Архів новин за 2009 рік

23.11.2009. Іршавщину очистили від отрутохімікатів

Автомобіль із 35 тоннами непридатних отрутохімікатів вирушив до Швеції, де утилізують наші пестициди.

За ініціативи Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області продовжуються роботи з контейнеризації та вивезення за межі краю непридатних отрутохімікатів, які свого часу були заборонені до використання у зв’язку з їх високою токсичністю та негативним впливом на здоров’я населення і довкілля.

У 2009 році роботи проводились за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на територіях Виноградівського, Ужгородського, Мукачівського та Іршавського районів. Останній включено до списку повністю очищених від отрутохімікатів районів.

Наразі із Закарпаття вивезено ще 35 тонн пестицидів, а від 10 тонн заплановано позбутись найближчими днями.

* * * * *

23.11.2009. До 10 січня заборонено ловити лососевих

До кінця року в закарпатських річках, притоках і озерах проходитимуть так звані весільні дійства лососевих видів риб.

Будь-які роботи на річках у цей час становлять небезпеку для всього генофонду лососевих, порушення міграційних шляхів, знищення місць нагулу й нересту. За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, аби уберегти рибу від небезпеки для життя, до 10 січня забороняється будь-яка господарська діяльність у водоймах, забір піску й гравію, трелювання лісу, миття машин у річках і озерах, використання плавзасобів та ведення інших робіт, що спричиняють чи можуть спричинити порушеня гідрологічного та гідрохімічного режиму річки.

Проте любителі-риболови, маючи одну вудку з одним гачком та одним спінінгом з блешнею, зможуть рибалити з берега у спеціально дозволених для цього місцях:

р. Тиса – від місця впадання р. Тересва с. Бедевля Тячівського району до Вилоцького автотранспортного мосту в с. Вилок Виноградівського району;

р. Тиса – в межах від п/зн № 340 до п/зн № 361 м. Чоп Ужгородського району;

р. Уж – від державного кордону Україна-Словаччина в Ужгородському районі до автотранспортного мосту через р. Уж с. Кострино-с. Люта Великоберезнянського району;

р. Латориця – від державного кордону Україна-Словаччина до автотранспортного мосту “Паланківський” в м. Мукачево;

р. Боржава – від місця впадання у р. Тиса с. Вари Берегівського району до автотранспортного мосту на шляху Виноградів-Мукачево в с. В. Ком’яти Виноградівського району;

на внутрішніх рибогосподарських водоймах загального користування місцевого значення (ставкового, озерного типу) в межах Ужгородського, Мукачівського, Перечинського, Виноградівського адміністративних районів Закарпатської області.

* * * * *

10.11.2009. До уваги представників регіональних засобів масової інформації!

Запрошуємо Вас взяти участь у засіданнях прес-клубу Оргуського центру щодо висвітлення найбільш резонансних тем діяльності Мінприроди України, котрі відбудуться 17, 27 листопада, а також 3 та 10 грудня у м. Київ (вул. Урицького, 35).

В рамках зустрічі буде можливість взяти інтерв’ю у керівників Мінприроди України, а також у народних депутатів з різних фракцій – членів Комітету з питань екологічної полутики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Верховної Ради України.

Прес-служба Всеукраїнської екологічної ліги може допомогти у підготовці матеріалів з природоохоронної проблематики загальноукраїнського рівня за різними тематичними напрямами для подальшого використання у пресі.

Проїзд – за рахунок Всеукраїнської екологічної ліги. Контактний телефон: (044) 251-13-32.

Детальніше > > >

* * * * *

02.11.2009. Пілотний проект впроваджується в Українських Карпатах

У м. Львів представники держуправління екології взяли участь у семінарі BBI – MATRA проекту ”Визначення і класифікація біотопів в Україні: введення стандартів та методології Європейського Союзу (пілотний проект в Українських Карпатах)”.

На семінарі обговорено заходи із підготовки каталогу біотопів Українських Карпат та Закарпатської рівнини на принципах Директиви Біотопів, заходи з підготовки науковців та працівників системи природно-заповідного фонду до роботи згідно з методикою визначення і класифікації біотопів, картування, обробки даних відповідно до Директиви Біотопів (Habitats Directive). Все це сприятиме стандартизації методики визначення і розвитку екологічної мережі України та її інтеграції до загальноєвропейської мережі.

Довідково. BBI – MATRA проект ”Визначення і класифікація біотопів в Україні: введення стандартів та методології Європейського Союзу (пілотний проект в Українських Карпатах)” впроваджується за підтримки Міністерства сільського господарства, охорони довкілля та якості харчування Голландії та Мінприроди України. Проект триватиме 2 роки і допоможе розвинути мережу експертів в Україні щодо визначення і класифікації біотопів, а також виявить шляхи такої адаптації та поінформує громадськість.

* * * * *

18.10.2009. Баланс — непроста штука

Закарпатські екологи уберігають і звірів від людей, і людей від звірів

Наші екологи разом із науковцями і колегами з сусідніх регіонів упритул наблизилися до створення унікального видання — Червоної книги Карпатського регіону. Робота над нею триває, бо треба ще узагальнити дані, зібрані в кількох областях Західної України. Проте своє завдання фахівці Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області вже виконали.

На початку року з подання наших екологів було затверджено перелік рідкісних та зникаючих видів рослин, що не внесені до Червоної книги України, але підлягають особливій охороні. А нещодавно депутати обласної ради ухвалили і список таких «вразливих» тварин. Висновки науковців базуються на інформації, зібраній впродовж багаторічних спостережень місць перебування цих тварин. Закарпатський «Червоний список» має 77 пунктів — 56 видів птахів, 19 ссавців і 2 види риб.

Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов не стверджує, що список ідеальний, але гордиться тим, що вперше в області з’явився такий перелік тварин. «Необхідно було реагувати на стурбованість вчених, адже у краї є чимало рідкісних, зникаючих видів тварин, деякі взагалі на грані вимирання. Тому ми вважали за потрібне надати їм більший статус охорони», — зазначив Андрій Вікторович.

Детальніше > > >

* * * * *

12.10.2009. “Дні якості” запрошують до столиці

10-12 листопада 2009 року у Києві пройде 18-ий Міжнародий форум, присвячений Всесвітньому дню якості.

Організаторами виступили Українська асоціація якості, Всеукраїнська громадська організація “Жива планета” за підтримки Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

У програмі Форуму:

— круглий стіл, присвячений 20-річчю Української асоціації якості, на тему “Якість створює відмінності”;

— науково-практична конференція “Сталий розвиток в Україні: проблеми, можливості, пріоритети”, мета якої – обмін досвідом щодо реалізації кращих практик та технологій для розвитку виробництва, що ґрунтуються на елементах економічної ефективності, соціальної відповідальності та екологічної безпеки;

— семінари з питань удосконалення управління організацією.

Учасники ознайомляться з основними напрямками сталого (збалансованого) розвитку в Україні та світі; соціально-економічними аспектами та стратегіями ефективного менеджменту, екологічними аспектами виробництва та їх впливом на розвиток виробництва, оцінкою екологічних ризиків, кращою практикою з впровадження природоохоронних технологій.

На Форумі зустрінуться провідні спеціалісти у сфері управління, економіки та охорони навколишнього природного середовища.
Запрошуємо до участі у Форумі керівників і фахівців компаній, представників органів влади, бізнесових структур, науковців, викладачів навчальних закладів.

Для участі у Форумі необхідно надіслати до оргкомітету факсом або електронною поштою заявку за формою.

