з економічними, політичними, духовними. Природні багатства Закарпаття є національним скарбом і потребують постійної уваги та турботи. Збережемо наше довкілля!

Начальник Державного управління охорони навколишнього

природного середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

25.05.07. Розвиток природно-заповідної справи та екологічної мережі в області

За пропозицією Держуправління для узагальнення ходу виконання в області Закону України № 1989-ІІІ “Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000 — 2015 роки” в облдержадміністрації під головуванням заступника голови облдержадміністрації Гоблика В.В. проведено третє засідання обласної координаційної ради з питань формування національної екологічної мережі та перше організаційне засідання обласної Координаційної ради з виконання положень Карпатської конвенції. Розглянуто ряд актуальних питань практичного виконання Програми перспективного розвитку природно-заповідної справи та екологічної мережі в Закарпатській області на 2006-2020 роки (рішення обласної ради від 12 січня 2006 року № 695) та заходів, спрямованих на реалізацію Закону України “Про ратифікацію Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат” (Карпатська конвенція) на території Закарпатської області за 2006 рік.

Відповідно до протокольних рішень Координаційних рад для різнопланових заходів відповідно до Програми утворено склад робочих та міжвідомчих експертних груп, зокрема, по підготовці програми використання заповідних об’єктів для виховання молоді, по проведенню регулярного моніторингу стану та змін територій та об’єктів природно-заповідного фонду, що не мають адміністрацій, визначення допустимого навантаження на природні екосистеми територій та об’єктів природно-заповідного фонду, у т.ч. по використанню лісових ресурсів місцевого значення а також робоча група по координації виконання заходів положень Карпатської конвенції. Держуправління вважає за необхідне провести всебічне обговорення з участю громадськості у третьому кварталі поточного року стану заходів з формування проекту схеми регіональної екологічної мережі та хід розробки практичних заходів утвореними робочими та міжвідомчими експертними групами. Звіт про виконання у першому півріччі 2007 року Програми перспективного розвитку природно-заповідної справи та екологічної мережі в Закарпатській області на 2006-2020 роки та заходів, спрямованих на реалізацію Закону України “Про ратифікацію Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат” заплановано розглянути на чергових засіданнях Координаційних рад у вересні поточного року.

* * * * *

20.05.07. Всеукраїнська акція “Зелений паросток майбутнього”

В області триває Всеукраїнська акція “Зелений паросток майбутнього”, яка спрямована на поліпшення стану довкілля, озеленення та благоустрій населених пунктів та прилеглих територій, очищення берегів потоків і річок із залученням широких верств населення, зокрема молоді.

За поданням Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, розпорядженням облдержадміністрації від 19 квітня 2007 року за № 205 затверджено практичні заходи, що проводитимуться на Закарпатті до 9 травня поточного року.

За період проведення акції на території області станом на 24 квітня 2007 року проведено наступні заходи:

— посаджено нових насаджень на площі понад 350 га;

— упорядковано парків, алей та скверів – 123,9 га;

— створено нових парків – 3 га;

— всього посаджено дерев – понад 387 тис.шт та кущів понад 7,3 тис.шт;

— створено нових квітників та газонів – 10,8 га;

— очищено від засмічення берегів річок та потоків – 312 км;

— ліквідовано сміттєзвалищ – понад 700;

— упорядковано сміттєзвалищ – 104;

— взяло участь – 47,7 тис. чоловік;

— кошти на проведення з різних джерел фінансування – 109,1 тис.грн.

Найбільш масовими ці заходи проводяться у м. Мукачево та у Тячівському і Виноградівському районах.

Заходи, що здійснювалися у День довкілля 21 квітня п.р., були спрямовані на благоустрій та озеленення територій.

Всього у цей день проведено посадку нових лісів на площі 4,0 га, посадку дерев та кущів загальною кількістю 16,5 тис.шт, у т.ч. дерев – 15,6 тис.шт, впорядковано територій рекреаційних зон та місць відпочинку 7,9га, створено нових газонів та квітників понад 94 га, очищено та впорядковано 361 водних джерел, ліквідовано 11 смітників, впорядковано 9 сміттєзвалищ, очищено від забруднення понад 14 км берегів річок та потоків.

Найбільш масовими у цей день були заходи на території Свалявського та Хустського районів, де взяли участь понад 3 тис.чоловік. У цей день на різних заходах взяло участь понад 4,6 тис. чоловік, у т.ч. 1,5 тис молоді.

* * * * *

15.05.07. В Закарпатській області діє Орхуський інформаційний центр!

