Архів новин за 2008 рік

30.12.2008. Шановні краяни!

За кілька днів один рух стрілки годинника о 24 годині 31 грудня перенесе нас з одного року в наступний – 2009 рік.

В минулому році хотілося б залишити негаразди, проблеми, гіркоту нездійснених мрій та сподівань. Рік, що завершується, збагатив нас новим досвідом, згуртував і дав можливість не лише вистояти, а й створити всі умови для подальшого розвитку.

Новий рік – яскраве, красиве, урочисте і веселе свято із зеленою ялинкою з різнокольоровими прикрасами, із щасливими дитячими обличчями, надією і радістю кожної родини. Хай віра в себе і свої сили надихає вас на здійснення найзаповітніших мрій.

І нехай збудеться все задумане, а 2009 рік стане таким, яким ми хочемо його бачити. Зустрічаючи Новий рік, побажаємо один одному любові та віри – віри в себе і у процвітання нашої країни. Подаруємо найдорожче, найцінніше – любов і тепло наших сердець, увагу та турботу нашими близьким –, аби у Новому році щасливих людей стало більше.

Хочу побажати всім, щоб Новий рік приніс мир, спокій, справедливість та здоров’я, радість і впевненість у завтрашньому дні.

Успіхів вам й удачі, щастя і благополуччя!

З найкращими побажаннями,

начальник Державного управління

охорони навколишнього природного

середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

29.12.2008. Збережемо ялинки!

Напередодні новорічних і різдвяних свят майже кожна українська сім‘я прикрашає новорічну ялинку. Адже це символ не тільки оновлення та найкращих прагнень, а й неповторної і первозданної української природи. Саме у цю передсвяткову пору наноситься непоправний збиток зеленим насадженням: ялинкам, соснам, смерекам тощо.

Природоохоронцями вживаються заходи щодо збереження та відновлення довкілля. Так, у 2008 році розпочато національну програму із заліснення території України, прийнято декілька нормативно-правових актів щодо запобігання неконтрольованій вирубці лісів, створено 45 природних парків і заповідників. Зараз у всіх регіонах України стартувала природоохоронна акція «Новорічна ялинка», яка покликана запобігти незаконній вирубці святкових дерев. Але покаранням зрубану ялинку не відновити.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області звертається до екологічної свідомості українців: аби виростити хвойне дерево потрібні десятиліття, у кожну ялинку лісівники вкладають турботу, любов і працю. Зрубана красуня в помешканні недовго тішить нас своєю присутністю — вона зачахне за декілька тижнів чи навіть днів. А на природі ялинка ще довго буде радувати нас, наших дітей та нащадків, даруючи чисте повітря, спокій і відпочинок.

Купуючи ялинку на організованих базарах та у сертифікованих продавців, ви не тільки зробите свій внесок у збереження довкілля, а й у відновлення зелених насаджень. А частина сплачених за ялинку коштів піде на створення нових хвойних лісів.

* * * * *

24.12.2008. Гаряча телефонна лінія запрацювала у Мінприроди

Відтепер кожен громадянин може звернутися із зауваженням чи пропозицією у сфері охорони довкілля за номером телефону (8044) 206-33-02.

Роботу гарячої лінії організовано щоденно, з 9.00 до 18.00, крім суботи та неділі, задля вивчення громадської думки. Телефонне повідомлення фіксуватимуть у день його надходження, а під час обговорення буде забезпечено надання усних консультацій та прийняття рішень. Крім того, природоохоронці залучатимуть до вирішення порушених питань структурні підрозділи центрального апарату, урядові органи державного управління, територіальні органи та спецпідрозділи у складі міністерства.

За результатами узагальнення телефонних звернень громадян будуть виходити щомісячні аналітичні довідки.

* * * * *

22.12.2008. В Ужгороді обговорили формування екомережі

Сьогодні в Закарпатській ОДА за ініціативи держуправління охорони природи відбулось засідання обласних координаційних рад з питань формування національної екологічної мережі та положень Карпатської конвенції.

На засіданні заступник голови координаційної ради, начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов інформував, що Закарпаття за порівняльним аналізом Мінприроди України має перше місце за показником розвитку природно-заповідної справи і, зокрема, 6 місце за кількістю об’єктів природно-заповідного фонду, 8 місце за площею таких територій та об’єктів, 5 місце за відношенням їх площі до загальної площі області.

На початок цього року у нас обліковано 453 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 159,6 тис.га, з них загальнодержавного значення — 36 об’єктів загальною площею 147,4 тис.га, місцевого значення — 417 (12,1 тис.га). Відсоток фактичної площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду до загальної площі області становить 12,7%. До 2010 р. цей показник намічено довести до 15%, що відповідатиме загальноєвропейському рівню.

У рамках створення екомережі проводиться встановлення у натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ). Такі роботи здійснено на 447 об’єктах загальнодержавного і місцевого значення загальною площею понад 124 тис. га. Необхідно завершити винесення меж у натуру на 6 об’єктах ПЗФ. А за результатами проведених заходів площу 5 парків садово-паркового мистецтва місцевого значення визнано більшою на 28 га.

Завершено збір матеріалів на створення регіонального ландшафтного парку «Притисянський” (13,6 тис.га). На перспективу, у 2010 році, плануються заходи про його включення до спільної українсько-угорської природоохоронної території у басейні Тиси.

Також за кошти обласного фонду ОНПС торік підготовлено наукове обґрунтування на створення НПП «Ждимир» (або «Боржави») на площі 6,1 тис.га та наукові обґрунтування на створення ботанічних заказників місцевого значення «Ардов» на площі 25 га , «Сілаш» («Кезеш») на площі 75,5 га і «Косоньська гора» на площі 9 га.

Крім того, під координацією Держуправління ОНПС в Закарпатській області йде підготовка проекту схеми екомережі області, де буде враховано включення ядрових зон територій Карпатського біосферного заповідника, національного природного парку «Синевир» та Ужанського нацпарку. Ці заходи заплановано завершити протягом 2009 року.

* * * * *

18.12.2008. Понад 100 маленьких любителів природи Закарпаття отримали призи від управління екології

Природоохоронці підвели підсумки обласного конкурсу дитячих творчих робіт “Збережемо природу Закарпаття!”

Впродовж двох останніх місяців діти із усіх куточків Закарпаття у найрізноманітніших формах викладали свої ідеї щодо збереження довкілля нашого краю. Конкурс “Збережемо природу Закарпаття!” Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області оголосило ще 20 жовтня. Плакати із умовами участі у ньому були розклеєні у навчальних закладах області. Участь у Конкурсі взяли близько тисячі дітей, та на обласний етап журі відібрало 162 – по 9 з кожного району та з міст обласного підпорядкування –, чиї роботи визнано найкращими. Для них організатори Конкурсу влаштували справжню феєрію. Це – і екскурсія до ботанічного саду (більшість дітей вперше у житті тут побували саме тепер), і головне – нагородження подарунками. Визначення переможців відбувалося у трьох вікових категоріях: 4-5, 6-11 та 12-17 років. Головні нагороди – цифрові фотоапарати – отримали 5-річний Сакалош Олександр із Виноградівського району, Глодан Крістіна, Кажемир Євген та Бесага Олег, середня і старша вікові категорії, жителі Ужгородського району. Ще 12 призерам вручили по MP3-плеєру. Крім того, кожен із учасників обласного етапу поїхав додому із пакунком солодощів та фотоальбомом.

Конкурс проходив за підтримки управління освіти і науки Закарпатської ОДА, а також Закарпатського відділу Українського географічного товариства.

Наступного року заплановано продовжити такі позитивні напрацювання, що сприяють розвитку екологічної культури дітей.

* * * * *

12.12.2008. Космічні технології можуть допомогти Закарпаттю

В четвер, 11 грудня, в обласній державній адміністрації представники органів влади, науковці й екологи краю та різних областей України обговорювали можливості супутникових технологій у сприянні вирішенню проблем Закарпаття.

На регіональній нараді мова йшла про створення обласної інфраструктури геопросторових даних, про дистанційні методи оперативних оцінок стану природних ресурсів (грунтів, посівів, урожайності, земельного фонду, землекористування, лісів, пасовищ тощо), про оперативне забезпечення сучасними картографічними матеріалами та про ін.

У сфері охорони природи за допомогою супутникових знімків сьогодні вивчають стан територій та оцінюють зміни, які відбулися на них за певний період. Це дозволяє дослідити основні тенденції розвитку тих чи інших процесів і, таким чином, прогнозувати подальший їхній хід.

Захід проходив за організаційної підтримки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

11.12.2008. Міжнародні експерти аналізували якість прикордонних вод

9-10 грудня у м. Ньіредьгаза (Угорщина) відбулася робоча зустріч експертів українсько-угорської робочої групи з охорони якості вод.

Від української сторони участь у ній взяли представники Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Держекоінспекції в Закарпатській області та Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації та водному господарству.

Природоохоронці обговорили результати дослідження прикордонних вод, проведених лабораторіями сторін протягом 2008 року, а експерти з України отримали офіційні висновки результатів досліджень лабораторій сторін, що здійснювалися в межах міжнародної інтеркалібраційної програми Qualco Duna.

Крім того, було продовжено роботу з оновлення Порядку проведення на українсько-угорських прикордонних водах відборів проб, визначень, оцінки якості води та проведення необхідних дій у зв’язку з надзвичайними забрудненнями, а також обговорено питання засмічення р. Тиса побутовими відходами та роботи Тячівської станції моніторингу якості вод.

Наступну, підсумкову, зустріч заплановано провести в Угорщині у I кварталі 2009 року.

* * * * *

05.12.2008. Закарпаття позбувається ще 17 тонн отрутохімікатів

Автомобіль із 17 тоннами непридатних отрутохімікатів вирушив до Німеччини, де утилізують наші пестициди.

За ініціативи Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатські області продовжуються роботи з контейнеризації та вивезення за межі краю непридатних отрутохімікатів, які свого часу були заборонені до використання у зв’язку з їх високою токсичністю та негативним впливом на здоров’я населення і довкілля.

Нагадаємо. Минулого року Закарпаття стало однією з областей, де впроваджується проект з вивезення хімічних засобів захисту рослин за кордон, між Мінприроди України та НВТ “Динаміка” (м. Запоріжжя) укладено відповідний договір.

В 2008 році роботи проводились на територіях Виноградівського, Ужгородського, Мукачівського та Перечинського районів. Останній включено до списку повністю очищених від отрутохімікатів районів.