Міжнародний форум “Дні якості в Києві-2009” – це не тільки корисна нова інформація, але й можливість ділового спілкування з провідними фахівцями і колегами.

Детальніше > > >

* * * * *

02.10.2009. Із третього жовтня можна буде вполювати фазана чи куріпку сіру

На качок, лисок, куликів, куріпок сірих, фазанів та пернату дичину, вирощену на фермах і випущену в мисливські угіддя «під постріл» мисливцям дозволено полювати до 27 грудня 2009 року, на перепілок – до 31 жовтня, а на гусок – аж до 31 січня 2010 року. Для охочих зайнятися індивідуальним полюванням на копитних тварин теж встановлено строки: на козулю, оленя благородного, плямистого, лося, лані, муфлона, а також на самок кабана – до 27 грудня 2009 року, а на самця кабана та молодняк кабана – до 31 січня 2010 року.

З 24 жовтня до 27 грудня буде можливість колективного та облавного полювання на диких парнокопитних тварин. Строком полювання на зайця-русака, лисицю, єнотовидного собаку, куниць лісову та кам’яну, тхора лісового, ондатру, білку, бобра визначено 7 листопада 2009 року – 31 січня 2010 року.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, днями полювання на пернатих є субота, неділя та середа, а для мисливців з собаками лягавих порід і спанієлями (за винятком полювання на гусей) додатковий день полювання – четвер. На копитних при індивідуальному полюванні – усі дні тижня, а при колективному та облавному полюванні чи при полюванні на хутрових улюбленою розвагою можна займатися у суботу та неділю.

Крім того, встановлено норми добування: скажімо, за один день одним мисливцем можна вполювати одного зайця-русака.

* * * * *

02.10.2009. Суд визнав, що Ратушняк бреше

Мер Ужгорода вкотре показав свою сутність

У 2008 році Ужгородський міський голова Сергій Ратушняк під приводом будівництва в обласному центрі аквапарку хотів ввести в оману населення міста та органи влади і використати таким чином 23 га території Боздоського парку у своїх корисливих цілях. Проекту будівництва комплексу не було, як, в принципі, і самих інвесторів. Все це давало підстави стверджувати, що ситуація зі створенням аквапарку – суцільна афера, тим більше, що землі у цій частині міста на той час вважалися найціннішими (від 10 тис. доларів за одну сотку).

У свою чергу, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відстоювало позицію закону, аби не допустити жодних маніпуляцій із землею, після чого міський голова висунув обвинувачення та закиди на адресу начальника держупарвління Андрія Погорєлова щодо нібито його підробки документів стосовно площі Боздоського парку як об’єкту природно-заповідного фонду та вимагання хабара для узгодження питання погодження меж парку. Ратушняк навіть провів місцевий референдум з цікавим формулюванням питання : «Чи потрібен Ужгороду аквапарк?», на що більшість дали стверджувальну відповідь, проте протизаконний метод відчудження землі населення осудило.

Головний еколог краю звернувся до суду з метою захисту своїх честі та гідності у зв’язку з наклепами, котрі надходили від мера до органів усіх гілок влади аж до рівня Прем’єр-міністра.

А сьогодні суд вирішив задовільнити позов Андрія Погорєлова і визнати недостовірними та негативними закиди міського голови, поширені в листах та опубліковані у засобах масової інформації, в результаті чого із Ратушняка буде стягнено 5 тис гривень на користь Медико-соціального реабілітаційного центру “Дорога життя”.

Детальніше > > >

* * * * *

02.10.2009. Андрій Погорєлов: «Хто б ким і чим не маніпулював, ми доведемо, що робимо свою роботу законно і правильно»

Минулої суботи деякі закарпатські ЗМІ, близькі до мера Ужгорода Сергія Ратушняка, розповсюдили інформацію про начебто виявлені фінансові порушення в роботі Державного управління охорони навколишнього природного середовища. Інформація прозвучала під час прямої лінії начальника Контрольно-ревізійного управління в області Романа Чубка, коли він відповідав на запитання закарпатців.

Коли ми звернулися за роз’ясненням із цього приводу до начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрія Погорєлова, він прямо кажучи був дуже здивованим. Ще більше зачудувався, як ми повідомили деталі «сенсації» — на пряму лінію зателефонувала жіночка, яку турбувало, цитуємо, «чи повернуться вкрадені погорєловими державні кошти, зокрема, 873 тис. грн., які керівництво інспекції з охорони навколишнього середовища мало спрямувати на мукачівське звалище, натомість була закуплена техніка і передана для ПП «Екотранс».

Андрій Погорєлов найперше зауважив, що з самої інформації вже очевидно, що людина, яка дзвонила, абсолютно не в курсі справи (бодай тому, що переплутала екоінспекцію з держуправлінням охорони навколишнього природного середовища — Авт.). А ЗМІ, котрі поширили інформацію, або не хотіли дізнатися правду, або мали замовлення публікувати викривлені дані. Дивує і позиція начальника Контрольно-ревізійного управління в області. Складається враження, що Роман Чубко викриває і звинувачує, не розібравшись у ситуації, що склалася задовго до його призначення головним ревізором краю.

Детальніше > > >

* * * * *

22.09.2009. Сьома частина Закарпаття — заповідна

Сьогодні 13,4 % території Закарпаття є заповідною зоною. Її площа і далі збільшуватиметься

Минулого четверга на Міжгірщині, на території НПП «Синевир» пройшла виїзна колегія Держуправління охорони навколишнього природного середовища за участі представника Мінприроди Ігоря Довбаня. На ній ішлося про розвиток заповідної справи. Про те, що вже зроблено і що наразі у планах екологів, ми розпитали начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова.

– Андрію Вікторовичу, останні кілька років в Україні активно триває розширення площ природно-заповідного фонду. Яка ситуація на Закарпатті?

– Менш ніж за рік, з листопада 2008-го відсоток заповідності площі області зріс на 0,7 %, тож зараз 13,4 % території Закарпаття є заповідною зоною. З останніх рішень, спрямованих на її розширення, назву три найважливіші. По-перше, торік обласна рада визнала більшою на 28 гектарів площу 5 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення. По-друге, у квітні нинішнього року у Воловецькому районі на площі 1215 га створено лісовий заказник місцевого значення ,,Темнатик”. І по-третє, на території Берегівського, Виноградівського, Мукачівського та Ужгородського районів створено регіональний ландшафтний парк ,,Притисянський” загальною площею 10,3 тисяч гектарів.

– А як просувається створення парку «Зачарований край»?

– Указ про створення на Іршавщині національного природного парку ,,Зачарований край” президент підписав у травні нинішнього року. Уже підготовлено положення про національний природний парк, визначено кандидатуру на посаду директора та місце розміщення адмінбудинку парку. До речі, площа «Зачарованого краю» також немала – 6101 гектар. Ми просимо облуправління лісового та мисливського господарства до першого листопада, відповідно до чинного законодавства, визначитися з передачею до складу НПП ,,Зачарований край” майна та земель від землекористувача.

Детальніше > > >

* * * * *

22.09.2009. ЯКЩО НЕ МИ, ТО ХТО?

Цим принципом керуються закарпатські природоохоронці, формуючи екологічну свідомість та культуру наших краян

Напевно, багатьом буде цікаво дізнатися про функціонування при Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища Орхуського інформаційного центру. Він створений для забезпечення наших з вами прав на вільне отримання даних про стан довкілля. Ще в 1998 році в данському місті Орхус була прийнята Конвенція про доступ до інформації. Україна її ратифікувала, тож, відповідно, кожен із нас має право знати будь-що, що стосується нашого здоров’я. Цікавитися можна всім: починаючи від діяльності промислових підприємств і закінчуючи тим, які з продуктів на прилавках супермаркетів є генетично модифікованими.