На виконання Конвенції про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, яка ратифікована Україною у 1999 році (Орхуська Конвенція) та з метою покращання інформування та консультування населення з питань охорони навколишнього природного середовища і природоохоронного законодавства в Закарпатській області діє Орхуський інформаційний центр. Його діяльність скеровує Закарпатський відділ Українського географічного товариства.

В теперішній час закарпатців все більше цікавлять проблеми стану оточуючого природного середовища, що засвідчує про піднесення нашої екологічної свідомості. Ми перестаємо ставитись до природи лише споживацьки і прагнемо гармонізувати стосунки з Природою. Тому зрозумілим є бажання громадськості в отриманні достовірної інформації про стан довкілля.

Кожен, хто звертається до Центру, може отримати інформацію щодо національного чи міжнародного екологічного законодавства, з актуальних екологічних проблем та стану довкілля області, щодо роботи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. В перспективі буде можливість скористатись бібліо-, аудіо- та відеотекою, які в стадії формування.

За інформацією звертатись за адресою: м.Ужгород, вул.Університетська, 14, кабінет 502, в робочі дні щоденно з 9:00 до 16:00 години, телефон 64-03-54, e-mail: depgeo@univ.uzhgorod.ua.

* * * * *

22.04.07. Перспективи вирішення проблем поводження з відходами

Начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов взяв участь в професійному обговоренні проекту “Попереднє вивчення концепції поводження з твердими відходами на території Закарпатської області”, яке відбулося 18 квітня ц.р. в місті Ніредьгаза (Угорщина). Даний проект здійснює Товариство по поводженню з твердими відходами та агентство територіального розвитку Саболч-Сатмар-Берегської області за підтримки громадського фонду ЄвроКліп-ЄвроКапоч.

В межах даного проекту буде здійснено попереднє вивчення змісту концепції поводження з твердими відходами на водозбірній території Верхньої Тиси Закарпатської області та проаналізовано можливість гармонізації систем поводження з відходами на прикордонних територіях, враховуючи досвід системи поводження з твердими відходами на території населених пунктів Саболч-Сатмар-Берегської області (Угорщина).

Відкрив зібрання Голова Ради територіального розвитку Саболч-Сатмар-Берегської області – Іштван Фюлоп . Серед запрошених – начальник відділу Верхньотисянського управління охорони навколишнього середовища та водних ресурсів Кароль Шольмош, директор Агентства територіального розвитку Саболч-Сатмар-Берегської області Денеш Парраг, голова Управління водного господарства Гашпарт Боднар, представники органів місцевого самоврядування Саболч-Сатмар-Берегської та Закарпатської областей. Андрій Погорєлов виступив з доповіддю «Проблеми поводження з комунальними відходами у Закарпатській області», в якій наголосив, що одним із шляхів вирішення даного питання є будівництво на території області підприємства з комплексної переробки побутових відходів. З цією метою, у грудні 2006 року у Мінприроди України подано запит на суму 41700 тис.грн. на виділення коштів для будівництва сміттєсортувального комплексу з елементами попереднього сортування і пресування потужністю до 200 тис.тонн у рік.

Наприкінці зібрання відбувся круглий стіл з обговорення актуальних для транскордонної співпраці питань. Присутні наголосили, що питання поводження з відходами надзвичайно загострюється у зв’язку з вимогами Євросоюзу і вимагає спільних зусиль для їх вирішення.

* * * * *

Громадськість підтримує весняну акцію

12 квітня ц.р. відбулося позачергове засідання Громадської ради неурядових громадських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Одним із важливих питань, яке обговорювалося учасниками засідання, було актуальне для весняного періоду року питання щодо залучення громадських організацій до Всеукраїнської акції “Зелений паросток майбутнього”. Учасники зібрання визначили також низку питань для плану роботи Громадської ради на 2007 рік та напрацювали конкретні заходи для покращення роботи Орхуського інформаційного центру. Заступник начальника Держуправління Анатолій Поляновський поінформував присутніх про заходи, що здійснюватимуться на території області в рамках проведення Всеукраїнської акції та закликав громадськість краю активізувати діяльність у цьому напрямку. Представники громадських організацій підтримали ініціативу Держуправління. Було визначено низку природоохоронних та інформаційно-просвітницьких заходів осередками екологічних організацій, які реалізовуватимуться по всій території області. Щодо покращення роботи Орхуського інформаційного центру вирішено подальшу організацію його роботи доручити громадській організації “Закарпатський відділ Українського географічного товариства” (голова – проф Поп Степан Степанович).