У результаті здійснення заходу у 2007-2008рр. уже 123 тонни вивезено на утилізацію. Наразі із наявних в області 348 тонн пестицидів, які передбачено вивезти за межі області, 160 тонн контейнеризовано і чекають на відправку.

* * * * *

19.11.2008. З кожного по «нитці» — рішенням основа, або що таке моніторинг довкілля

Листя на дереві за вікном раптом якось зіжмакалось і вкрилося іржавими плямами. Мабуть, випав якийсь кислотний дощ. Це наші припущення. А, наприклад, чи брудне повітря у нашому місті, можемо судити, з’ясувавши, скільки мешканців хворіє на легенево-астматичні захворювання. Та для прийняття управлінських рішень — як не допустити забруднення довкілля чи виправити вже існуюче, треба не просто припускати чи здогадуватись — треба знати. І знання ці мусять мати чітку наукову і доказову основу, яка ґрунтується на узагальненні багаторічного системного спостереження за змінами у навколишньому середовищі, що відбуваються з природних причин або ж через людську діяльність. Приблизно так можна пояснити суть моніторингу довкілля.

Це словосполучення усе частіше лунає у пресі, з уст чиновників. Виявляється, навіть на найближчу сесію нашої облради збираються винести проект обласної Програми моніторингу довкілля на 2008-2012 роки.

Докладніше що це таке і нащо розповів начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов.

Система моніторингу довкілля Закарпаття є складовою частиною державної системи моніторингу, яка, у свою чергу, є складовою національної інформаційної інфраструктури, сумісної з аналогічними системами інших країн. Для нашого краю це особливо важливо, адже ми на кордоні з чотирма європейським країнами, маємо спільні річки, ліси і гори, екосистеми. Тому принципи моніторингу, його нормативно-правове та організаційно-методичне, технічне та програмне забезпечення повинні узгоджуватися з державами Карпатського єврорегіону.

Детальніше > > >

* * * * *

17.11.2008. Природоохоронці підвели підсумки роботи за 9 місяців 2008 року

У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища під відбулось засідання Колегії, на якому екологи краю підвели підсумки роботи за 9 місяців 2008 року.

На засіданні голова Колегії начальник держуправління Андрій Погорєлов підкреслив, що у першу чергу, було приділено увагу раціональному використанню коштів обласного фонду ОНПС на напрямки, пов’язані із завершенням будівництва форелерозплідника в Ужанському національному природному парку та реконструкції музею екології та історії природокористування в Українських Карпатах Карпатського біосферного заповідника, реконструкцією каналізаційних очисних споруд смт. Великий Березний, розробкою проектно-кошторисної документації каналізаційних очисних споруд смт. Міжгір’я, проведенням науково-дослідних робіт на екологічну тематику. Також перезатарено в спецбочки 131 тонну ХЗЗР, з них – 39 тонн вивезено на утилізацію до Німеччини.

А на засіданні обласної міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля, погоджено розроблений Держуправлінням ОНПС в Закарпатській області проект обласної Програми моніторингу довкілля на 2008-2012 роки. Програма передбачає реалізацію пріоритетних завдань та заходів в межах Закарпатської області за вказаний період та питання щодо її фінансування. Прогнозний обсяг фінансових ресурсів для виконання завдань Програми складає 7130 тис.грн. На цьому ж засіданні затверджено спеціальні регламенти спостереження за найбільш резонансними в області екологічно небезпечними об’єктами (Перечинський ЛХК, колишній В.Бичківський ЛХК, ТОВ “Закарпатполіметали”, місця розташування суміші речовин “Премікс”.

Крім того, на засіданні Колегії постановлено, що до кінця 2008 року природоохоронцям необхідно активізувати виконання заходів із створення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в Мукачівському, Берегівському, Воловецькому, Виноградівському, Свалявському та Міжгірському районах, а також удосконалити роботу Орхуського інформаційного центру, який забезпечує право кожного громадянина на доступ до екологічної інформації.

* * * * *

14.11.2008. Сьогодні відбулося засідання Громадської ради при управлінні охорони природи

Сьогодні, 14 листопада, відбулося засідання Громадської ради неурядових громадських організацій природоохоронного спрямування, яка створена при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Зокрема, члени ради обговорили питання щодо проведення природоохоронних акцій та заходів в області, роботи з громадськістю стосовно інформування про стан довкілля, про видавничу діяльність неурядових громадських організацій, а також про досвід роботи Всеукраїнської громадської організації «Жінки XXI століття» у напрямку ліквідації стихійних сміттєзвалищ.

Довідково. Громадська рада при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області створена на паритетних засадах, тобто рівноправної присутності усіх сторін. На сьогоднішній день до її складу входять 16 крайових громадських організацій природоохоронного спрямування. Засідання Громадська рада проводить кожного кварталу. Рада відкрита для нових її членів.

* * * * *

30.10.2008. В Ужгороді проходила міжнародна зустріч з охорони якості прикордонних вод

В обласному центрі Закарпаття 28 та 29 жовтня проходила зустріч Робочої групи з питань охорони якості прикордонних вод, в якій взяли участь представники українських та словацьких природоохоронних структур, повідомив керівник української частини робочої групи начальник відділу управління охорони природи в Закарпатській області Остап Цапулич.

В центрі уваги заходу – визначення динаміки якості прикордонних вод річок Уж, Латориця, Тиса, Улічка, Ублянка, а також узгодження робочого плану співпраці на 2009 рік, зокрема, термінів та місць відборів проб води.

Учасники зустрічі констатували і виникнення проблем при переході держкордону в ході виконання необхідних службових повноважень. Це – тривале очікування в черзі та проблеми з митною службою при перевезенні відібраних проб води. Доцільно було б оформити спеціальні перепустки, які б забезпечували прискорений перетин державного кордону. Крім того, запропоновано розглянути Проект регламенту взаємодії при виникненні аварійних забруднень на транскордонних водотоках, розроблений Словацькою стороною.

Наступну робочу зустріч заплановано провести в березні 2009 року вже на словацькій території.

Кожен любитель природи може проявити свої творчі уміння та подати ідею щодо збереження довкілля нашого краю (у вигляді фото, малю

* * * * *

20.10.2008. Cтартував конкурс «Збережемо природу Закарпаття!»

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області оголошує II обласний конкурс дитячих творчих робіт “Збережемо природу Закарпаття”. До участі у ньому запрошуються діти віком від 4 до 17 років.

Кожен любитель природи може проявити свої творчі уміння та подати ідею щодо збереження довкілля нашого краю (у вигляді фото, малюнків, плакатів, екологічних творів чи казок, віршів, сувенірів, життєвих історій). За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, Конкурс триватиме майже на місяць довше, ніж торік. Це дозволить приєднатися до участі у ньому більшій кількості дітей. Крім того, учасники матимуть змогу грунтовно підійти до створення своєї, унікальної, роботи.

Отож, Конкурс проводиться із 1 жовтня до 18 грудня 2008 року і проходить у три етапи:

І етап – шкільний: з 20 жовтня до 20 листопада;

ІІ етап – районний: з 21 листопада до 1 грудня;

ІІІ етап – обласний: з 2 до 18 грудня.

До творчих робіт має бути прикріплена наступна інформація: назва роботи; прізвище, ім’я та по батькові автора (повністю); дата народження; домашня адреса, адреса навчального закладу, контактний телефон (обов’язково).

Роботи подаються дирекції відповідного навчального закладу до 20 листопада 2008 року. Надіслані творчі роботи оцінюватиме журі, а визначення переможців відбуватиметься за трьома віковими категоріями: 4-5 років, 6-11 років, 12-17 років. Оголошення та нагородження переможців відбудеться 18 грудня 2008 року у м. Ужгород. Кожен із учасників обласного етапу Конкурсу отримає цінні подарунки. Головні призи: цифрові фотоапарати, MP3-плеєри. Конкурс проходить за сприяння Управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації.

* * * * *

14.10.2008. Брифінг природоохоронців за підсумками роботи за 9 місяців

14 жовтня 2008 року відбувся брифінг з начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, присвячений підведенню підсумків роботи держуправління за 9 місяців 2008 року.

Було зазначено, що на сьогоднішній день пріоритетним завданням держуправління є створення передумов для сталого розвитку в регіоні, збереження біо- та ландшафтного різноманіття, впровадження нових підходів щодо екомережі регіону, як це регламентує Карпатська Рамкова конвенція. Зокрема, йшлося про розвиток природно-заповідної справи, де область за рейтинговим показником займає одне з перших місць в Україні.

Також начальник держуправління Андрій Погорєлов поінформував присутніх щодо ситуації з непридатними отрутохімікатами, яких в 2008 році вивезено за межі України біля 39 тонн. Крім того, на сьогоднішній день держуправління проводить тендерні процедури по завершенню робіт із контейнеризації суміші речовин «Премікс».

Представники ЗМІ в свою чергу висловили своє занепокоєння щодо ситуації з екзогенними процесами в Солотвині, незаконним видобутком природних ресурсів на Іршавщині та засмічення побутовим сміттям берегів річок області. На всі запитання ними були отримані вичерпні відповіді.

* * * * *

13.10.2008. Міжнародна конференція на Закарпатті

Протягом п’яти днів – 6-10 жовтня – в області проходила Міжнародна науково-практична конференція “Природне середовище України і духовність”. У її роботі взяли участь представники органів влади, провідні екологи та науковці України, Словаччини, Угорщини, Німечччини, ЗМІ та громадськість.

В Закарпатській області таке масштабне зібрання присвячене збереженню безпечного для здоров’я довкілля шляхом переходу до збалансованого природокористуання, стійкого розвитку економіки і соціальної сфери. Конференцію організував Закарпатський відділ Українського географічного товариства. Під час науково-практичного зібрання обговорено питання і напрацювання у сферах формування екологічної свідомості та культури сучасної людини, моніторингу довкілля, збереження біорізноманіття лісів та ін.

Захід проходив за фінансової та інформаційної підтримки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

22.09.2008. Один день без викидів

Сьогодні увесь світ відзначає День без авто. Його мета – привернути увагу до проблеми залежності людини від автомобіля і хоча б у цей день відмовитися від пересування на своїй автівці на користь велосипедів, тролейбусів та метро, що значно скорочує викиди СО2 в атмосферу.