«Згідно з Орхуською Конвенцією, на розгляд і надання відповідей людям, що звертаються до нашого інформаційного центру, встановлені конкретні терміни, — каже начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов. — Я особисто контролюю розгляд та виконання звернень Героїв Соціалістичної праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни та праці, осіб, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС, багатодітних сімей, одиноких матерів та інших громадян, що потребують соціального захисту та підтримки. Крім того, затверджено графіки особистого прийому громадян керівництвом управління. Тож, як бачите, ми відкриті для суспільства, готові до спілкування з людьми».

Детальніше > > >

* * * * *

21.09.2009. Один день без авто

Держуправління екології закликає усіх небайдужих громадян долучитись 22 вересня до акції «День без авто», основна мета якої – привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації вихлопних газів у міському повітрі, зменшити шумове навантаження, сприяти розвиткові альтернативних видів пересування.

Головним джерелом забруднення атмосферного повітря у Закарпатті є автотранспорт. За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, у 2008 році у повітря області усіма видами транспорту викинуто 68,1 тис.т забруднюючих речовин, що на 4,4 % більше, ніж у 2007 році.

Для довідки. Традиційно Днем без авто проголошено 22 вересня, проте акції відбуваються протягом тижня. Вперше акцію було проведено в Парижі у 1998 р. – для приватних автомобілів були закриті старі квартали столиці. Щоб починання не мало негативних наслідків, були введені додаткові маршрути громадського транспорту, платня за проїзд зменшена, активно працювали прокати велосипедів. Хоч «безмашинними» було оголошено лише два райони, це вплинуло й на іншу частину міста – вміст у повітрі оксиду вуглецю зменшився у цей день на 15 %, а кількість велосипедистів зросла втричі. Ідеєю Дня без авто захопилися не лише французи – він став загальноєвропейським, цього року День без авто відзначається також в Аргентині, Бразилії, Канаді і на Тайвані.

* * * * *

21.09.2009. До чистих джерел

З метою об’єднання зусиль, спрямованих на поліпшення стану джерел, водойм і річок, раціональне використання водних ресурсів, вироблення дбайливого ставлення населення до водних об’єктів, їх охорони і відтворення, а також залучення широких верств населення до практичної природоохоронної роботи, розвитку громадських екологічних ініціатив у сфері збереження водних об’єктів України, Мінприроди оголошує Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел — 2009».

Учасниками Всеукраїнського конкурсу можуть бути місцеві державні адміністрації, сільські селищні та міські ради, колективні та індивідуальні земле- і водокористувачі, установи, підприємства усіх форм власності, загальноосвітні, професійно-технічні, позашкільні та вищі навчальні заклади, засоби масової інформації, громадські організації, окремі громадяни, які надіслали до конкурсної комісії відповідно оформлені матеріали з підсумками своєї діяльності у сфері охорони та відтворення водних об’єктів України за адресою: вул. Урицького, буд. 35, Київ, 03035, Управління водних ресурсів Мінприроди України.

Організатором конкурсу э Міністерство охорони навколишнього природного середовища України за сприяння Міністерства освіти і науки, Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Додаткову інформацію про Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел — 2009» разом із зразком анкети учасника можна отримати також в Інформаційно-видавничому центрі «Діловий партнер» за тел.: 223-9720, 223-97-60, 280-51-42 та на веб-сайті www.businesspart.com.ua.

* * * * *

18.09.2009. Екологи обговирили питання розвитку природно-заподіного фонду Закарпаття

На території НПП «Синевир» відбулося виїзне засідання колегії Держуправління охорони навколишнього природного середовища за участі представника Мінприроди Ігоря Довбаня. На ній головні природоохоронці краю розглядали питання встановлення у натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також виготовлення проекту обласної схеми екологічної мережі з послідуючою її інтеграцією до екомережі України та європейської екомережі. За словами голови Колегії, начальника держуправління Андрія Погорєлова, на сьогоднішній день у краї встановлено межі для 447 об’єктів загальнодержавного та місцевого значення, що складає 98.4 % від усіх об’єктів природно-запоавідного фонду області. Крім того, завдяки заходам, котрі проведено щодо розширення площі природно-заповідного фонду краю, відсоток заповідності області зріз на 0.7 % і становить 13.4 %.

Мінприроди визнало роботу держуправління позитивною, в результаті чого Андрія Погорєлова відзначено нагородою за багаторічну сумлінну працю, значний особистий внесок у розвиток природоохоронної діяльності та високий професіоналізм.

* * * * *

28.08.2009. Отримали ділянку? Не спішіть радіти

або Генплан як камінь спотикання

Торік керівництво Ужгорода зробило благородний жест своїм виборцям – хто з тих, що були в черзі на отримання земельної ділянки ще з початку незалежності України перереєструється – землю таки отримає. І нещодавно землю таки роздали. Але це не означає, що варто радісно поспішати будувати там омріяний терем-теремок. Бо все впирається у магічне слово генплан. І Ужгород це лише приклад – така ситуація нині практично по всій Україні.

Слово генплан часто пишуть з великої літери. З огляду на те, що коштує його зробити – і в прямому, фінансовому сенсі, й з огляду на необхідні інтелектуальні, морально-організаційні затрати усього потенціалу комунальних та дозвільних служб.

Це глобальний – в масштабах кожного міста чи села стратегічний план, який визначає, що і де робити, як жити у ближчі кілька десятиліть. Існування генпланів вкрай важливе на тлі частих виборів, змін керівників різних відомств — аби кожен “новий віник” не мів по-новому і на свій розсуд, аби наступники начисто не перекреслювали всього, зробленого попередниками, потрібні стратегії розвитку, плани, які затверджуються з огляду на виважену доцільність і комплексний науковий підхід.

У радянські часи генплани розроблялися централізовано, але тільки для міст. Відтак їх відкинули, як майже будь-яке планування. Коли ж знову визнали необхідними – “повісили” на місцеві громади, а отже і їхні бюджети. Нехай планують – на місцях справді видніше що і де будувати, як розвивати. Але при цьому “на низах” важко знайти кілька мільйонів для документу, яким не залатаєш прорвану трубу, який не даси, як матеріальну допомогу, стражденним чи хворим. Генплан треба проробляти, сотні разів коригувати, обговорювати, аби він дав відповідь на ключові комунальні, а отже й найбільш болючі і “запущені” проблеми – де будувати будинки, а де заводи і дороги, де парки, готелі, а де сміттєзвалища, як розвантажити вулиці від машин, а мешканцям забезпечити можливість користуватися всіма благами цивілізації.

Детальніше > > >

* * * * *

26.08.2009. На Закарпатті — мисливський сезон

природоохоронці встановили строки полювання на пернату дичину

На качок, лиску, куликів, голубів та гусок мисливцям дозволено полювати з 18-ї години 15 серпня, а також 16, 23, 30 серпня, на перепілок – до 31 жовтня, а на куріпок сірих і фазанів – з 3 жовтня до 27 грудня 2009 року включно. Для охочих добути качку чи гуску у холоднішу пору року, строки полювання продовжено з 4 жовтня до 27 грудня.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, днями полювання є субота, неділя та середа, а для мисливців з собаками лягавих порід і спанієлями (за винятком полювання на гусей) додатковий день полювання – четвер. Крім того, встановлено норми добування пернатої дичини: один мисливець за день полювання не може добути більше як, скажімо, 1 фазана чи 3 качок.