Чергове засідання Громадської ради призначено на 27 квітня цього року з порядком денним:

– Затвердження доопрацьованого Положення про Громадську раду.

– Про прийняття нових членів Громадської ради.

– Про запити щодо погодження місць розташування об’єктів на територіях НПП «Синевір», Ужанський НПП та КБЗ.

– Різне.

Громадська рада відкрита для прийняття нових членів із числа громадських організацій і об’єднань природоохоронного спрямування.

Контактні телефони для довідок:

Громадської ради – 64-03-54 (Наталія Іванівна Мойш);

Держуправління – 61-36-89 (Валерій Миколайович Карп’юк).

* * * * *

Довкілля не знає кордонів!

Географічне розташування Закарпаття, що має спільний кордон з чотирма країнами Євросоюзу – Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею, зобов’язує нас ставитися особливо прискіпливо до проблем довкілля, адже ні вода, ні повітря не знають кордонів.

Територія області є водозбором р.Тиса, яка є однією з найбільших приток р.Дунай. Саме тому одним з елементів виконання міжнародних угод є проведення моніторингу якісного складу поверхневих вод транскордонних водотоків басейну річки Тиса спільно з природоохоронними органами сусідніх країн.

Згідно Міжурядової угоди України з підкомісією Євросоюзу про співробітництво між Міністерством охорони навколишнього природного середовища і водного господарства Угорської Республіки та Державним комітетом України по водному господарству, в м.Тячів Закарпатської області у жовтні 2005 року було побудовано автоматизовану станцію моніторингу якості води (із системою передачі інформації), яка дозволить українській стороні отримувати постійну інформацію щодо якісного складу води в транскордонній р.Тиса, а відтак можливість своєчасного реагування на аварійні забруднення з румунської сторони. Фінансування будівництва станції проводилося за рахунок угорської сторони.

Під час робочої поїздки начальника держуправління Андрія Погорєлова в Угорщину 5 квітня ц.р., Верхнє-Тисянським управлінням водного господарства Угорської Республіки станцію безоплатно передано на баланс Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

МІНПРИРОДИ НАПОЛЯГАЄ НА ПОВЕРНЕННІ «ПРЕМІКСУ» ДО УГОРЩИНИ

Мінприроди вкотре піднімає питання щодо врегулювання ситуації з сумішшю речовин «Премікс», завезеної з Угорщини у 2001-2003 рр.

Сьогодні природоохоронне відомство України знову офіційно звертається до угорської сторони з метою отримання інформації щодо стану справ у вирішенні проблеми «Преміксу». Повернення небезпечної суміші до Угорщини є предметом міждержавних переговорів та домовленостей. З метою інтенсифікації переговорного процесу ініційовано створення спільної з угорською стороною експертної групи з вивчення обставин ввезення «Преміксу» в Україну. Експерти обох країн мають спільно випрацювати єдину позицію з вирішення цього питання.

Раніше, ще у жовтні 2006 року, Україна вже зверталась до угорської сторони з пропозицією про невідкладне започаткування переговорного процесу щодо повернення «Преміксу» до Угорщини. 22-31 січня цього року Україну відвідав Спеціальний доповідач ООН з питань негативних наслідків незаконних перевезень та захоронень токсичних і небезпечних продуктів та відходів для здійснення прав людини Окечукву Ібеану. Зокрема спецдоповідач ознайомився з ситуацією щодо зберігання суміші „Премікс” у Львівській та Закарпатській областях. Це є свідченням пильної уваги та стурбованості світової спільноти проблемою «Преміксу». Питання про повернення небезпечних речовин до Угорщини також було включено до технічного завдання до робочого візиту в Угорську Республіку (14-17 лютого ц.р.) делегації Мінприроди України на чолі з Міністром охорони навколишнього природного середовища України Василем Джарти. Тоді під час зустрічі з Міністром охорони навколишнього середовища й водного господарства Угорської Республіки п. Міклошем Першані український міністр відмітив надзвичайну важливість розв‘язання проблеми для обох сторін, так само як і вироблення спільних механізмів для недопущення подібних інцидентів у майбутньому. Міністри домовилися дати відповідні доручення для вирішення всіх проблемних питань.

Мінприроди наголошує, що на сьогоднішній день українська сторона готова здійснити всі необхідні подальші заходи для активізації переговорного процесу між компетентними відомствами України та Угорщини стосовно можливості повернення до цієї країни суміші «Премікс».