Довідково:

Вперше подібна акція відбулася 1998 року в Парижі. Хоча для приватного транспорту були закриті лише старі квартали міста, вміст СО2 в паризькому повітрі в цей день зменшився на 15%. Наразі на цей день влада французької столиці не тільки перекриває центр міста, а й надає можливість безкоштовно залишити автомобіль на стоянці у передмісті і скористатися велосипедом, який надають також безкоштовно. Протягом 10 років до Дня без авто долучилися понад 1300 європейських міст та міста інших континентів.

* * * * *

19.09.2008. Куди йдуть гроші за «екологію»

І чому добре, якщо їх… нема

Дуже часто можна почути: чому дороги у нас такі погані, якщо кожен автовласник щороку платить спеціальний, і не малий, податок? Так можуть запитувати і ті, хто знає, що підприємства, які забруднюють довкілля, теж платять збори до спеціального цільового фонду. Скільки грошей надходить і як вони використовуються – про це ми поцікавилися в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Отож, економічний механізм природокористування та природоохоронної діяльності, як пояснив начальник держуправління екології Андрій Погорєлов, є одним з основних напрямків роботи їхньої роботи, а однією з найгостріших проблем — фінансування природоохоронних заходів.

Інтенсивна робота працівників управління з виявлення підприємств-порушників та індексація нормативів збору за забруднення природи дали останнім часом збільшення кількості платників і, відповідно, збільшення надходжень. Якщо за перше півріччя минулого року до державного фонду ОНПС надійшло 1,7 млн. грн., то за такий же період цього року – уже 2,06 млн., тобто на 21% більше. Таке ж зростання і до обласного фонду охорони навколишнього природного середовища — із 655 тис. грн. до 793 тис. грн. І, відповідно, місцевого, тобто до бюджетів міських, сільських, селищних, районних рад — 317 тис. грн. проти минулорічних 262 тис грн.

Детальніше > > >

* * * * *

16.09.2008. Наукова конференція ратує за створення нових природно-заповідних територій

Днями на Закарпатті відбулась Міжнародна наукова конференція, присвячена 15-річчю Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем Ужгородського національного університету.

Щороку на замовлення Держуправління ОНПС в Закарпатській області лабораторією проводяться дослідження природоохоронного спрямування. За її участі підготовлено наукові обгрунтування на створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду – ботанічних заказників “Чернеча гора”, “Ардов”, “Сілаш”, “Косонська гора”, загальною площею понад 180 га. Крім того, підготовлено список рідкісних та зникаючих видів рослин (405) та рослинних угруповань (41) Закарпатської області, що підлягають особливій охороні. Наразі завершується розробка рекомендацій з раціонального використання видів рослин, які використовуються з лікарськими цілями. А найближчим часом заплановано видання книги “Сировинні ресурси лікарських рослин Закарпаття: рекомендації раціонального використання”.

* * * * *

12.09.2008. Настає осінньо-зимовий нерест риби

З вересня до кінця року в закарпатських річках, притоках і озерах проходитимуть так звані весільні дійства лососевих.

Порівняно з минулими роками форелі в Тисі та її верхів’ях небагато, тому потрібен особливий контроль за тим, щоб ані браконьєри, ані техніка не потривожили у даний момент рибу. На цей же період припадає міграція лосося дунайського. Він рухається уверх по річці на місця зимівлі й подальшого нересту. Будь-які роботи на річках у цей час становлять небезпеку для всього генофонду лососевих, порушення міграційних шляхів, знищення місць нагулу й нересту риби. Аби уберегти рибу від небезпеки для життя, у Державному управлінні охорони навколишнього середовища в Закарпатській області відбулась відповідна нарада. Отож, з 15 вересня до 31 грудня забороняється будь-яка господарська діяльність у водоймах, забір піску й гравію, трелювання лісу, миття машин у річках та озерах.

Разом з тим, любителі-риболови, маючи одну вудку з одним гачком та одним спінінгом з блешнею, зможуть рибалити з берега у спеціально дозволених для цього місцях:

р. Тиса — від місця впадання р. Тересва с. Бедевля Тячівського району до Вилоцького автотранспортного мосту в с. Вилок Виноградівського району;

р. Тиса — в межах від п/зн №340 до п/зн № 361 по м. Чоп Ужгородського району;

р. Уж — від державного кордону Україна-Словаччина в Ужгородському районі до автотранспортного мосту через р. Уж с. Кострино-с.Люта В.-Березнянського району;

р. Латориця — від державного кордону Україна-Словаччина в Ужгородському районі до автотранспортного мосту «Паланівський» в м. Мукачево;

р. Боржава — від місця впадання у р. Тиса с. Вари Берегівського району до автотранспортного мосту на шляху Виноградів-Мукачево в с. В.Ком’яти Виноградівського району;

на внутрішніх рибогосподарських водоймах загального користування місцевого значення (ставкового, озерного типу) в межах Ужгородського, Мукачівського, Перечинського, Виноградівського районів області.

* * * * *

11.09.2008. Закарпаття відвідала делегація Угорської Республіки

з питань охорони якості прикордонних вод

Впродовж трьох останніх днів українські та угорські екологи проводили спільний відбір проб у прикордонних створах, узгоджували методи дослідження та обмінювалися досвідом у згаданій сфері.

На р. Стара було продемонстровано відбір проб макроскопічних водних безхребетних та діатомових водоростей. А 11 вересня під головуванням начальника держуправління екології Андрія Погорєлова відбулась зустріч, на якій Сторони, зокрема, узгодили механізм передачі інформації при виникненні надзвичайних забруднень прикордонних вод. Крім того, угорські колеги проінформували, що до кінця вересня буде проведено повне відновлення функціонування Тячівської станції моніторингу якості води та розпочато її пробну експлуатацію. Це забезпечить автоматичний контроль за якістю води у р. Тиса. Фінансування заходу буде здійснено в межах гуманітарної допомоги Угорського Уряду потерпілим від повені західно-українським регіонам.

Наступну зустріч робочої групи заплановано провести у IV кварталі в м. Ніредьгаза.

* * * * *

05.09.2008. Пожежа на Синевирі завдала збитків на 108 тис. грн.

4 вересня о 14 год. 10 хв. було виявлено лісову пожежу на території Національного природного парку “Синевир”.

На той час пожежею було охоплено 0,3 га лісових культур 10-річного віку. О 15 годині площа загорання збільшилася на 4-5 га. Розповсюдженню пожежі сприяв вітер, а також наявність між рядами та групами дерев сухої трави і лісової підстилки. О 20 год. 10 хв. пожежа була локалізована, для її гасіння було залучено 190 чоловік (140 працівників НПП “Синевир”, 28 чоловік місцевого населення та 22 працівники МНС). Характер пожежі – низовий, її площа – 7,2 га. Сума заподіяних збитків складає 108 тис. грн. Причина пожежі встановлюється.

* * * * *

22.08.08.2008. Зустріти козулю,

можливо, зможуть уже наші діти, адже Закарпаття стає краєм-заповідником

«Фазани!», — на цей здивований вигук пасажири міської маршрутки в обласному центрі «прилипають» до вікон. Навіть в Ужгороді вже можна побачити цих птахів біля «підніжжя» корпусів УжНУ на БАМі. Спеціалісти ж кажуть про повернення окремих звірів та птахів, комах, яких не бачили багато десятиліть. Не в останню чергу сприяє цьому те, що Закарпаття стає не просто образно кажучи, а реально, краєм-заповідником: за рейтинговим показником розвитку природно-заповідної справи область займає… 1 місце в Україні! За порівняльним аналізом Мінприроди України наша область посіла 6 місце за кількістю об’єктів природно-заповідного фонду, 8 місце за їх площею, 5 — за співвідношенням площі цих територій до загальної площі краю.

Детальніше > > >

15.08.2008. Під’їзні дороги до Говерли відремонтують та реконструюють

За ініціативи держуправління екології днями затверджено відповідне розпорядження ОДА.

Розпорядження забезпечує виконання Указу Президента України “Про впорядкування території гори Говерла та встановлення пам’ятного знака на її вершині” в частині проведення капітального ремонту та реконструкції під’їзних доріг до найвищої гори України. Крім того, передбачено впорядкування прилеглих територій, створення та облаштування місць відпочинку на маршрутах під’йому на вершину Говерли, ознакування екотуристичних стежок та облаштування організованих місць відпочинку. А для того, аби віднести всю територію гори до природно-заповідного фонду України, заплановано розширення території Карпатського біосферного заповідника. Виконання всіх цих заходів, згідно з розпорядженням, потребує понад 17 млн. грн.

* * * * *

12.08.2008. На Закарпатті розпочався мисливський сезон

Природоохоронці встановили строки полювання на пернату дичину

У Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулася нарада, на якій головні екологи, ветеринарні лікарі та лісівники краю проводили для всіх користувачів мисливських угідь інструктаж щодо встановлених термінів та порядку здійснення полювання в сезон 2008-2009 років.

Природоохоронці встановили, що на качок, лиску, куликів, голубів та гусок мисливцям дозволено полювати з 18-ї години 9, 10, 17 та 24 серпня цього року, на перепілок – до 27 жовтня, а на куріпок сірих і фазанів – з 12 жовтня до 28 грудня. Для охочих добути качку чи гуску у холоднішу пору року, строки полювання продовжено з 12 жовтня до 28 грудня.

Днями полювання є неділя, а для мисливців-власників собак лягавих порід і спаніелів, що мають допуск до полювання, визначено додаткові дні – це середа та субота. За словами першого заступника начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Йосипа Повхана, полювати дозволено в Ужгородському, Мукачівському, Берегівському, Виноградівському, Іршавському, Хустському та Тячівському районах. Крім того, встановлено норми добування пернатої дичини: один мисливець за день полювання не може добути більше як, наприклад, 1 фазана чи 3 качок.

* * * * *

24.07.2008. Найбільший видовий осередок тварин в Україні

знаходиться у нашому краї

У Закарпатській області проживають 30 428 видів тварин, що становить 68% від загальної чисельності видів фауни України. Уже протягом кількох останніх років цей показник є незмінним і наш край сміливо можна вважати найбільшим видовим осередком тваринного світу України.

У Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області називають географічне розташування області найважливішою умовою збереження такої кількості видів, адже Закарпаття перетинають декілька кліматичних поясів, що напряму впливає на біорізноманіття. Така ярусність не характерна для інших регіонів України. Крім того, через важкодоступність, тут збереглася значна кількість незачеплених людською діяльністю пралісів, котрі є ідеальним середовищем існування для тварин.