* * * * *

22.08.2009. Ще 7 заказників створять у краї

На Закарпатті затверджено План заходів, спрямованих на розвиток регіональної мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Закарпатської області на період 2009-2013 років.

Згідно з документом, напротязі 5 років у Берегівському районі з’являться ботанічні заказники «Ардов», «Косоньська гора» та «Сілаш», у Виноградівському – «Егреш», на Воловеччині – «Розтока» та «Полянки», а у Свалявському районі природоохоронці створять лісовий заказник «Тополина». Загальна площа нових об’єктів природно-заповідного фонду становитиме 235,4 га.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, окрім появи цих заказників, триватиме робота і над підготовкою пропозицій, концепцій та наукових обґрунтувань щодо створення інших гідрологічних, біологічних та лісових природоохоронних територій, а також над розширенням вже існуючих об’єктів ПЗФ.

Фінансування здійснюватиметься з Обласного фонду охорони навколишнього середовища та з Міжнародного фонду дикої природи. Орієнтовна вартість заходів складатиме 111,2 тис грн.

Детальніше > > >

* * * * *

18.08.2009. «Рибу» у мутній воді Підлипників і Доманинців

Намагаються зловити міська влада Ужгорода і … чільники БЮТ

«Дорога редакціє, що в домашніх умовах можна зробити зі зваляними светрами? Дорога редакціє, мені 18 років і моє життя закінчилося після того, як мене покинув мій хлопець. Тому я вирішила покінчити з собою, бо життя без любові нічого не варте…». Такі листи, як ідеться в книгах однієї польської письменниці і журналістки, отримують газети у сусідній з нами країні і тішаться з того, що читачі звертаються до них по найрізноманітніші поради. У нас же люди пишуть до газет з проблемами набагато складнішими, а… політики намагаються використати їх для популяризації себе, коханих.

Так, щойно в одній з газет надрукували лист (якщо він справді був) мешканців ужгородського мікрорайону Підлипники, котрих затоплює мало не кожен трохи сильніший дощ, як тему, мов прапор, підхопив депутат, керівник фракції БЮТ в обласній раді Андрій Сербайло. Мовляв, начальник обласного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов вкотре йде проти ужгородців і не дає будувати в Підлипниках систему, яка б позбавила людей великої води, а отже й біди. При цьому думкою фахівців ніхто не поцікавився – ще, не доведи Боже, зіпсують увесь імідж, який ліплять собі «борці» за права і добробут людей.

«СЗ «Паланок» отримав коментар і роз’яснення ситуації від начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області Андрія Погорєлова.

— Андрію Вікторовичу, вас постійно звинувачували, що не підписуєте погодження на спорудження в Ужгороді аквапарку. Навіть необхідність проведення минулорічного референдуму чи потрібен місту такий заклад, його ініціатори, пояснювали, мовляв, результати референдуму дадуть можливість почати роботи і без підписів та погоджень. Проте минуло більше дев’яти місяців, а аквапарком і не пахне. Тепер, кажуть, через вас «плавають» Підлипники?

— Сам з великим здивуванням дізнався про це з преси. Насправді ж міська влада хоче позбавити Підлипники води і наприкінці минулого року, у грудні, ми погодили їм робочий план проведення робіт, зазначивши, що необхідно виконати наступні умови: вирішення питання подальшого утримання та експлуатації водовідвідного каналу; послідуючого виконання робіт комплексного вирішення питання водовідведення з території мікрорайону Підлипники. Для виконання цих умов треба було провести проектне доопрацювання, але міська влада чи то вважає це зайвим, чи то не знайшла на нього кошти.

Детальніше > > >

* * * * *

18.08.2009. 77 видів тварин увійшли до «Червоного списку»

За ініціативи держуправління екології на черговій сесії облради прийнято рішення про затвердження переліку видів тварин, що підлягають особливій охороні на території області і на сьогодні ще не внесені до Червоної книги України.

До переліку увійшли 77 видів тваринного світу, в тому числі 56 видів птахів (скажімо, чапля, дятел), 19 видів ссавців (бобер, кажан) та 2 види риб (рибець, малий судак).

Доцільність прийняття списку в тому, що саме через зростання антропогенного навантаження для певної кількості видів тваринного світу в області спостерігається зменшення їх чисельності, що у майбутньому може призвести до загрози зникнення.

А запровадження системи моніторингу за переліком видів тварин, вивчення ареалу їх поширення і забезпечить наразі створення належних умов охорони, збереження та відтворення рідкісних і зникаючих видів тварин.

* * * * *

14.08.2009. «Притисянський» народився!

На сесії обласної ради прийнято рішення про створення унікального регіонального ландшафтного парку

Притисянський ландшафтний парк зацікавив навіть королівську родину у Великобританії, а обласні депутати ще вагаються» — такі заголовки в ЗМІ супроводжували непросту епопею багаторічного народження першого і поки єдиного на Закарпатті рівнинного регіонального ландшафтного парку. І ось нарешті депутати дали йому «путівку у життя» і тепер у нашому краї будуть свої… джунглі! Докладніше чому таким важливим є створення «Притисянського» і що ж буде на територіях вздовж Тиси, розповів начальник державного управляння охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області Андрій Погорєлов.

— Насамперед хочу щиро подякувати депутатам обласної ради, працівникам обласної державної адміністрації, органам влади на місцях, які так багато зусиль, прискіпливої уваги, слушних зауважень приділили непростій, але вкрай важливій справі створення на Закарпатті ще одного, але унікально особливого природоохоронного об’єкту.

До цього ми йшли ще з радянських часів, коли науковці постійно звертали увагу на неповторний природний рослинний і тваринний світ, зосереджений, не так як усі звикли, у наших горах, а на території, здавалося б, ущент заселеній, урбанізованій. Це землі у межах Виноградівського, Берегівського, частково Мукачівського та Ужгородського районів.

Детальніше > > >

* * * * *

13.08.2009. Велика вода — і для риби біда

Гідропотенціал Закарпаття з огляду на рибні запаси

Ми майже не задумуємось, що паводки приносять біду не лише людям, не тільки руйнують хати, мости і дороги, а шкодять навіть тим, для кого вода – основа життя. Екологи разом з фахівцями інших служб намагаються допомогти менше страждати від води… рибі! Докладніше про це розповів начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області Андрій Погорєлов.

— Гідрологічний потенціал і сітка нашого краю дуже потужні – вдуматись тільки: 9429 річок, потічків і струмочків. Їхня протяжність — більше 19,8 тисяч км. Також маємо 14 озер, 9 водосховищ. Словом, розводити рибу є де. І видів її на Закарпатті багато – більше півсотні. Одинадцять з них занесені до Червоної книги. Буквально минулого тижня отримав схвалення депутатів обласної ради підготовлений управлінням Перелік видів тварин, що підлягають особливій охороні на території нашої області і туди теж увійшли 2 види риб – малий судак і рябець. Ще на 14 видів риб, аби отримати відповідь, чи є необхідність їх оберігати, ми передали матеріали в Інститут екології Карпат.

— Паводки справді шкодять рибі? Чому?

— Це для людей паводки бувають катастрофічними раз на кілька років, коли вода руйнує створене і надбане. А загалом, особливо у нашому гірському Закарпатті, паводки – часте природне явище і відбуваються вони кілька разів впродовж кожного року. Зазвичай вода при цьому виходить на заплаву. Риба ж намагається знайти місце з менш сильною течією, з більш чистою водою і тому потрапляє на заплавні ділянки. Найчастіше паводки трапляються весною, а це масовий період розмноження майже усіх видів риб. Вода ж, вийшовши на заплаву, спадає повільно, прогрівається сильніше, ніж в основному руслі, відтак риба нереститься, але ікра не має змоги повернутися у річку й гине. На заплавах також масово гинуть мальки.