* * * * *

Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «ЗЕЛЕНИЙ ПАРОСТОК МАЙБУТНЬОГО»

На виконання Указу Президента України «Про Всеукраїнську акцію «Зелений паросток майбутнього» від 1 квітня 2005 року № 571/2005, з метою формування і підвищення рівня екологічної свідомості підростаючого покоління, виховання дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища Міністерство охорони навколишнього природного середовища України спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Жива планета» проводить Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Зелений паросток майбутнього».

Умови та порядок проведення конкурсу визначаються Положенням про Конкурс.

Конкурсні роботи приймаються до 16 квітня 2007 року.

Урочисте нагородження переможців Конкурсу відбудеться 22 квітня 2007 року у м.Києві в рамках відзначення Всесвітнього Дня Землі.

Додаткова інформація про порядок проведення конкурсу > > >

* * * * *

10 квітня розпочато Всеукраїнську акцію «ЗЕЛЕНИЙ ПАРОСТОК МАЙБУТНЬОГО»

10 квітня під координацією Закарпатської облдержадміністрації та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області розпочато Всеукраїнську акцію «ЗЕЛЕНИЙ ПАРОСТОК МАЙБУТНЬОГО».

Акція проводиться щороку на виконання Указу Президента України «Про Всеукраїнську акцію «Зелений паросток майбутнього» від 1 квітня 2005 року за № 571/2005 та розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації від 3 квітня 2006 року №201 «Про щорічне проведення на території області Всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього».

Всеукраїнська акція на території області спрямована на поліпшення стану довкілля, озеленення і благоустрій населених пунктів та прилеглих територій, очищення берегів річок і потоків, збереження природоохоронних територій, заповідних та інших особливо цінних об’єктів, здійснення екологічного виховання та, зокрема, формування у юних громадян таких якостей, як почуття соціальної відповідальності, небайдужості, прагнення до активних дій з впорядкування і оздоровлення довкілля. До участі у заході залучатимуться широкі верстви населення, зокрема молодь. В ході акції здійснюватимуться інформаційно-просвітницькі заходи з роз’яснення державної екологічної політики.

З метою ефективного проведення акції, 11 квітня цього року під координацією Закарпатської облдержадміністрації відбудеться організаційне засідання міжвідомчої комісії з організації та проведення в області Всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього».

План заходів держуправління по підготовці та проведення Всеукраїнської акції «Зелений паросток майбутнього» на території Закарпатської області з 9 квітня по 9 травня 2007 року > > >

* * * * *

X міжнародна виставка-ярмарок «Екологія-2007»

З 3 по 6 квітня у Національному комплексі „Експоцентр України” відбулася Х Міжнародна виставка-ярмарок „Екологія-2007”.

На відкритті виставки виступив заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України Степан Лизун. Під час її роботи працювала „Громадська приймальня Міністерства охорони навколишнього природного середовища України” за участю керівників та фахівців Мінприроди, його територіальних структурних підрозділів та урядових органів і установ у складі міністерства. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області представляв головний спеціаліст по зв’язках зі ЗМІ та громадськістю Валерій Карп’юк. Всі бажаючі отримали фахову консультацію та відповіді на питання щодо проблем охорони довкілля.

Також 4-5 квітня відбулася низка семінарів з актуальних екологічних проблем за участю фахівців природоохоронної галузі. Зокрема, семінари по наступних темах: «Проблеми екології великих міст», «Впровадження вимог Конвенціїпро доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція) та Протоколу про реєстри викидів та переносу забруднювачів щодо Орхуської коніенції», «Моніторинг навколишнього середовища».

* * * * *

Держуправлінням підведені підсумки діяльності у 2006 році та визначені пріоритетні завдання на 2007 рік

14 березня 2007 р. відбулося розширене засідання Колегії державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області “Про підсумки роботи Держуправління у 2006 році та головні завдання на 2007 рік” за участю заступника Міністра охорони навколишнього природного середовища України П.Я. Большакова.

У роботі колегії взяли участь заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації В.В. Гоблик, керівники профільних управлінь в Закарпатській області, керівництво держуправління, його структурних підрозділів та представники громадськості.

Принциповий аналіз роботи Держуправління у 2006 р. зробив у доповіді заступник начальника А.О. Поляновський. Він наголосив на позитивних зрушеннях та здобутках, зупинився на недоліках в роботі управління в цілому та окремих структурних підрозділів, окреслив завдання на поточний рік і перспективу, керуючись рішенням розширеного засідання колегії Мінприроди України “Про підсумки роботи Міністерства охорони навколишнього природного середовища у 2006 році та головні завдання на 2007 рік” та пріоритетів в роботі Міністерства на 2007 рік. Колегія також заслухала звіти начальників відділів держуправління та його територіальних підрозділів.