Наразі у краї під охороною знаходиться 281 вид тварин, 117 – занесено до Червоної книги України.

* * * * *

17.07.2008. Ужгород очищують від непридатних отрутохімікатів

На Закарпатті продовжуються роботи з контейнеризації та вивезення непридатних отрутохімікатів за межі краю. Свого часу більшість накопичених препаратів були заборонені до використання у зв’язку з їх високою токсичністю та негативним впливом на здоров’я населення і довкілля.

Минулоріч між Мінприроди України та НВТ “Динаміка” було укладено відповідний договір, в результаті виконання якого Закарпаття позбулося майже 70 тонн хімічних засобів захисту рослин.

Наразі від них звільняють обласний центр – до вивезення уже підготовлено близько 42 тонн цих речовин. А до списку повністю очищених від отрутохімікатів районів додався Перечинський – днями звідти вивезли останні півтори тонни.

Екологи прогнозують, що за належного фінансування до кінця року Закарпатська область буде повністю очищена від пестицидів.

* * * * *

14.07.2008. Збір чорниці в Закарпатті строго регламентується

Літо – сезон масового збирання малини, ожини, суниці. Найбільшим же попитом користується у краї чорниця – вона є сировиною для різних галузей харчової і кондитерської промисловостей. Та для того, аби заготівники могли взяти “чорних ягід” лише стільки, скільки дозволено за науковими розробками, природоохоронці погодили ліміти.

440 тонн чорниці – у Міжгірському, 360 тонн – у Великоберезнянському, 209 – у Свалявському та 113 тонн – у Рахівському районах можна використати цьогоріч заготівникам краю. Всього на території області дозволено зібрати не більше 1 847 тонн чорниці. За перевищення такого нормативу, за словами начальника відділу біоресурсів Держуправління екології Анатолія Поляновського, передбачається адміністративне стягнення.

* * * * *

14.07.2008. Проблемні питання розвитку заповідної справи в Україні

обговорювалися на розширеному засіданні Колегії Мінприроди

Минулого тижня відбулося розширене засідання колегії Мінприроди, де обговорювалися проблемні питання розвитку заповідної справи в Україні.

На засіданні було зазначено, що на сьогоднішній день загальна площа територій та об’єктів природно-заповідного фонду України (далі – ПЗФ) складає 2,99 млн. га, що становить 4,95% від площі території України. Для порівняння – на Закарпатті цей показник сягає 12,7% і є найбільшим у країні.

У результаті реалізації державної політики у галузі охорони навколишнього природного середовища, площа ПЗФ в Україні з 1994 року збільшилася майже вдвічі. Проте якщо у першому десятиріччі незалежності України заповідна справа мала прогресивний розвиток, то за останні п’ять років домінують негативні тенденції в розвитку мережі природно-заповідного фонду та заповідної справи в цілому.

Одним із основних чинників негативного впливу на стан збереження та розвитку територій та об’єктів ПЗФ є незадовільне забезпечення установ ПЗФ державними актами на право постійного користування земельними ділянками, а також відсутність закріплених на місцевості меж територій та об’єктів ПЗФ в установленому законом порядку, що призводить до різних порушень вимог заповідного режиму та використання територій і об’єктів природно-заповідного фонду не за призначенням.

Основною причиною, що перешкоджає встановленню меж у натурі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, залишається недостатній рівень фінансування проведення цих робіт. Відтак – не всі установи ПЗФ забезпечені проектами організації території, охорони і використання природних комплексів.

* * * * *

01.07.2008. Екологічний менеджмент вивчали в Угорщині

Представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області прийняли участь в робочому семінарі «Використання систем управління екологічною інформацією та систем моніторингу для оцінки ризиків у сфері навколишнього середовища та безпеки», який відбувся 25-27 червня 2008 року в м. Будапешт. Його організаторами виступили організація ЮНЕП ГРІД-Арендал (Швеція) та регіональний екологічний центр для Центральної та Східної Європи (Угорщина).

З метою вивчення екологічного менеджменту учасники семінару відвідали шахту з видобутку бурого вугілля у Вішонті та ТЕС «Матра», де ознайомилися з практичними аспектами організації моніторингу якості шахтних вод, викидів забруднюючих речовин в атмосферу при виробництві електроенергії та рекультивації відпрацьованих кар’єрів. На прикладі закритої шахти з видобутку свинцевих та цинкових руд в Дьондьошоросі були продемонстровані методи усунення екологічних наслідків гірничо видобувної діяльності.

В ході відеоконференції представника організації ГРІД-Женева учасники семінару ознайомилися з інформаційними системами глобального рівня (портал ГЕО-дата) та домовилися співпрацювати і в майбутньому з питань управління екологічною інформацією та моніторингу довкілля.

* * * * *

23.06.2008. Українсько-словацька співпраця триває

17-18 червня 2008 року в м. Ужгород в рамках виконання Угоди між Урядом України та Урядом Словацької Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах відбулася зустріч українсько-словацької робочої групи експертів по охороні якості прикордонних вод двох країн.

Від української сторони в робочу групу ввійшли представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області та Державної екологічної інспекції в Закарпатської області. Словацьку сторону представляли експерти Кошицької філії Державного підприємства Словацьке водогосподарське підприємство.

Відповідно до програми зустрічі проведено спільний відбір проб води транскордонних водотоків (р.Уж, р.Латориця, р.Тиса, р.Ублянка, р.Улічанка) для гідрохімічних, гідробіологічних та бактеріологічних досліджень, які будуть здійснені в лабораторіях обох сторін.

* * * * *

20.06.2008. Проект Програми моніторингу погоджено

Продовжується впровадження системи моніторингу в нашому краї. Нагадаємо, що з метою організації діючої системи моніторингу довкілля в області, за ініціативи держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, минулого року між обласними суб’єктами моніторингу підписані Угоди про співробітництво у сфері моніторингу, а також затверджено розпорядження голови облдержадміністрації «Про організацію обласної системи моніторингу довкілля».

19 червня 2008 року відбулося чергове засідання обласної міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля під головуванням заступника голови облдержадміністрації Володимира Гоблика. У засіданні взяли участь керівники організацій – суб’єктів обласної системи моніторингу довкілля, науковці, представники громадськості та ЗМІ.

Член обласної міжвідомчої комісії з питань моніторингу довкілля, д.ф.-м.н., Степан Поп як науковий керівник представив проект Програми моніторингу довкілля Закарпаття на 2008-2012 роки. Програмою передбачається реалізація комплексу заходів, направлених на неперервне отримання достовірної інформації про стан довкілля та влив на нього антропогенних і природних чинників. Це дасть можливість прогнозувати та попереджувати кризові зміни стану навколишнього природного середовища шляхом своєчасного прийняття науково-обгрунтованих управлінських рішень.

Крім того, в рамках системи моніторингу довкілля, заступник голови комісії, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов представив спеціальні регламенти спостереження за рядом екологічно небезпечних об’єктів: місця розташування суміші речовин «Премікс», ТОВ “Закарпатполіметали”, колишній Великобичківський ЛХК та Перечинський ЛХК. При цьому він зазначив: «… екологічна ситуація в регіоні хоч і є однією з кращих в Україні, водночас залишається складною. В окремих місцях це створює ризики безпечному проживанню людей та загрожує існуванню деяких видів флори та фауни краю. Тому необхідно посилити екологічний моніторинг за даними територіями».

Комісія прийняла рішення погодити Проект Програми моніторингу довкілля на 2008-2012 роки та затвердити спеціальні регламенти спостереження за екологічно-небезпечними об’єктами. Наступник кроком планується подати даний Проект Програми моніторингу довкілля на розгляд сесії обласної ради для затвердження.

* * * * *

16.06.2008. Майже 10% лісовкритої площі області складають праліси

За результатами реалізації українсько-голландського проекту з інвентаризації та картування пралісів Закарпаття, на території краю знаходиться близько 61 тис гектарів незачеплених людською діяльністю лісів. Це становить 9 % від усієї залісненої площі регіону.

Залишки пралісів здебільшого знаходяться в межах найвищих рівнів гірського поясу, в області ж найбагатшими на них є Тячівський та Рахівський райони. Та унікальних екоодиниць майже не збереглося на пологих схилах, крутизною до 20 градусів. Екологи пояснюють це їх легкодоступністю для лісогосподарських заходів. Крім того, лише четверта частина пралісів забезпечена надійною охороною.

Фахівці переконані, аби вберегти природоохоронну та наукову цінність первинних лісів, необхідно включити їх до національної екологічної мережі, а також розробити та запровадити систему моніторингу за станом пралісів.

* * * * *

12.06.2008. 17 червня вся планета відзначатиме День боротьби з опустелюванням та засухами.

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухами був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 році. Державам запропоновано присвятити його підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі з опустелюванням і наслідками посух.

Глобальне потепління, різке зменшення запасів прісної води, погіршення стану атмосфери та низка інших чинників призводять до того, що значна частина території нашої планети з кожним роком піддається ерозії, підтоплюванню, опустелюванню.

Найефективнішими заходами боротьби з опустелюванням та засухою, звичайно ж, залишаються зрошування та озеленення земель.

Закарпаттю наразі засухи не загрожують, регіон вважається повененебезпечним.

* * * * *

05.06.2008. Шановні краяни!

Сьогодні вся планета відзначає День довкілля. Це свято підкреслює цінність природних багатств, їх охорони та збереження. Від стану навколишнього природного середовища залежить і наше здоров’я.

На сьогоднішній день проблеми охорони довкілля вийшли на перші позиції у порівнянні з економічними, політичними, духовними. Разом з тим, природні багатства Закарпаття є національним скарбом і, володіючи потужним ресурсним, особливо туристично-рекреаційним потенціалом, будучи місцем величезного біологічного різноманіття, вони потребують постійної уваги та турботи. Саме зараз, в період глобальної екологічної кризи та кліматичних потрясінь, необхідно вживати системних та науково обгрунтованих заходів, аби вберегти для наших дітей все те, що ще є в нас.

Збережемо природу Закарпаття!

Начальник Державного управління

охорони навколишнього природного

середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

26.05.2008. Місяць екології та туризму завершився у “ПАДІЮНІ”

Щороку у Палаці дітей та юнацтва проводять місяць екології та туризму “Я відкриваю Землю”, головною метою якого є виховання екосвідомості особистості.