Детальніше > > >

* * * * *

23.07.2009. Збір чорниці на Закарпатті суворо регламентується

Літо – сезон масового збирання малини, ожини, суниці. Найбільшим же попитом користується у краї чорниця – вона є сировиною для різних галузей харчової і кондитерської промисловостей. Та для того, аби заготівники могли взяти “чорних ягід” лише стільки, скільки дозволено за науковими розробками, природоохоронці погодили ліміти.

440 тонн чорниці – у Міжгірському, 360 тонн – у Великоберезнянському, 69 – у Свалявському, 105 – у Рахівському та по 200 тонн у Перечинському і Воловецькому районах можна використати цьогоріч заготівникам краю. Всього на території області дозволено зібрати не більше 1 662 тонн чорниці. За перевищення такого нормативу, передбачається адміністративне стягнення.

* * * * *

17.07.2009. Повідомлення

Організатор аукціону Міністерство охорони навколишнього природного середовища України оголошує про проведення аукціону з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. На аукціон виставляються спеціальні дозволи на користування надрами відповідно до переліку.

До участі в аукціоні допускаються особи за рішенням аукціонного комітету, які відповідно до Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 № 609, подали заявку та виконали всі умови щодо участі в аукціоні. Особливі умови користування надрами встановлюються відповідно до чинного законодавства. Претендент повинен на підставі виставленого організатором аукціону рахунку сплатити вартість пакета аукціонної документації (розмір плати наведено у переліку ділянок надр, які пропонуються до аукціону). Заяву та свідоцтво платника податку надсилати по факсу 456-41-32. Строк подання заявок становить 15 днів після офіційного оголошення про проведення аукціону.

Заявка на участь в аукціоні подається до 16-00 години останнього дня подання заявок за адресою: 03057, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, Державна геологічна служба, кім. 415.

Вартість геологічної інформації на ділянку надр (розмір плати наведено у переліку ділянок надр, які пропонуються до аукціону) сплачується переможцем аукціону. Переможець аукціону здійснює протягом 30 календарних днів після його проведення розрахунки за придбаний на аукціоні дозвіл у національній валюті шляхом внесення коштів до загального фонду державного бюджету.

Реєстрація претендентів у якості покупців буде здійснюватися з 9-00 год. до 10-30 год. 30 липня 2009 року за адресою: м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, Державна геологічна служба, актовий зал, 4 поверх.

Аукціон відбудеться 30 липня 2009 року об 11-00 год. за адресою: м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, Державна геологічна служба, актовий зал, 4 поверх.

За додатковою інформацією та інформацією про умови проведення аукціону звертатись до Державної геологічної служби за адресою: 03057, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, кім. 415, 305. Контактні особи: Кизима Тетяна Віталіївна – тел. (044) 536-13-20; Прієшкін Анатолій Петрович, Прокопенко Тетяна Володимирівна – тел. (044) 239-29-83.

Детальніше > > >

* * * * *

17.07.2009. У кожного парку чи джерела має бути «крайній»

На Закарпатті триває винос в натуру природоохоронних об’єктів та видача охоронних зобов’язань

У нашому краї 453 об’єкти природно-заповідного фонду, які займають площу загалом 159,6 тисяч гектарів. Відтак показник заповідності – співвідношення заповідних територій до загальної площі —12,7% і за ним ми входимо до п’ятірки кращих областей України. Оптимальним вважається європейський показник заповідності 15% і досягти його численними указами вимагає Президент України. Проте чимало територій природно-заповідного фонду Закарпаття отримали свій статус ще в радянські часи і це було зроблено, так би мовити, на папері – без встановлення чітких геодезичних прив’язок. У рамках загальнодержавної інвентаризації землі, виконання обласної програми розвитку природно-заповідної справи та екологічної мережі, обласне управління охорони природи та навколишнього середовища координує роботу з винесення природоохоронних об’єктів в натуру. Як вона проводиться, а також про природоохоронні зобов’язання детальніше розповів начальник управління Андрій Погорєлов

— Наразі з 453 природоохоронних об’єктів винесено в натуру межі 447, загальною площею 124,5 тис. га. Зокрема, щодо національного парку «Синевир» визначено зовнішні контури, але є проблеми з внутрішніми – люди не погоджуються визнати заповідними деякі ділянки, які здавна використовувались для сільськогосподарських робіт.

Щоб вирішити це питання знайдено компроміс, узгоджений практично з усіма гілками влади і людьми – по верхній межі лісу і полонинах місцеві органи самоврядування вважають за можливе передати окремі території під охорону парку замість вилучених сільгоспугідь, сінокосів. Зараз працює наукова група, яка вивчає, чи вигідний з наукового погляду обмін кожної конкретної ділянки, чи запропоновані території не урбанізовані, чи можна там запровадити систему заходів відтворення або збереження природних ресурсів. Є також пропозиції від місцевих органів влади ряд територій передати під охорону національного парку.

Інша проблема із Карпатським біосферним заповідником — з 53,6 тис. га ще не винесено в натуру 21,6 тис. га. Причина – нестача на ці роботи державного фінансування.

Всі інші об’єкти місцевого, загальнодержавного значення землекористувачі, місцеві органи влади, виконавчі структури, підприємства, установи, організації виносять в натуру за власні кошти. Так, наприклад, діє Мукачівська міська рада, наші лікарні, де, як відомо, майже скрізь є парки (згадаймо хоча б обласну лікарню – 0,7 га цінних насаджень).

Проблеми маємо лише з 7 об’єктами. Більшість, на жаль, знаходяться в Ужгороді.

Детальніше > > >

* * * * *

17.06.2009. Сьогодні — Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухами

17 червня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухами, який було проголошено Генеральною Асамблеєю ООН. Саме в цей день у 1994 році в м. Париж, Франція, була прийнята Конвенція Організації Об’єднаних Націй про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/ або опустелювання, особливо в Африці (далі — Конвенція), яка набула чинності 26 грудня 1996 року. На сьогоднішній день її Сторонами є 193 країни світу, в тому числі і Україна. Ця Конвенція є однією з найбільших міжнародних угод природоохоронного спрямування поряд з Конвенцією ООН про біологічне різноманіття та Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату. Разом вони складають три так звані Ріо-Конвенції, що були узгоджені під час Всесвітнього саміту зі сталого розвитку, який проходив у 1992 році в місті Ріо-де-Жанейро, Бразилія. Офіційний сайт Конвенції www.unccd.int.

Не дивлячись на назву, Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням не стосується процесу утворення чи розширення пустель як таких. Її метою є консолідація світових зусиль для боротьби з різними видами деградації земель під впливом природних та антропогенних чинників.

Проблема деградації земель на сьогодні є актуальною та гострою. Це — і загальне зниження родючості ґрунтів через ерозію, і засолення та осолонцювання, і підкислення; забруднення та підтоплення значних територій.

Цього року Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухами відзначається під гаслом «Збереження земель та вод – гарантія нашого спільного майбутнього». За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, Закарпаттю засухи не загрожують, проте найефективнішими заходами боротьби з опустелюванням та засухою, звичайно ж, залишаються зрошування та озеленення земель.