У своєму виступі П. Большаков зазначив, що необхідно принципово підходити до вирішення екологічних проблем та наголосив на персональній відповідальності кожного керівника структурних підрозділів за покращення стану довкілля регіону. Заступник Міністра також відзначив плідну співпрацю Міністерства з обласними органами влади, про що говорить хід виконання рішень спільного засідання колегій Мінприроди та Закарпатської ОДА, що відбулося 22 вересня 2006 року.

Підсумкова колегія визнала роботу Держуправління у 2006 р. ЗАДОВІЛЬНОЮ. Були затверджені пріоритети напрямків роботи Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області на 2007 рік та план проведення колегій. Колегія прийняла низку рішень і конкретних доручень всім структурним підрозділам, визначила чіткі терміни виконання. Була дана принципова оцінка роботи начальників відділів держуправління та його територіальних підрозділів.

За підсумками засідання Колегії проведена прес-конференція заступника Міністра П.Большакова за участю заступника голови облдержадміністрації В.Гоблика та начальника держуправління А. Погорєлова, на якій журналісти провідних ЗМІ області отримали відповіді на запитання щодо шляхів вирішення найболючіших екологічних проблем регіону, рішень колегії, що відбулася і перспективних напрямків роботи Мінприроди та держуправління на 2007 рік.

Довідково > > >

* * * * *

Засідання Громадської ради

2 березня поточного року в актовому залі держуправління відбулося засідання Громадської ради неурядових громадських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Засідання відкрив голова Громадської ради, президент Закарпатського екологічного клубу “Едельвейс”, кандидат фізико-математичних наук Ярослав Куценко, який виніс на розгляд Громадської ради питання порядку денного. Зокрема, про перереєстрацію організацій – членів Громадської ради, розгляд проекту Положення про Громадську раду при держуправлінні, про переобрання голови громадської ради, про підсумки роботи ради за минулий рік та план роботи на 2007 рік.

У своєму виступі начальник держуправління Андрій Погорєлов висловив бачення держуправління щодо співпраці з природоохоронними громадськими організаціями та закликав їх керівників стати партнерами обласних екологів у питаннях охорони довкілля, збереження природних ресурсів, безпеки життєдіяльності кожної конкретної людини і суспільства в цілому. “Спільними зусиллями влади, громадських організацій і громади можна вирішити ряд гострих екологічних проблем нашої області, щоб вони з часом не стали екологічною регіональною чи місцевою катастрофою”,- зауважив А.Погорєлов. Останнім часом, Мінприроди надає особливого значення питанням зв’язків з громадськістю та ЗМІ. Рішенням розширеного засідання колегії Мінприроди від 6 лютого 2007 року одним з семи пріоритетів роботи Міністерства на 2007 рік визначено “Формування інформаційного простору щодо питань збереження довкілля, екополітики та сталого розвитку, сприяння впровадженню системи безперервної екологічної освіти, активне залучення громадськості до вирішення екологічних проблем”.

В засіданні Громадської ради прийняло участь 15 громадських організацій, з яких 3 – нові члени. Було обговорено та прийнято рішення про затвердження Положення про Громадську раду при держуправлінні після внесення ряду поправок та уточнень членів ГР. Також більшістю голосів обрано нового її очільника. Ним став заслужений діяч науки і техніки України, голова Закарпатського відділу Українського географічного товариства, декан географічного факультету УжНУ професор Степан Поп.

Для підготовки плану роботи Громадської ради на 2007 рік, її членам було запропоновано в стислі терміни надати голові ради письмові пропозиції до плану для подальшого їх узагальнення та затвердження.

Громадська рада відкрита для приєднання існуючих чи новостворених громадських організацій і об’єднань природоохоронного спрямування.

Контактний телефон держуправління по питаннях членства в Громадській раді – 61-36-89.

* * * * *

З робочою поїздкою Закарпаття відвідав Міністр МНС Нестор Шуфрич

19 лютого 2007 року в Закарпатській області відбулася робоча поїздка Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Нестора Шуфрича із залученням представників Міністерства охорони здоров’я та Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

В рамках робочої поїздки були відвідані місця зберігання і контейнеризації речовини “Премікс” та проведене розширене виїзне засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням Нестора Шуфрича, який водночас є заступником голови Державної комісії техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Перший заступник начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Юрій Смерека у своєму виступі на засіданні проінформував присутніх щодо ситуації з питань безпечного зберігання та утилізації речовини “Премікс” на території Берегівського району.