Здійснюється цей захід через організацію цікавої натуралістичної роботи з дітьми та молоддю, їхню участь у дослідницьких рухах, природоохоронних акціях, допомогу підростаючому поколінню в усвідомленні себе частиною довкілля та ін. Нинішнього року початок акції збігся із серединою весни і тривав до 25 травня.

За цей час всі охочі могли ознайомитися з дитячими творчими роботами, в тому числі з фотовиставкою “Світ мандрів”, де представлені роботи гуртківців спелеосекції та екологічного туризму. Крім того, проходили акції “Посади своє дерево” та “Прибери планету”, а відтак – на території “ПАДІЮНу” буде створено дендрологічний парк та висаджено різноманітні види дерев і кущів. Проведено також екологічний рейд Державним заказником “Зачарована долина” із прибиранням його території.

Своєрідним підсумком проведених заходів місяця екології була тематична концертна програма “Планета дивосвіт” 24 травня, на якій нагороджували найбільш активних гуртківців, переможців конкурсів дитячих робіт на екологічну тематику.

Місяць екології проходив за фінансової та інформаційної підтримки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

26.05.2008. Закарпатську область відвідала делегація чеського краю Височина

Днями з робочим візитом на Закарпатті перебували представники влади чеського краю Височина. На зустрічі, зокрема, обговорювалися і питання співпраці у сфері охорони природи.

Українська сторона запропонувала обмін досвідом між заповідними об’єктами країн, а також щодо питань поводження з побутовими відходами та очистки стічних вод. У свою чергу чеські сусіди націлені приділяти більше уваги екологічному вихованню та освіті. Є можливість влаштовувати літні обмінні табори, природоохоронні акції для молоді. Крім того, закордонні колеги зацікавлені у проведенні екскурсій та навчальних семінарів на території України для їхніх вчителів та учнів. Все це сприятиме подальшому зміцненню добросусідських стосунків та транскордонного співробітництва.

* * * * *

23.05.2008. Українці та угорці обговорили питання охорони якості вод

У м. Дебрецен (Угорщина) відбулась зустріч українсько-угорської робочої групи з охорони якості вод. Від нашої країни очільником групи став заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Михайло Гайдур.

Сторони обговорили методи дослідження визначених Рамковою Водною Директивою груп живих істот (фітопланктону, діатомів, макрозообетону, макрофітів). Крім того, закордонні колеги запропонували здійснювати відбори проб та дослідження на водотоках (крім р. Тиса), які перетинаються державним кордоном: канали Сіпа, Дідівський Міц, Чаронда, потоки Батар та Паладь.

На наступній зустрічі, що відбудеться у вересні вже на території Закарпаття, заплановано обговорити питання оцінки якості води і надзвичайних забруднень.

* * * * *

22.05.2008. Б’ємо тривогу: рослина-алерген

Останнім часом на території Закарпаття набувають поширення так звані карантинні організми, котрі можуть завдати значної шкоди не лише флорі та фауні, а й людині. Серед них – і завезений свого часу у край бур’ян – амброзія полинолиста. Рослина може викликати складні алергійні реакції, а позбутися її остаточно практично неможливо.Останнім часом все більше уваги приділяється природоохоронній освіті і вихованню.

Амброзія зайняла майже всі порушені та необроблювані території області, в окремих місцях вона утворює суцільні зарості до 20-25 особин на 1 м2. Цей шкідник росте скрізь: на подвір’ях та пустирях, уздовж доріг, в садах і на смітниках, витісняючи водночас місцеву рослинність. Надзвичайну живучість амброзії екологи пояснюють високим рівнем її адаптації до нових природних умов. Та дослідження показують, що ця рослина – не лише злісний бур’ян, вона небезпечна і для нашого здоров’я. Під час її масового цвітіння влітку в повітря виділяється багато пилку, який викликає задуху, ускладнене дихання, кашель, нежить, сльозливість, головний біль, висипання на шкірі та інші симптоми алергії. Лікування потім тривале й важке.

Уже кілька десятків років амброзію марно намагаються знищити на всіх континентах. Проти неї використовують хімічні, біологічні та механічні засоби боротьби. Але істотних результатів це поки що не дає. Найбільш дієвий спосіб, каже начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов, – звичайне скошування рослини до дозрівання насіння.

Цьогоріч амброзія ще не почала цвісти, тому зараз її можна викосити і так захистити своє здоров’я, ділянку та поліпшити екологічну ситуацію в регіоні.

* * * * *

21.05.2008. 22 травня — Міжнародний день біорізноманіття

22 травня світова громадськість відзначає День біорізноманіття. Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття у грудні 2000 року. Саме в цей день у 1992 році була прийнята Конвенція про біорізноманіття на спеціальній Конференції з прийняття узгодженого тексту даного документу (Найробі (Кенія). Цього року темою свята є „Сільське господарство та біорізноманіття”. Традиційно у цей день у всьому світі проходять семінари, фотовиставки, конкурси для учнів та молоді тощо.

Біорізноманіття – основа життя на Землі та добробуту людини. Незбалансоване ведення сільського господарства призводить до втрати цінних природних екосистем: лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів, зокрема тих, що включені до Червоної книги, та до виникнення глобальних проблем, таких як голод та захворювання.

Держуправління ОНПС в Закарпатській області закликає громадські організації приєднатися до відзначення Міжнародного дня біорізноманіття та буде вдячне за проведення заходів, спрямованих на збереження та невиснажливе використання біорізноманіття.

* * * * *

20.05.2008. Екологічний лікнеп для студентської молоді: Долина нарцисів

Останнім часом все більше уваги приділяється природоохоронній освіті і вихованню. Для дітей, молоді влаштовують екологічні акції, рейди та місячники. От і географічний факультет УжНУ організував своїм студентам поїздку до одного з чудес Закарпаття – Долини нарцисів. Побувати на ній вдалося і представникам Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Не доїжджаючи до самої долини на вказівних знаках – напис “Поле нарцисів”. Та розбіжність у поняттях не впливає на кількість відвідувачів. Місцеві жителі жартують, що туристів стає більше, ніж самих квітів. І справді, за сезон цвітіння число охочих побачити нарцисову долину перевищує 5 тисяч чоловік. Плата за вхід – символічна – 5 гривень для дорослого. За них можна дізнатись про гіпотетичні шляхи міграції нарцису вузьколистого із високогір’я у рівнинні райони, про саму долину та сфотографуватися на фоні нарцисів. Заходити за межі огорожі забороняється, а за кожен знищений екземпляр нарцису порушники сплатять по 12 гривень. Цьогоріч долина зацвіла на першотравневі свята і радуватиме охочих до кінця місяця, хоча подекуди нарциси вже виглядають “втомленими”. Екологи пояснюють це різною вологістю на самій території об’єкту.

Найближчим часом заплановано створити музей нарцису, де знаходитиметься інформація про історію його виникнення, а також про всі види рослин та тварин, що зустрічаються в долині.

Довідково. Долина нарцисів входить до складу природно-заповідного фонду України та охороняється законом. На території 257 га окрім найбільшого у Європі рівнинного осередку нарцису вузьколистого зустрічаються також 504 види інших рослин (з них – 18 червонокнижних) та проживає 97 видів тварин, з яких 28 занесені до Червоної книги України.

Ще за радянських часів було побудовано меліоративну систему, внаслідок чого порушився гідрологічний режим території. Крім того, на чисельність популяції нарцису негативно впливає заселеність долини вербою. Для того, щоб зберегти осередок, періодично скошують травостій після дозрівання насіння нарцису, розкорчовують верби, а також не допускають полювання, самовільного випасу худоби та підпалів.

* * * * *

15.05.2008. Україна–Угорщина: обмін досвідом

14 травня у м. Ужгород українці та угорці обговорювали питання охорони довкілля у практиці громадських організацій та органів влади. Українську сторону представили співробітники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, представники громадських організацій природоохоронного спрямування, які діють у краї, студенти та викладачі Ужгородського національного університету та ін.

Метою зустрічі є виділити та вивчити найважливіші екологічні проблеми регіону для подальшої результативної співпраці у їх вирішенні. Під час семінару розглянуто так звану карту проблем, які, на думку експертів, існують у верхів’ях Тиси. Це, зокрема, – наявність несанкціонованих сміттєзвалищ, розміщення об’єктів у водоохоронних захисних смугах, скид неочищених стоків у поверхневі води, низький рівень екологічної культури населення, а також недостатня увага органів місцевого самоврядування до питань поводження з відходами. Крім того, українська сторона проінформувала сусідів щодо діяльності наших громадських організацій та органів влади у сфері охорони природи.

Семінар проходив у рамках програми “Угорщина–Словаччина–Україна” і є хорошим прикладом європейської підтримки. Зустріч організував Верхньотисяйський Фонд, діяльність якого спрямована на охорону довкілля у басейні річки Тиса. Наступний заключний етап –у. м. Ніредьгаза – заплановано провести в червні 2008 року. Тоді і будуть підведені підсумки роботи та визначені конкретні кроки у покращенні екологічного стану регіону.

* * * * *

09.05.2008. Всесвітній день мігруючих птахів відзначатимуть 10-11 травня

10-11 травня оголошено Всесвітнім днем мігруючих птахів. Під гаслом „Мігруючі птахи – посли біорізноманіття” Секретаріати країн-учасників Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів проводитимуть дводенну інформаційну кампанію по всьому світу.

Птахи є одними з найкращих індикаторів стану та тенденції біорізноманіття. Вони є важливими для моніторингу стану біорізноманіття, оскільки живуть практично в усіх екосистемах світу. Багато місць існування вразливих видів тварин є також місцем існування птахів. Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає океани, пов’язуючи екосистеми. Зберігаючи їх, ми робимо внесок у глобальне збереження біорізноманіття.

Кампанія з відзначення Всесвітнього дня птахів розпочалася два роки тому для привернення уваги населення планети до проблеми збереження птахів. Завдяки успішному проведенню кампанії у 2006 та 2007 роках стала можливою реалізація цьогорічних заходів, які присвячено 9-ій нараді Конференції Сторін Конвенції про біорізноманіття, що відбудеться у м. Бонн (Німеччина). Традиційно цей день відзначається проведенням семінарів, фестивалів, інформаційних кампаній тощо.

* * * * *

24.04.2008. Місяць екології та туризму розпочався у “ПАДІЮНІ”

Щороку у Палаці дітей та юнацтва проводять місяць екології та туризму “Я відкриваю Землю”, головною метою якого є виховання екосвідомості особистості.