* * * * *

15.06.2009. Головне — не смітити, але і прибирати мусай

Розмова з головним екологом Закарпаття про те, як у нас вирішується проблема відходів

Закарпаття прагне завоювати репутацію туристичного регіону-лідера і доволі успішно це робить. Однак на заваді цьому часто стають речі, котрі на перший погляд жодного стосунку до туризму не мають. І все ж у результаті є одними з визначальних факторів при виборі туристами місця відпочинку. Одна з таких проблем — сміття. Хоча на Закарпатті нині його вже менше, ніж кілька років тому, ситуація залишається далекою від ідеальної. Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища Андрій Погорєлов розповів про те, наскільки гостро стоїть проблема відходів і як вона вирішується.

* * * * *

03.06.2009. На Берегівщині очистять водний канал Чаронда-Латориця

В Ужгороді відбувся інформаційний семінар, на якому природоохоронці представили та обговорювали проект реконструкції Берегівської польдерної системи в частині каналу Чаронда-Латориця. Впровадження проекту сприятиме підвищенню зайнятості населення, покращенню протипаводкового захисту водної та екологічної частин Берегівської транскордонної польдерної системи в басейні р. Тиса.

Фахівці планують спочатку осушити канал, а потім очистити його від намулу та водної рослинності, що пришвидшить стік води та сприятиме її акумуляції.

Вибраний грунт запропоновано вивести на заболочені місцевості. Крім того, канал може слугувати початком Зеленого туристичного велосипедного маршруту каналами Берегівської системи, оскільки має зручний заїзд як з м. Чоп, так і з м. Ужгород.

Керівники проекту прогнозують, що після очищення канал поглибиться на 50-100 см.

Проект впроваджується Закарпатським облводгоспом і почне діяти вже в серпні 2009 року.

Участь у семінарі взяли представники Закарпатського облводгоспу, управління екології, державної рибоохорони, Ужгородської РДА, Науково-дослідного інституту Укрводпроект, громадських та інших зацікавлених організацій, а також голови сільських рад, партнери та експерти проекту.

* * * * *

28.05.2009. Дещо про “борщівник Ландовського”…

Нещодавно в обласних засобах масової інформації колишній Ужгородський міський голова Еміл Ландовський «запропонував» деяким структурам краю таку собі ідею корисної справи на благо ужгородців. Скажімо, управлінню екології – зайнятися винищенням борщівника Cосновського.

Говорячи такі речі, екс-мер не орієнтується у повноваженнях та обов’язках органів виконавчої влади, адже споконвіку (і навіть за часів перебування Е. Ландовського на посаді голови міськвиконкому) організація благоустрою населених пунктів відносилась до компетенції органів місцевого самоврядування. На думку чомусь приходить вислів: “Доки ти мовчав, складалося враження, що ти розумний”.

* * * * *

22.05.2009. Сьогодні — Міжнародний день біорізноманіття

22 травня міжнародна спільнота відзначає День біорізноманіття – свято, яке нагадує нам про необхідність збереження тварин, рослин, мікроорганізмів, екосистем та екологічних процесів, що в них відбуваються.

За словами начальника управління охорони природи Андрія Погорєлова, цьогорічна тематика – «Інвазійні чужинні види» – підкреслює, що непритаманні для певної екосистеми організми можуть незворотно вплинути на місцеві види або здоров’я населення, а також викликати істотний дисбаланс у біоценозах. Скажімо, найтиповіший представник інвазійних видів амброзія полинолиста зумовлює алергійні захворювання та здатна заглушити і витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі.

Окрім поширення чужорідних видів у природі, основними причинами зміни біотичних компонентів є знищення та деградація природних середовищ існування, фрагментація ландшафтів, екологічно незбалансоване, виснажливе використання компонентів біорізноманіття, розповсюдження хвороб, шкідників та паразитів, забруднення довкілля в результаті промислової й сільськогосподарської діяльності. Збереження тенденції до втрати живої компоненти природи та її цілісності стає загрозою для національної безпеки.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища закликає громадськість краю долучитися до відзначення свята та зробити свій внесок у справу збереження біорізноманіття.

Традиційно у рамках Дня біорізноманіття проводять навчальні семінари, природоохоронні акції та конкурси, прес-конференції, публічні виступи.

Довідково. 20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. Саме в цей день у 1992 році була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття на спеціальній Конференції з прийняття узгодженого тексту даного документу (Найробі, Кенія). Щороку секретаріат Конвенції про біорізноманіття визначає тему Міжнародного дня біорізноманіття, яка на цей час є актуальною.

* * * * *

18.05.2009. На Закарпатті відбулась міжнародна зустріч

В Ужанському нацпарку відбувся міжнародний семінар з питань транскордонного співробітництва на територіях, що входять до складу Міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати”, організований Фондом Дикої Природи.

За словами начальника відділу управління екології Анатолія Поляновського, в ході зустрічі обговорено потенційні шляхи удосконалення транскордонної співпраці та можливі пріоритети такої співпраці, розроблені Федерацією ЄВРОПАРК. Фахівці розглянули наявність ГІС-ресурсів для планування заходів на ландшафтному рівні.

Крім того, мова йшла про можливість підписання угоди між директорами парків про транскордонну співпрацю. А наразі, визначили екологи, необхідно створити Координаційну раду Міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати”, що сприятиме єдиному підходу у розвитку природно-заповідної справи.

До слова. Ужанський національний природний парк є невід’ємною складовою частиною єдиного у світі тристороннього польсько-словацько-українського Міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати” і займає площу 39 159 га.

* * * * *

05.06.2009. Шановні краяни!

5 червня вся планета відзначає День довкілля — свято, що підкреслює цінність природних багатств, їх охорони та збереження. На сьогоднішній день наукові дані та реальні докази впливу людини на планету, починаючи з надмірного вилову рибних запасів, закінчуючи зростаючими темпами втрати біорізноманіття, стали як ніколи очевидними. Міжнародна спільнота відреагувала на це, створюючи такі установи, як UNEP та укладаючи угоди, що стосуються захисту озонового шару, небезпечних відходів й багатьох інших проблем. Однак, треба визнати, що цього недостатньо в порівнянні з швидким поступом та величиною виклику, який стоїть перед людством. Це виклик, котрий стосується кожного сектору та кожної громади і може стати справжнім шансом звернути увагу на необхідність вживання системних та науково обгрунтованих заходів, аби вберегти для наших нащадків все те, що ще є в нас!

Начальник Державного управління

охорони навколишнього природного

середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

07.05.2009. На захист птахів…

9-10 травня вся планета відзначатиме Всесвітній день мігруючих птахів. Цьогорічна тематика – «Перепони на шляху міграції» – підкреслює, що своєрідне павутиння міграційних шляхів пронизане багаточисленними вітряками, лініями електропередач, телевізійними вежами, високими будівлями та багатьма іншими, штучно створеними людиною, спорудами. Щороку у зіткненні з цими об’єктами гине, отримує значні поранення чи позбавляється місць для зупинок та перебування величезна кількість птахів.

Головний еколог краю Андрій Погорєлов наголошує, що кожен може зробити свій внесок для мінімізації існуючих перед птахами загроз. Це можуть бути втілені проекти щодо вивчення птахів у природних умовах, навчальні програми, лекції, художні виставки чи громадські події – будь-яка участь сприятиме успіху даної кампанії.

До слова. Всесвітній день мігруючих птахів був ініційований Угодою про збереження афро-азіатських мігруючих водно-болотних птахів у співпраці з Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин у 2006 році як глобальна інформаційно-освітня кампанія, спрямована на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їх проживання у всьому світі.

* * * * *

30.04.2009. На Закарпатті створено лісовий заказник «Темнатик»

Відтепер на карті природно-заповідного фонду Закарпаття можна побачити і лісовий заказник місцевого значення «Темнатик». Рішення про його створення прийнято на черговій сесії обласної ради.