Зараз на території району знаходиться 1453,46 тонн суміші речовин “Премікс”, з яких: 656 тонн – у залізничних вагонах; 460,66 тонн – контейнеризовано; 336,8 тонн – в капітальному складському приміщенні, що унеможливлює забруднення довкілля та доступ сторонніх. Роботи з контейнеризації були проведені за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища. Однак, існує ризик, що місцеве населення з метою використання контейнерів у власному господарстві буде займатися їх крадіжкою, висипаючи при цьому “Премікс” на землю. Місцевим органам влади необхідно забезпечити охорону місць зберігання контейнеризованої суміші.

Як один з шляхів вирішення зазначеної проблеми було обговорено питання щодо повернення небезпечної хімічної речовини «Премікс» до Угорщини.

По завершенні роботи комісії Нестор Шуфрич повідомив: “Наразі хімічні відходи контейнеризовані, а тому реальної загрози щодо можливої реакції „Преміксу” з водою вже немає. Ми робимо все, аби небезпека була унеможливлена” — запевнив Міністр.

* * * * *

Не знищуйте первоцвіти!

Проліска дволиста

білоцвіт

шафран

рябчик шаховий

підсніжник

Початок березня — час, коли в карпатських лісах, зазвичай, з’являються перші весняні квіти: підсніжник білосніжний, шафран, рябчик шаховий, білоцвіт весняний, нарцис вузьколистий, проліска дволиста та ін., що занесені до Червоної книги України. Крім того, теплі погодні умови в грудні 2006 – січні 2007 років, призвели до передчасного цвітіння цих рослин. Вже виявлено неодноразові факти їх незаконної торгівлі на ринках м. Ужгород. Торговці первоцвітами не усвідомлюють, що своїми діями позбавляють людей можливості насолоджуватися красою та запахами рідкісних рослин назавжди, так як, вириваючи їх з цибулинами, призводять до поступового знищення популяцій цих рослин. Зірвали стеблину з трьома первоцвітами, а це означає, що загинуло 45-60 насінин. І як наслідок — відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7-8 років.

Первоцвіти мають і естетичне, і практичне значення. Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з’їдають частину насіння. Отже, перші весняні квіти не тільки радують людей, а й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу, лікують їх і нас.

Для запобігання знищення первоцвітів держуправління охорони природи спільно з працівниками МВС, лісової охорони та екологічними громадськими організаціями розпочало всеукраїнську акцію «Первоцвіт, мета якої – охорона рідкісних квітів та боротьба з їх незаконною торгівлею. Оперативна робота зосереджена, в основному, в місцях збору та збуту рослин, шляхах перевезення та в пунктах пропуску через державний кордон.

Держуправління закликає кожного, кому небайдужа українська природа, її рослини приєднатися до операції «Первоцвіт».

* * * * *

Нові перспективи співпраці екологів та науковців

13 лютого 2007 року держуправління взяло участь в роботі 61-ї підсумкової наукової конференції професорсько-викладацького складу біологічного факультету, присвяченої 300-річчю з дня народження Карла Ліннея. Зі словами привітання виступив декан біологічного факультету проф.В.І.Ніколайчук. Він проаналізував стан охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, проблеми, шляхи його покращення та участь біологічного факультету в цих заходах.

Також заслухано доповідь проф. А.А.Ковальчука про сучасний стан та перспективи гідроекологічних досліджень на Закарпатті, шляхи та перспективи спільних досліджень з зарубіжними партнерами. Розглянута участь в міжнародних екологічних проектах з покращення комплексного стану водних ресурсів, зокрема в частині збереження видів іхтіофауни, занесеної в Червону Книгу та Європейського списку.

Начальник держуправління А.В.Погорєлов у своєму виступі накреслив шляхи подальшої співпраці між державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області та Ужгородським національним університетом, зокрема в співпраці з біологічним факультетом. Він проінформував працівників біологічного факультету, що на 2007 рік з обласного фонду охорони навколишнього середовища передбачається фінансування з наступних тем:

— проведення науково-дослідницьких робіт на екологічну тематику – 43 тис.грн.;

— оцінка запасів та розробка практичних заходів по охороні зелених жаб у рівнинних районах Закарпатської області – 29 тис.грн.

— розробка рекомендацій раціонального використання сировини лікарських рослин Закарпатської області – 28 тис.грн.

* * * * *

Проект положення про Громадську раду

З метою обговорення з громадськістю області на сайті оприлюднено проект Положення про Громадську раду неурядових громадських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Пропозиції та зауваження просимо надсилати на електронну скриньку держуправління: ecores@uzh.ukrtel.net

* * * * *

Витік каналізаційних стоків у річку Уж припинений

За повідомленням Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м.Ужгород, ввечері 8 лютого поточного року завершилися зварювальні роботи на місці прориву каналізаційного колектора в Ужгороді. Викид неочищених стоків у річку Уж вже припинений.