Здійснюється цей захід через організацію цікавої натуралістичної роботи з дітьми та молоддю, їхню участь у дослідницьких рухах, природоохоронних акціях, допомогу підростаючому поколінню в усвідомленні себе частиною довкілля та ін. Нинішнього року початок акції збігся із серединою весни і триватиме до 25 травня.

За цей час всі охочі можуть ознайомитися з дитячими творчими роботами, в тому числі з фотовиставкою “Світ мандрів”, де представлені роботи гуртківців спелеосекції та екологічного туризму. Крім того, тривають акції “Посади своє дерево” та “Прибери планету”, а відтак – на території “ПАДІЮНу” буде створено дендрологічний парк та висаджено різноманітні види дерев і кущів. Заплановано також екологічний рейд Державним заказником “Зачарована долина” із прибиранням його території.

Своєрідним підсумком проведених заходів місяця екології буде тематична концертна програма “Планета дивосвіт” 24 травня, на якій нагороджуватимуть найбільш активних гуртківців, переможців конкурсів дитячих робіт на екологічну тематику.

Місяць екології проходить за фінансової та інформаційної підтримки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

22.04.2008. Ужгородські студенти презентували своє бачення екологічних проблем Закарпаття і планети

В Ужгородському комерційному технікумі відбулась прес-конференція, присвячена Дню Землі, на якій представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища та науковці із УжНУ давали відповіді на питання, що цікавили студентів та викладачів закладу. Для цього заздалегідь між першо- та другокурсниками організатори провели опитування, а відтак – визначили найболючіші екологічні питання, які турбують студентів. Серед них – якість питної води, викиди в атмосферне повітря, питання відходів та сміттєзвалищ, червонокнижні види флори та фауни, а також участь молоді у екологічних рухах.

Крім того, студенти презентували своє бачення екологічних проблем не тільки Закарпаття, але й планети в цілому. Наостанок було запропоновано конкурс на найкращу творчу роботу на тему: “Якби я був Міністром екології…”. Найближчим часом заплановано продовжити таку еколого-просвітницьку роботу.

* * * * *

21.04.2008. Парк Горького став чистішим

У суботу, 19 квітня, вся країна відзначала День довкілля – свято, яке підкреслює цінність природних багатств, їх охорони, збереження та примноження. Не оминув цей фест і Закарпаття.

Зокрема, парк Горького м. Ужгород, що є найстарішим парком обласного центру, набув чистішого вигляду, оскільки понад пів-сотні любителів природи приводили до ладу його територію. Акцію проводило Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Підтримали її і студенти ЗакДУ. Начальник держуправління Андрій Погорєлов пояснює, чому екологи вибрали саме цей об’єкт: “Сьогодні міська влада не звертає уваги на жахливий стан парку, до того ж, він є безхазяйним. На жаль, парк Горького із усіх об’єктів природно-заповідного фонду краю, що знаходяться на території населених пунктів, є у найбільш занедбаному стані.

А Ужгород є містом європейського значення. Тому такий захід є першим кроком до надання парку вигляду, який відповідатиме його статусу”.

* * * * *

18.04.2008. Закарпатські радіоактивні речовини утилізують на Львівському спецкомбінаті

Ініціатором цього стало Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

17 квітня 2008 року Тячівщина цілком позбулася джерел іонізуючого випромінювання, які впродовж кількох останніх років зберігалися у 17 дерев’яних ящиках на території одного з підприємств району. Як повідомив начальник Держуправління ОНПС Андрій Погорєлов, із смт Дубове вивезли контейнери з позначкою “Радіоактивне”, із Вільхівців – з позначкою “Ртуть”, а із Тересви – іонізуючі прилади. Відтак, джерела іонізуючого випромінювання та прилади попрямували до Львівського спецкомбінату УДО “Радон”, де на них очікує утилізація.

* * * * *

16.04.2008. Понад 6 тисяч дерев та кущів посаджено у Костринському лісовому господарстві

15 квітня у Костринському ЛГ Великоберезнянського району учні шкіл, представники Держлісгоспу, ОДА, а також Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області посадили на площі 1 га близько 6 тисяч саджанців. Серед них – модрина, бук та ялиця. Таке дійство відбувалось у рамках акції “Майбутнє лісу – у твоїх руках” і присвячене Дню довкілля, який щороку святкують третьої суботи квітня. Організатори заходу вручили учням грамоти та подяки за внесок у збагачення природних ресурсів Закарпаття, а 17 квітня заплановано продовжити такі напрацювання. В результаті – ще пів-гектара земель буде збагачено лісом.

* * * * *

09.04.2008. У Києві проходить виставка “Екологія–2008”

У столиці України навесні вже 11 рік поспіль проводять Міжнародну виставку-ярмарок “Екологія”, яка збирає представників влади, бізнесових структур, наукових кіл та громадськості з усіх регіонів задля представлення екологічно чистої продукції та обладнання для її виробництва.

Організаторами такого заходу є Мінприроди України, Національна академія наук України, МНС України. Наш край представили Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області та ТОВ Закарпатбіопаливо. 8 – 11 квітня, під час роботи виставки, організовано роботу Громадської приймальні Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, яка працює в режимі постійного чергування. Крім того, організатори передбачили проведення семінарів, круглих столів, лекцій з природоохоронної діяльності та природокористування. Передбачено також презентації вимірювальних приладів та технологій у сфері охорони довкілля.

* * * * *

07.04.2008. На Закарпатті дбають про весняний нерест риби

Днями у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулась нарада, на якій обговорювали хід виконання заходів спільних дій на період весняного нересту 2008 року у краї.

Нагадаємо, що з 5 квітня по 25 травня 2008 року встановлено державну заборону на вилов риби та інших водних живих ресурсів у зв’язку з їх нерестом чи розмноженням у водоймах області.

Участь у відповідній нараді взяли представники Держуправління ОНПС в Закарпатській області, Закарпатдержрибоохорони, Закарпатського облводгоспу, УМВС в Закарпатській області, Закарпатської міжрайонної природоохоронної прокуратури, Держекоінспекції в Закарпатській області, Управління з контролю за використанням та охороною земельних ресурсів в Закарпатській області, а також науковці із УжНУ. Природоохоронці відзначили, що на сьогоднішній день все ще триває процес відновлення іхтіофауни області після наслідків паводку 1998 року. Щодо лосося дунайського, то його ареал дедалі розширюється. Було наголошено, що весняний нерест залежить як від погодних чинників, так і від господарської діяльності. Для зменшення негативного впливу останньої заборонено забір піщано-гравійної суміші та річкового каміння, трелювання лісу гірськими потічками, миття автотранспорту у водоймах тощо. Рибалки зможуть зайнятися своїм хобі у спеціально відведених ділянках рибогосподарських водойм, де дозволене любительське рибальство з берега однією вудкою з одним гачком та спінінгом з однією блешнею. З метою забезпечення сприятливих умов для нересту риби, а також середовища її існування заплановано удосконалити співпрацю усіх структур, збільшити кількість природоохоронних рейдів, а зібрану інформацію про хід виконання заходів надсилати до Дежуправління ОНПС та облдержадміністрації.

* * * * *

03.04.2008. На 10,8% зменшилася кількість викидів стаціонарними джерелами забруднення

Такими є остаточні статистичні дані.

У 2007 році суб’єктами господарської діяльності в повітря Закарпаття викинуто 22,9 тис. тонн забруднюючих речовин, тоді як у 2006 році цей показник становив 25,6 тис. тонн. У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області такі результати пояснюють впровадженням у нашому краї нових природозберігаючих технологій, а також заходів щодо використання нового пилогазоочисного обладнання. Крім того, здійснюється нормування та лімітування викидів у атмосферне повітря.

Із загального обсягу забруднюючих речовин найбільше припадає на підприємства м. Ужгород – 12,9%, м. Мукачево – 7,4, Воловецького – 7,7, Свалявського та Ужгородського районів – 7,4 і 5,2% відповідно. Начальник держуправління Андрій Погорєлов повідомив, що у всіх цих населених пунктах та районах кількість викидів стаціонарними джерелами забруднення суттєво зменшилася за останній рік, а найближчим часом заплановано покращити і цей показник.

* * * * *

27.03.2008. На Закарпатті з’явиться новий регіональний ландшафтний парк “Притисянський”

Про доцільність його створення днями йшлося в Ужгороді на відповідній робочій нараді за участі керівників краю, природоохоронців, а також науковців. Зустріч відбулася за ініціативи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Орієнтовна площа парку становитиме 22 тис. га., з них в Ужгородському районі – близько 7,3 тис. га, Берегівському – 3,1 тис. га, Виноградівському – до 10 тис. га та Мукачівському – 0,635 тис. га. В основу створення “Притисянського” взято модель словацького парку “Полоніни”, яка не порушує прав багаточисельних землекористувачів. Створення регіонального ландшафтного парку сприятиме збереженню та охороні біологічного і ландшафтного різноманіття, зокрема, унікальних не лише для Закарпаття, а й для Європи комплексів заплавних біотопів. Як повідомив начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов, однією із функцій парку буде реалізація проектів для розвитку скотарства, особливо у долинах Тиси та Латориці. Це необхідно для відновлення випасання, оскільки тривала його відсутність призвела до швидкого заростання міждамбових територій чагарниково-деревною рослинністю, а це, в свою чергу, негативно вплинуло на склад популяцій багатьох рідкісних видів рослин та тварин. Крім того, створення парку призведе до збереження та відновлення лісових масивів, що є важливою передумовою природного регулювання гідрологічного режиму або, простіше, збереження води в криницях. А розвиток туристичної інфраструктури, створення нових робочих місць, покращення інвестиційного клімату суттєво вплинуть на зменшення рівня безробіття населення регіону, а також покращать їх життєві стандарти.

Згодом парк заплановано включити до українсько-угорського біосферного резервату.

* * * * *

20.03.2008. Україна–Угорщина: обмін досвідом

З 17 по 19 березня у м. Ніредьгаза, Угорщина, українці та угорці обговорювали питання охорони довкілля у практиці громадських організацій та органів влади. До складу української делегації увійшли представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, громадських організацій природоохоронного спрямування, які діють у краї, а також студенти та викладачі Ужгородського національного університету.