Знаходиться природоохоронний об’єкт на землях лісового фонду Воловецького державного лісогосподарського підприємства у Верхньоволовецькому лісництві і займає площу 1215 гектарів. Створено заказник за ініціативи управління екології задля охорони та збереження біологічного і ландшафтного біорізноманіття, зокрема збереження у природному стані місцевих букових та буково-ялицевих лісів, що за структурою наближені до пралісових екосистем у басейні р. Латориця. Крім того, надання цінній місцевості статусу заказника сприятиме послідовному відтворенню природних екосистем, а також розвитку екологічного туризму.

* * * * *

30.04.2009. Українські та угорські експерти радилися щодо охорони якості вод

У м. Ніредьгаза відбулась робоча зустріч, на якій експерти встановили, що протягом минулого року у прикордонних створах р. Тиса надзвичайних забруднень, які б призвели до погіршення якості води, не відбулося.

За словами керівника робочої групи від української сторони, представника управління охорони природи в Закарпатській області Остапа Цапулича, відбулися зміни середніх показників характеристик якості вод за минулий рік у порівнянні з базовим періодом (2001-2005 роки). Скажімо, у створі Тисабеч/Тисауйлак (Вилок) відбулось збільшення концентрації щодо шести показників якості води (загальний азот, загальний фосфор, органічний азот, АПАР, загальна b-радіоактивність та електропровідність). Разом з тим, спостерігається зменшення концентрацій в поверхневих водах загального заліза, марганцю, кадмію, ртуті, загального хрому. Така ж динаміка концентрацій характерна і для хлорофілу, кількісні показники якого пов’язані з фітопланктоном.

Експерти підготували звіт про стан якості прикордонних вод і про надзвичайні забруднення для представлення Уповноваженим Урядів Угорської Республіки та України з питань водного господарства на прикордонних водах та план роботи на період ІІ квартал 2009 р. – І квартал 2010 р. До плану включено проведення квартальних зустрічей робочої групи з охорони якості вод, спільних відборів проб води, інтеркалібраційних вимірювань, а також порівняння методик та аналізу вимірювань.

Наступну робочу зустріч заплановано провести у вересні вже на території Закарпатської області.

* * * * *

27.04.2009. Шкільні лісництва змагалися за право стати «кращим»

Уже не перший рік юні природоохоронці із найвіддаленіших районів Закарпаття беруть участь у обласному зльоті шкільних лісництв. Не став винятком і 2009 – днями за право представляти наш край на всеукраїнському рівні змагалися 12 кращих команд. Організовують конкурс обласне управління освіти і науки та Закарпатський еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.

У своїх виступах учні розповідали про значення лісу у житті кожного громадянина, про діяльність, яку ведуть шкільні лісництва заради збереження, відтворення та примноження зелених насаджень області, а також наголошували на бережливому ставленні до природних ресурсів у цілому.

За результатами оцінювання журі, до складу якого увійшли представники ЗОЕНЦу, управління екології, екоінспекції, лісгоспу, переможцем стало Кам’яницьке шкільне лісництво Ужгородського району, котре і поїде до Києва вже наприкінці травня.

* * * * *

22.04.2009. Сьогодні — Міжнародний день Землі

Сьогодні, 22 квітня, увесь світ відзначає День Землі – свято, котре покликане об’єднати людей планети у справі захисту навколишнього середовища, нагадати про те, що планета, яка дарувала нам життя, унікальна й має потребу в турботі і захисті. Ця проблема не має територіальних кордонів та мовних бар’єрів.

День Землі щорічно відзначається у 147 країнах. У багатьох містах України в рамках фестивалю заплановані як заходи «прямої дії» – очищення акваторій малих рік і водойм, прибирання територій, так і проведення ярмарок екологічних продуктів, виставок плакатів екологічної тематики, екологічних конкурсів із призами й подарунками, а також святкових концертів.

У День Землі в різних країнах за традицією звучить Дзвін Миру, закликаючи людей відчути всепланетну спільність і докласти зусиль для захисту миру на планеті й збереження краси нашого спільного будинку. Дзвін Миру – символ спокою, мирного життя й дружби, вічного братерства й солідарності народів. І в той же час – це заклик до дії в ім’я збереження миру й життя на Землі, збереження Людини і Культури. Перший Дзвін Миру був встановлений у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку в 1954 р. Він відлитий з монет, які пожертвували діти всіх континентів, і є символом глобальної солідарності людей Землі. У нього також вплавлені ордени й медалі, інші почесні відзнаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні говорить: «Хай буде спільний мир в усім світі»

Держуправління екології закликає: у цей день кожен мешканець Закарпаття може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища – очистити від сміття прилягаючі території, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на день від використання автомобіля.

Довідково: Засновником Дня Землі вважається Джон Стерлінг Мортон, що запропонував у 1872 році призначити щорічний день, присвячений озелененню навколишньої території. Пропозиція була схвалена й одержала широку підтримку жителів штату. У 1882 році День дерева був оголошений урядом Небраска офіційним святом штату, дата його припадала на 22 квітня. Через 100 років, у 1970 році, День дерева був перейменований у День Землі і став проводитися на всій території США. Міжнародним свято було оголошено в 1990 році.

* * * * *

13.04.2009. В обласному центрі говорили про моніторинг стратегії розвитку Закарпаття

В Ужгороді відбувся перший навчальний семінар із вдосконалення системи моніторингу Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року, на якому представники управління екології, облдержадміністрації, громадських, наукових та бізнесових кіл обговорювали роль системи спостереження у розвитку територій на прикладі кращих канадських практик, форми і механізми залучення громадськості та інших зацікавлених сторін до моніторингу, а також питання формування інституційної системи моніторингу регіональної стратегії.

Навчання проходить в рамках проекту «Канада–Україна: регіональне врядування та розвиток». Наступний семінар відбудеться вже за місяць, на якому учасники визначать заходи щодо вдосконалення системи моніторингу.

* * * * *

09.04.2009. «Екологія-2009» запросила до столиці

У Києві вже 12 рік поспіль організовують Міжнародну виставку-ярмарок “Екологія”, яка збирає представників влади, бізнесових структур, наукових кіл та громадськості з усіх регіонів задля представлення екологічно чистої продукції та обладнання для її виробництва. Цьогоріч наш край представило Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, котре презентувало результати своєї роботи, діяльність Ужанського національного природного парку, Карпатського біосферного заповідника та НПП «Синевир».

Співорганізатором та найбільш активним учасником такого заходу є Мінприроди України. Упорядником виставки «Екологія–2009», як і в усі попередні роки, призначено Експоцентр «Наука» НАН України, який має спеціалізований павільйон, сучасне виставкове обладнання і кваліфікованих фахівців.

Під час роботи виставки організовано роботу Громадської приймальні Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, яка працює в режимі постійного чергування. Крім того, організатори передбачили проведення семінарів, круглих столів, лекцій з природоохоронної діяльності та природокористування. Виставка-ярмарок триватиме до 10 квітня 2009 року.

* * * * *

30.03.2009. Повідомлення

Державне управління нагадує юридичним особам усіх форм власності, котрі планують здійснити та здійснюють природоохоронні заходи за рахунок коштів Державного фонду, що основою для розгляду та включення природоохоронного заходу до проекту переліку є запит про виділення коштів з Державного фонду ОНПС для здійснення природоохоронних заходів. Запит подається на визначений фінансовий рік. Якщо для реалізації заходу передбачаються капітальні видатки, разом із запитом подаються кошторис витрат, які пропонується здійснити за рахунок коштів Державного фонду, графік реалізації заходу, копії документів, що вказані підставою для виконання заходу, або витяги з них. Юридичні особи подають запити відповідним територіальним органам Мінприроди за місцем реалізації заходу або центральним органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать, з 1 січня до 15 квітня поточного року.