Держуправлінням здійснювався посилений контроль за якістю води в р.Уж. За результатами хіміко-аналітичних досліджень перевищень гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин для водойм культурно-побутового водокористування в контрольному створі не зафіксовано.

* * * * *

Активне залучення громадськості до вирішення екологічних проблем — серед основних стратегічних напрямків Мінприроди

1 лютого поточного року в актовому залі Мінприроди України відбулася робоча нарада з питання налагодження інформаційної роботи та реалізації державної політики у сфері взаємодії з громадськістю. У нараді взяли участь перший заступник Міністра С.Куруленко, начальник Управління комунікацій А.Демартино, директор Орхуського інформаційно-тренінгового центру при Мінприроди Т.Тимочко, голова Громадської Ради організацій природоохоронного спрямування при Мінприроди України Г.Голубовська-Онісімова, керівники державних управлінь у складі Міністерства, територіальних органів та спеціальних підрозділів Мінприроди, а також працівники, відповідальні за зв’язки зі ЗМІ та громадськістю. Загалом – понад 100 учасників.

Закарпаття представляли начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області А.Погорєлов, начальник держекоінспекції в Закарпатській області М.Садоха та головний спеціаліст по зв’язках зі ЗМІ та громадськістю держуправління В. Карп’юк.

Головною метою наради було налагодження комплексної системи інформаційної роботи органів виконавчої влади та забезпечення широкого інформування населення про діяльність міністерства та його територіальних органів.

Під час наради розглядалися механізми реалізації Орхуської конвенції про доступ до екологічної інформації на державному та регіональному рівнях, організації та функціонування орхуських центрів в областях, залучення до їх роботи громадських організацій. Останнім часом цим питанням Мінприроди надає особливого значення. Недаремно, серед основних стратегічних напрямків і завдань, визначених Мінприроди України, є формування інформаційного простору щодо питань збереження довкілля, екополітики та сталого розвитку, сприяння впровадженню системи безперервної екологічної освіти, активне залучення громадськості до вирішення екологічних проблем.

* * * * *

Спецдоповідач Ради ООН відвідав Закарпатську область

Днями Закарпатську область відвідав Спеціальний доповідач Ради ООН з питань негативних наслідків незаконних перевезень та захоронень токсичних і небезпечних продуктів та відходів для здійснення прав людини Окечукву Ібеану.

Пан Ібеану перебував на Закарпатті впродовж двох днів. 25 січня в супроводі начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області А. Погорєлова та першого заступника начальника держуправління Ю. Смереки відвідав Берегівський район, зустрівся з керівництвом району та громадськістю, оглянув місця складування суміші речовин “Премікс”. На зустрічі в Берегівській райдержадміністрації О.Ібеану ознайомив присутніх з метою свого перебування на Закарпатті та наголосив, що проблема небезпечних відходів – це питання людського життя, тому його місія стосується передусім захисту прав людини.

Закарпаття відноситься до регіонів з найбільш сприятливою екологічною ситуацією. Відсутність великих підприємств металургійної та машинобудівної промисловості, теплових електростанцій сприяє зменшенню навантаження на навколишнє природне середовище. Однак, останнім часом виникла проблема із складуванням небезпечних відходів, ввезених на територію області з Угорщини. Йдеться про суміш речовин “Премікс”, ввезення якої здійснювало приватне підприємство „Озон” протягом 1998-2005 років.

Для забезпечення належного тимчасового зберігання суміші речовин “Премікс” на території області та недопущення негативного впливу на здоров’я людей і довкілля, проведено роботи по її контейнеризації за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища. Всього було виділено та профінансовано коштів на загальну суму 1842,67 тис. грн., за рахунок яких контейнеризовано 460 т суміші «Премікс» в металеві контейнери в кількості 3900 шт. Контейнери закриті кришками, обтягнуті поліетиленовою плівкою, що забезпечує надійне тимчасове зберігання речовини, безпечне для здоров’я людей до вирішення питання її вивезення на утилізацію чи захоронення. Решта 336 т суміші складовано у капітальне складське приміщення, а також у 24 вагонах на залізничних станціях Берегово та Боржава знаходиться 656 тонн, завантажених у 2005 році.