Зустріч організував Верхньотисяйський Фонд, діяльність якого спрямована на охорону довкілля у басейні річки Тиса. Під час семінару обговорено найгостріші екологічні проблеми, які існують у верхів’ях Тиси. Це, зокрема, – наявність несанкціонованих сміттєзвалищ, розміщення об’єктів у природоохоронних захисних смугах, скид неочищених зворотних стоків у поверхневі води, низький рівень екологічної культури населення, недостатня увага органів місцевого самоврядування до питань поводження з відходами. Крім того, учасники відвідали Ніредьгазький інститут, наймолодший в Угорщині ботанічний сад, а також притулок для тварин. Власником останнього є громадська організація і тут на сьогоднішній день перебуває 150 бездомних собак. За рік з притулку у так звані хороші руки віддають близько тисячі собак.

Семінар проходив у рамках програми “Угорщина–Словаччина–Україна” і є хорошим прикладом європейської підтримки. Наступний етап – закарпатський досвід – заплановано провести у травні 2008 року. Тоді вже українська сторона інформуватиме сусідів щодо діяльності наших громадських організацій та органів влади у сфері охорони природи.

* * * * *

10.03.2008. Українці та угорці говорили про утилізацію побутових відходів

У м. Ужгород відбувся круглий стіл на тему “Досвід у сфері утилізації твердих відходів у Соболч-Сотмар-Берег області (Угорщина)”. Угорська сторона представила програму утилізації твердих відходів у Соболч-Сотмар-Берег області. На реалізацію такої програми необхідно 35,8 млн. євро, передбачено задіяти 600 тис. чоловік, а за рік заплановано переробляти до 200 тис. тонн твердих відходів.

На сьогоднішній день система вивозу сміття в Угорщині проходить реформування згідно вимог ЄС. У свою чергу, українська сторона проінформувала угорських колег щодо стану справ у сфері утилізації побутових відходів на Закарпатті. Видалення відходів здійснюється на полігони та сміттєзвалища, які є перевантаженими і не відповідають визначеним вимогам. Застаріла система не завжди здатна переробити зростаючу кількість відходів. Та в області розроблена “Концепція комплексної системи поводження з побутовими відходами для Закарпатського регіону”, яка передбачає поступове запровадження в області єдиної трьохетапної системи поводження з твердими побутовими відходами: I етап (2008-2013 роки), II етап (2014-2019 роки), III етап (2020-2032 роки).

* * * * *

29.02.2008. 27-28 лютого 2008 року на Закарпатті проходила робоча зустріч експертів українсько-угорської робочої групи з питань охорони якості вод

Від української сторони участь у заході взяли представники Держуправління ОНПС в Закарпатській області та Держекоінспекції в Закарпатській області

На робочій зустрічі, зокрема, обговорювалось питання надзвичайних забруднень прикордонних вод у 2007 році. Спеціалісти встановили, що протягом 2007 р. у прикордонних створах р. Тиса надзвичайних забруднень, які б призвели до погіршення якості води, не відбулося.

Але необхідно зауважити, що збільшилась частота появи на поверхні води твердих побутових відходів. Таке явище вже спостерігалось у 2004 році. За інформацією угорської сторони Служба нагляду FETI-KÖVIZIG у 2007 році спостерігала у прикордонному створі 5 разів засмічення річки (ПЕТ-пляшки) на проміжку між прикордонним стволом та Балша на різних сегментах річки. Інтенсивність сходження ПЕТ-пляшок можна характеризувати показником кількість шт./хв. За даними Служби нагляду інтенсивність сходження (10-500 шт./хв) та час значно змінювалися на різних проміжках.

Проблема щодо сходження ПЕТ-пляшок може стати причиною виникнення непорозумінь. Засмічення, що сходить річкою, не призводить до зміни хімічних та екологічних характеристик складу води, тому не може розглядатись як класичне питання охорони якості води. Проте виникає питання іншого характеру щодо водогосподарювання та усунення засмічення. Через гідрологічну та гідроморфологічну будови річки усунення засмічення, яке потрапляє на угорську територію, можливе лише на нижньому проміжку. Із зниженням рівня води значна кількість твердих побутових відходів відкладається на берегах та в заплавах. Його усунення та розміщення несе за собою значні фінансові витрати.

Місцеві органи самоврядування, громадські організації та населення висловлює все більше незадоволення стосовно даної проблеми.

Угорська сторона вже неодноразово зверталась до української сторони щодо встановлення причин надзвичайних засмічень і вжиття необхідних мір для вирішення питання зменшення і ліквідації засмічень, які спостерігаються на р. Тиса.

Українська сторона проінформувала угорську, що протягом 2007 року очікувалось додаткове фінансування з Державного бюджету щодо вирішення питання збору та утилізації твердих побутових відходів у населених пунктах Закарпатської області, в тому числі – області Верхньої Тиси, однак кошти не були виділені.

З метою недопущення засмічення басейну р. Тиса твердими побутовими відходами Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, в межах компетенції, здійснюються організаційні та практичні заходи з питань поводження з відходами. Протягом 2007 року проведено інвентаризацію місць видалення відходів на території області та продовжена робота із паспортизації існуючих полігонів ТПВ і сміттєзвалищ з метою приведення їх у відповідність до санітарних норм та вимог екологічної безпеки.

Держуправлінням розроблений План організаційно-правових заходів з питань благоустрою населених пунктів та поводження з відходами в басейні р. Тиса, який затверджено Закарпатською облдержадміністрацією. Планом визначено відповідальних виконавців за проведенням конкретних заходів.

* * * * *

* * * * *

27.02.2008. Ужанський національний природний парк “зонуватимуть по-європейськи”

Днями відбулось засідання науково-технічної ради Ужанського національного природного парку, на якому, зокрема, обговорювались питання зонування парку. Участь у засіданні взяли працівники парку, члени науково-технічної ради, представники облради, Ужгородського національного університету, Карпатської лісодослідної станції, лісгоспу, громадських організацій природоохоронного спрямування, НПП “Синевир”, а також Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

На засіданні окремо розглянуто питання стану виконання Проекту організації території охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів Ужанського НПП на 10-річний період. На сьогоднішній день на території парку впроваджується міжнародний проект Дунайсько-Карпатської програми, який спрямований на збереження лісів особливої цінності. Тому природоохоронці прийняли рішення: Проект зонування Парку (є частиною Проекту організації території) провести із врахуванням європейського досвіду щодо зонування біосферних резерватів. У свою чергу, міжнародні експерти міжнародного проекту представили інформацію про принципи зонування біосферного резервату “Віннервальд” біля м. Відень (Австрія). Це – наявність заповідної зони, зони відвідування, зони розвитку рекреаційної індустрії, господарських територій. Умовно такий поділ відповідає принципам зонування природно-заповідних об’єктів і в Україні.

Погодження результатів зонування заплановано здійснити до кінця травня 2008 року.

* * * * *

22.02.2008. У Хустському районі потрібно створити кущові сміттєзвалища

Таку пропозицію висунули представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області на нараді відповідної райдержадміністрації. Тут, зокрема, розглядали ситуацію у сфері поводження з відходами на територіях Хустського району Закарпатської області.

У населених пунктах Хустщини є відведені місця для видалення твердих побутових відходів, та лише у районному пункті наявний паспорт та відповідні проектні рішення для експлуатації полігону твердих побутових відходів. Із прилеглих до м. Хуст сіл Іза, Нанково, Кошелево, Крива відходи частково вивозяться на міське сміттєзвалище. Останнє ж, на сьогоднішній день, перевантажене і має власний комплекс екологічних проблем. Крім того, при сільських радах відсутні спеціалізовані комунальні служби, а адмінкомісії працюють неефективно.

В районі є і позитивні зрушення в частині збору відходів. Комунальне підприємство “Води Хустщини” займається збором та первинною переробкою ПЕТ-пляшок, макулатури та склотари. Така робота проводиться у 5-ти населених пунктах району та в м. Хуст, хоча раніше – лише в райцентрі. Минулого року об’єми утилізованих відходів складали: ПЕТ-пляшок – 16,6 тонни, макулатури – 56,1 тонни, склотари – 109, 3 тонни.

Та природоохоронці переконані, що для вирішення проблем у сфері поводження з відходами необхідно всюди запровадити роздільний збір відходів, що підлягають вторинній переробці, а також створити при кожній сільській раді комунальні служби чи відповідні кущові комунальні служби (одну – на 3-4 села). Це дозволить обслуговувати населені пункти району у дотриманні їх територій в належному санітарному стані.

* * * * *

22.02.2008. “Міні-Мінприроди” підвело підсумки роботи за минулий рік

та визначило пріоритети на рік 2008

У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулося засідання Колегії, на якому підведено підсумки роботи держуправління у 2007 році та визначено головні завдання на 2008 рік.

На засіданні голова Колегії начальник держуправління Андрій Погорєлов підкреслив, що у минулому році за кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було побудовано форелерозплідник в Ужанському НПП, проведено реконструкцію музею гір та історії природокористування в Українських Карпатах Карпатського біосферного заповідника, здійснено науково-дослідні роботи на екологічну тематику. Також перезатарено в спецбочки 109,552 тонни ХЗЗР, з них – 69,048 тонни вивезено на утилізацію до Німеччини, проведено роботи по контейнеризації 50 тонн суміші “Премікс”, розташованої на відкритих площадках м. Берегово.

В раках обласної Програми запобігання забрудненню навколишнього природного середовища стічними водами і обмеження їх шкідливого впливу на довкілля на 2006-2009 роки у 2007 році здійснено будівництво каналізаційно-очисних мереж у м. Свалява та облаштування біотичних споруд озера Синевир на загальну суму 138 тис. грн.

Крім того, на засіданні Колегії постановлено, що до кінця квітня 2008 року природоохоронцям необхідно завершити розробку Програми моніторингу навколишнього природного середовища в Закарпатській області на 2008-2012 роки та подати її на розгляд обласної ради, а також розробити спеціальні регламенти спостережень за екологічно-небезпечними об’єктами в Закарпатській області. Андрій Погорєлов наголосив, що потрібно розробити і рейтингові оцінки районів у нашому краї. Термін – травень 2008 року. Заплановано також удосконалити роботу Орхуського інформаційного центру при держуправлінні та вжити заходів спільно з районними комісіями з надзвичайних ситуацій райдержадміністрацій із недопущення самовільних випалів минулорічної трав’яної та деревно-чагарникової рослинності.

* * * * *

20.02.2008. Сім природних чудес Закарпаття визначено

Нещодавно завершилася загальнообласна акція «Сім чудес Закарпаття». Акцію підтримали: депутатська комісія з питань туризму Закарпатської обласної ради, кафедра туризму УжНУ, туристично-інформаційний центр Закарпаття, рекламне агентство «Шарк», газета «РІО».