Крім того, Спеціальний доповідач Ради ООН відвідав золотовидобувне підприємство ТОВ “Закарпатполіметали” (с. Мужієво, Берегівського району), експлуатація якого має негативний вплив на навколишнє середовище, зокрема поверхневих та підземних вод.

В другій половині дня пан О.Ібеану зустрівся із заступником голови Закарпатської облдержадміністрації В. Гобликом і начальниками обласних управлінь, відповідальних за охорону довкілля, санітарне благополуччя, охорону здоров’я та інших служб. Питання, які обговорювалися на зустрічі, стосувалися впливу відходів на здоров’я та життя людей та поінформованості населення.

За підсумками свого візиту Спецдоповідач ООН підготує доповідь і відрекомендує її на розгляд Ради з прав людини.

* * * * *

Робоча нарада в м.Берегово

23 січня в м.Берегово відбулася робоча нарада з основних проблемних питань щодо забруднення довкілля. До складу робочої групи ввійшли: начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища А.Погорєлов, перший заступник начальника держуправління Ю. Смерека, голова Берегівської районної ради Б. Чизмар, голова Берегівської райдержадміністрації В. Трикура. Основна увага була приділена ситуації щодо зберігання суміші речовин “Премікс” на території м.Берегово та Берегівсього району. Також головою Берегівської районної ради Б. Чизмарем було порушено питання щодо діяльності золотовидобувного підприємства ТОВ “Закарпатполіметали” (с.Мужієво, Берегівського району), експлуатація якого має негативний вплив на навколишнє середовище, зокрема поверхневих та підземних вод.

Нарада відбулася в рамках візиту Спеціального доповідача Ради ООН з прав людини з питань негативних наслідків незаконних перевезень та захоронень токсичних і небезпечних продуктів та відходів для здійснення прав людини О.Ібеану в Закарпатську область.

* * * * *

Приїзд Спеціального доповідача ООН на Закарпаття

22 січня в Україну з візитом прибув Спеціальний доповідач ООН з прав людини з питань негативних наслідків незаконних перевезень та захоронень токсичних і небезпечних продуктів та відходів для здійснення прав людини Окечукву Ібеану. Метою його перебування в Україні є перевірка виконання міжнародних зобов’язань щодо безпечного розміщення, захоронення та утилізації небезпечних відходів.

24 січня О. Ібеану приїде в Ужгород. 25 січня в супроводі начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області А.Погорєлова, начальника державної екологічної інспекції М. Садохи та представників облдержадміністрації спеціальний доповідач ООН О.Ібеану відвідає визначені ним місцевості Закарпатської області, а саме м. Берегово та населені пункти Берегівського району (села Велика Бакта, Шом, Мужієво). Цільовим завданням його перебування в регіоні є вивчення ситуації щодо зберігання суміші речовин „Премікс”. В зустрічі приймуть участь голова Берегівської районної ради Чизмар Б.Б., в.о.голови Берегівської райдержадміністрації Трикур В.В. та представники громадськості.

В другій половині дня з Спеціальним доповідачем зустрінеться керівництво Закарпатської облдержадміністрації при участі керівників обласних управлінь, відповідальних за охорону довкілля, санітарне благополуччя, охорону здоров’я та інших служб.

* * * * *

Перспективи і розвиток нетрадиційної енергетики в області

20.01.2007 року головою облдержадміністрації проводилася нарада з питань розвитку нетрадиційної енергетики в області, в якій прийняли участь начальник держуправління А. Погорєлов та завідувач сектору державної екологічної експертизи І. Урись. Держуправлінням в межах компетенції подані пропозиції щодо розміщення на території області електрогенеруючих потужностей на малих ріках, а саме:

— враховуючи великий гідроенергетичний потенціал рік області, актуальність питання використання відновлюваних джерел енергії розробити Схему з еколого-економічним та науковим обґрунтуванням використання гідроенергетичного потенціалу малих рік Закарпаття з врахуванням Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р.Тиси у Закарпатській області, що зараз реалізується. При розробці Схеми має бути врахована думка громадськості. В складі матеріалів повинна готуватись документація оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС);

— прийнятний варіант розміщення на малих ріках області — дериваційні ГЕС;

— створення у верхів’ях річок області водосховищ у комплексі з ГЕС (руслових) є небажаним і небезпечним, оскільки такі споруди за своїм призначенням не вирішують основного питання протипаводкового захисту.

Пропозиції держуправління були враховані при обговоренні вказаного питання.

При облдержадміністрації буде створено робочу групу, яка спільно з фахівцями спеціалізованих інститутів розроблятиме Схему розміщення на території області об’єктів малої гідроенергетики.

 


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.