На першому етапі акції закарпатцям було запропоновано самим написати, які природні та архітектурні об’єкти області вони вважають такими, що можна зарахувати до чудес. Згодом експерти відібрали серед усієї цієї кількості, запропонованої у листах читачів, 22 пропозиції, які було виставлено на голосування в Інтернеті та на сторінках обласної газети «РІО». Для цього потрібно було віддати свої голоси за сім кандидатів. Після такого оголошення надійшло близько двох сотень листів та десятки голосувань. Отже, за сумою зведених балів визначено «Сім природних чудес Закарпаття».

1 місце

ОЗЕРО СИНЕВИР

Найбільше озеро Карпат, розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря. Входить до складу Національного природного парку «Синевир». Площа озера – 0,7 га.

2 місце

ДОЛИНА НАРЦИСІВ

На території Хустщини маємо Хустський масив Карпатського біосферного заповідника «Долина нарцисів». Саме тут ростуть унікальні дикі гірські нарциси, які не збереглися ніде більше у Європі. Як стверджують вчені, в льодовиковий період сталися геологічні катаклізми, і з гір сповз величезний шмат землі разом із рослинами, які й стали знаменитістю цієї долини.

3 місце

ГОРА ГОВЕРЛА

Найвища вершина Українських Карпат, висота – 2061 м. Знаходиться у масиві Чорногора. Має конусоподібну форму. На схилах – форми плейстоценового зледеніння, каменепади. Вкрита альпійськими луками, чагарниками, подекуди – кам’яні осипища. Перебуває у межах охоронної зони Карпатського біосферного заповідника.

4 місце

СОЛЯНІ ПЕЧЕРИ ТА ОЗЕРА СОЛОТВИНА

У наш час археологи знайшли римські монети-динарiї та залишки римської солекопальнi в Солотвинi. Це свідчить про те, що наш край входив у безпосередню контактну зону з Римською імперією. Найглибший лікувальний заклад в Україні розміщений саме в Солотвині на глибині 300 метрів – у соляних печерах розташовано алергологічну клініку.

5 місце

НАЙДОВША ЛИПОВА АЛЕЯ В ЄВРОПІ

Найбільша в Європі липова алея, яка огортає правобережжя міста Ужгород. Тут, до речі, ростуть різні сорти лип, тому майже місяць квітне вся набережна Незалежності.

6 місце

ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР ЄВРОПИ

Найголовнішою окрасою Рахівщини є те, що саме тут, поблизу села Ділове, – географічний Центр континентальної Європи. На таблиці, що тут встановлена, вкарбований напис: Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum. MD CCC LXXXVII.

7 місце

МІНЕРАЛЬНА ЗОНА «ПОЛЯНА»

На базі джерела «Поляна Купіль» була створена у ХІХ ст. водолікарня з примітивним пансіонатом. Вода використовувалася для ванн і внутрішнього вживання при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок та крові. У 1863 р. приватними підприємцями тут побудований санаторний заклад із 40 помешканнями та 20 купальними.

* * * * *

11.02.2008. Працює Гаряча лінія

для надання безкоштовних правових консультацій у сфері захисту довкілля

Міжнародна благодійна організація “Екологія–право–людина” надає безкоштовні юридичні консультації у сфері реалізації та захисту екологічних прав, створення природоохоронних громадських організацій, збереження природних ресурсів, захисту природно-заповідного фонду, притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні природоохоронного законодавства громадянам та громадським організаціям.

Консультації надаються за телефоном у м. Львів (032) 24-33-888. Письмові звернення про надання консультацій також можна надсилати на адресу: А/С 316, м. Львів, 79000 або електронною поштою: epac@mail.lviv.ua з поміткою “Консультація”.

* * * * *

11.02.2008. У квітні відбудеться Міжнародний форум “Екологічні технології та інновації”

Національний комплекс “Експоцентр України” готується до проведення у м. Київ 3-5 квітня 2008 року Міжнародного форуму “Екологічні технології та інновації”, який присвячений сталому розвитку України, раціональному використанню природних ресурсів та охороні довкілля.

Екологічний форум об’єднає виставку та конференцію, продемонструє наукові розробки, послуги, технології, нові досягнення у збиранні, переробці та утилізації промислових і побутових відходів, очищення води, повітря та ґрунту. Виставка, а також низка ділових заходів, що проводитимуться в її рамках, сприятимуть зміцненню співпраці між державними інституціями та бізнес-структурами. Ця подія має привернути увагу міжнародної спільноти до нагальних проблем екології та сприятиме розвитку екологічних програм в Україні.

Підприємства та установи галузі можуть взяти участь у даному заході. Фінансування організації виставки та ділової частини буде здійснюватись за рахунок коштів підприємств-учасників форуму. Участь представників державних органів влади фінансуватиметься за рахунок коштів форуму. У форумі запланована участь понад 30 міністерств та відомств України, серед яких – Комітети Верховної Ради України, , Державний комітет з телебачення та радіомовлення України, структури природоохоронної прокуратури, а також Мінприроди України. Контактний телефон: 8(044) 596-93-39.

Концепція, список учасників та текст звернення — завантажити > > >

* * * * *

08.02.2008. На Закарпатті проводитимуть повну сертифікацію реалізованої лісопродукції

Це передбачено Планом заходів, спрямованих на реалізацію Стратегії виконання Карпатської конвенції на 2008-2020 роки по Закарпатській області. План розробило Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Нагадаємо: Карпатська конвенція (Рамкова конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат) була ініційована і підписана Україною у травні 2003 року. Конвенція об’єднує сім країн карпатського регіону і є регіональним правовим інструментом, покликаним сприяти збереженню екології гірських масивів.

План затверджений облдержадміністрацією і включає 42 пункти, в кожному з яких вказані зміст заходу, відповідальні виконавці, термін виконання, орієнтовна вартість заходу та джерела фінансування. Серед заходів названо забезпечення повної сертифікації реалізованої лісопродукції шляхом видачі постійними лісокористувачами сертифікатів її походження. Це дозволить запобігти залученню в господарський обіг незаконно отриманої деревини. Планом також передбачено створення міжнародної екотуристичної мережі, започаткування моніторингу біотичних та абіотичних процесів, які викликають зміни в гідрологічному режимі, хімічному складі та у якості води. Увага зосереджена і на розвитку екологічної культури на Закарпатті –будуть створені екоосвітні візит-центри в Ужанскому національному природному парку та в НПП “Синевир”, а також збільшиться кількість позаурочних, позакласних, позашкільних екозаходів в освітніх закладах області.

Природоохоронці переконані також у необхідності співпраці із лісо – та водогосподарськими підприємствами щодо проведення практичних природоохоронних заходів з посадки лісу, очистки водойм, впорядкування й благоустрою територій: “Місячники саду й лісу”, “Збережемо і примножимо зелені скарби Закарпаття”, “Малим річкам – велику воду”, “До чистих джерел”. А до 2012 року заплановано створення регіонального ландшафтного парку “Притисянський” та міжнародного біосферного резервату “Мараморські гори”.

План заходів, спрямованих на реалізацію Стратегії виконання Карпатської конвенції на 2008-2020 роки по Закарпатській області — завантажити > > >

* * * * *

05.02.2008. У нашому краї запровадять систему селективного збору побутових відходів

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області розробило План організаційно-правових заходів з питань благоустрою населених пунктів та поводження з відходами у басейні річок Тиса, Уж, Латориця (далі – План). Це сприятиме уникненню забруднень побутовими відходами територій басейну цих річок та всіх їх притоків.

План передбачає організацію централізованого збору сміття, запровадження системи селективного збору побутових відходів, створення мережі спеціалізованих підприємств, які б займалися збором та відправкою на утилізацію відходів (в першу чергу – пластмаси, скла, відпрацьованих акумуляторів). Природоохоронці переконані, що необхідно також поступово зменшити кількість сміттєзвалищ у сільській місцевості та модернізувати їх. Серед заходів названо і очищення автодоріг та прилеглих до них територій, смітників, а також русел водних об’єктів в місцях мостових переходів від деревних решток. А у місцях придорожніх стоянок і відпочинку та на автобусних зупинках заплановано встановити контейнери для сміття.

План затверджений облдержадміністрацією і направлений для безумовного виконання райдержадміністраціям, органам місцевого самоврядування, а також відповідальним обласним управлінням та організаціям. Визначено відповідальних виконавців за проведенням конкретних заходів, а також державні контролюючі служби (Держекоінспекція в Закарпатській області та облсанепідемстанція). Передбачено, що органи державного контролю щоквартально будуть інформувати облдержадміністрацію та Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області про хід виконання заходів.

* * * * *

02.02.2008. Аби болото, а жаби будуть

2 лютого увесь світ відзначає День водно-болотних угідь – щорічне свято, яке підкреслює цінність цих угідь для екологічного здоров’я світу та зусиль, спрямованих на збереження цих важливих ареалів.

Цей день відзначає річницю прийняття Конвенції про охорону водно-болотних угідь, підписану 2 лютого 1971 року у місті Рамсар, Іран. Цьогорічна святкова тематика – “Здорові водно-болотні угіддя – здорові люди” – відображає їхню важливу роль у фізичному й емоційному стані людини. Водно-болотні угіддя є джерелом води і харчів, місцем для відпочинку, засобом транспортування, а подекуди мають місцеву релігійну та культурну цінність. Вони відновлюють ґрунтові води, що йде на користь мешканцям цілих річкових басейнів, і відіграють життєво важливу роль у захисті від штормів і повеней та у фільтрації води. Вони також забезпечують багатий поживний грунт для мігруючих птахів, риб та іншої фауни і сприяють місцевій економіці, створюючи можливості для використання морських ресурсів та розвитку екологічного туризму. Незважаючи на важливе значення водно-болотних угідь, їхня територія зменшується у всьому світі. 33 водно-болотні угіддя України, загальною площею 678 тис. га, входять до загального переліку таких угідь міжнародного значення. Серед них – і озеро Синевир. Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов повідомив, що тут взято під охорону прибережні смуги (шириною від 25 метрів), встановлено інформаційні щити і знаки затвердженого зразку, здійснюються заходи з благоустрою усієї ділянки навколо озера, а також ведеться моніторинг за рівнем та станом води в озері.

Крім Синевирського озера, на Закарпатті існують ще 14 водно-болотних угідь, на яких також необхідно проводити менеджмент територій.

 


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.