Детальніше >>>

* * * * *

27.03.2009. 4 країни радилися, як запобігти забрудненю прикордонних вод

В середу, 25 березня, у м. Ніредгаза відбулась міжнародна нарада, на якій Угорщина, Словаччина, Румунія та Україна вирішували питання запобігання забрудненню комунальними відходами Верхньотисянського басейну.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, на Верхній Тисі та її притоках стали регулярними забруднення комунальними відходами, що впливало також і на нижні відрізки ріки Тиса. Екологічне засмічення пояснюється зростанням кількості побутових відходів, а також відсутністю налагодженої системи збору сміття. Задля вирішення цієї проблеми, природоохоронці домовилися про спільні узгоджені дії.

Результатом зустрічі стало підписання чотиристороннього комюніке, в якому визначено пріоритетами впровадження заходів зі зменшення забруднення утильсировиною (співпраця та обмін досвідом між територіальними органами водного господарства та охорони природи сторін, очищення берегової лінії Верхньої Тиси та її приток, анулювання несанкціонованих сміттєзвалищ, уникнення переходу комунального бруду через лінії держкордонів) та розробку і реалізацію спільних проектів.

Заплановано, що двосторонні комісії з питань прикордонних вод щорічно оцінюватимуть результати впровадження програми.

* * * * *

27.03.2009. 50 % коштів від збору за забруднення надходять до обласного фонду

За викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інші види шкідливого впливу на довкілля підприємства, установи, організації та громадяни-суб’єкти підприємницької діяльності сплачують збір за забруднення навколишнього природного середовища.

Кошти від збору за забруднення надходять до Державного бюджету України, обласного та місцевих (сільських, селищних, міських) бюджетів та утворюють відповідні фонди охорони навколишнього природного середовища.

У 2009 році кошти від збору за забруднення, згідно з чинним законодавством, розподіляються між Державним фондом, обласним та місцевими (сільськими, селищними, міськими) фондами у такому співвідношенні: 30 відсотків – надходять до Державного фонду, 50 відсотків – до обласного та 20 відсотків – до місцевих.

До місцевих (сільських, селищних, міських) фондів надходять також усі кошти від грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Кошти від надходжень за забруднення навколишнього природного середовища та від шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, заходів зі зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення та інших заходів, які відносяться до природоохоронних, перелік яких затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. №1147.

З метою вирішення екологічних проблем області, забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку території області, ефективного використання природних ресурсів, за пропозиціями Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області щорічно обласною радою затверджуються Програми реалізації природоохоронних заходів, що фінансуються з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

У 2009 році даною програмою, затвердженою рішеннями сесій Закарпатської обласної ради від 14.01.09 р. № 763 та від 27.02.09 р. № 787, передбачається фінансування природоохоронних заходів на загальну суму 2223,9 тис. грн., основними з яких є роботи з видалення та знешкодження заборонених і непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин (1 000,0 тис.грн.), забезпечення функціонування системи моніторингу навколишнього природного середовища області (300,0 тис.грн.) та заходи з розвитку заповідної справи в області (225,0 тис.грн.).

* * * * *

27.03.2009. Повідомлення

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області повідомляє про заборону на вилов риби та інших водних живих ресурсів з 05.04.2009 року по 25.05.2009 року у зв’язку з нерестом риб і розмноження інших водних живих ресурсів в рибогосподарських водоймах Закарпатської області, згідно обмежень та заборони встановлених наказом Закарпатдержридохорони від 10 березня 2009 року №18.

Детальніше > > >

23.03.2009. План дежзакупівель на 2009 рік

оприлюднює управління ОНПС

Згідно з планом, предметом закупівлі є проведення робіт із забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання та знешкодження непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин в Закарпатській області, в тому числі – з підготовки та вивезення їх за межі України на виконання природоохоронного заходу «Проведення заходів щодо забезпечення екологічно безпечного зберігання непридатних ХЗЗР (збирання, перевезення та знешкодження)». Фінансування здійснюватиметься з державного бюджету (субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів). Процедура закупівлі проводитиметься через відкриті торги орієнтовно в березні 2009 року.

* * * * *

19.03.2009. Очисні споруди міста перевантажені вдвічі

КП «Водоканал м. Ужгород» щорічно скидує у прикордонну р. Уж біля 28 мільйонів м. куб. стічних вод, з них забруднених – більше 9 млн. м куб., що становить 78,4% від загальної кількості стоків по області.

При проектній потужності каналізаційних очисних споруд 50 тис.м куб/добу, фактично на КОС міста щорічно поступає 80 тис.м куб./добу, а в дощову погоду – 90-110 тис. м куб стоків. Існуючі очисні споруди працюють з перенавантаженням у 2-а рази і на сьогоднішній день не забезпечують ефективну очистку стоків, що негативно впливає на якісний стан поверхневих вод р. Уж. Якщо враховувати коливання водності напротязі року і нерівномірність скидів, то будь-який аварійний скид в річку створює загрозливу екологічну ситуацію і набуває транскордонного масштабу.

Для вирішення водогосподарських та водоохоронних проблем міста необхідно домогтися збалансованості між потужностями існуючих КОС з кількістю стоків, що підлягають очистці, шляхом введення в експлуатацію нових потужностей КОС та реконструкції вже діючих.

Проте Ужгородським міськвиконкомом не приймається жодних дій з покращення якості очистки стічних вод міста. Без будь-яких обгрунтувань видаються технічні умови і дозволи на приєднання об’єктів, що вводяться в експлуатацію, до водопровідно-каналізаційних мереж обласного центру. Це ускладнює проблему і загрожує ще більшому погіршенню якості води р. Уж.

За останні 2 роки міською владою виділено в м. Ужгород понад 2,5 тис м кв. земель для промислово-торгового використання та житлової забудови. Проте землі виділяються без технічного розрахунку та співставлення з існуючими можливостями інженерних комунікацій міста. Розміщення більшості об’єктів не відповідають генеральному плану забудови обласного центру .

У листі, надісланому держуправлінням екології міськвиконкому, природоохоронці застерігають, що таке спонтанне та необгрунтоване розміщення нових об’єктів в Ужгороді в найближчі роки може призвести до екологічно-техногенної катастрофи, відповідальність за яку буде нести діючий депутатський корпус та особисто міський голова.

А відведення у водні об’єкти стічних вод, котрі не відповідають санітарним правилам та нормам, забороняється. Крім того, у Водному кодексі України вказано, що за недотримання нормативів екологічної безпеки водокористування та порушення правил охорони вод передбачається припинення права спецводокористування.

Отож екологи пропонують міському голові розглянути дане питання на найближчому засіданні міськвиконкому та вжити термінових заходів з вирішення даної проблеми.

* * * * *

19.03.2009. Пріоритетні напрямки на 2009 рік

визначили на засіданні Колегії держуправління

У Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області відбулося засідання Колегії, на якому підведено підсумки роботи держуправління у 2008 році та визначено головні завдання на 2009 рік.

На засіданні голова Колегії начальник держуправління Андрій Погорєлов підкреслив, що за результатами рейтингової оцінки Мінприроди Закарпаття займає перше місце з розвитку природно-заповідної справи.

Позитивні напрацювання відбулися і у сфері поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин. Торік за межі області на утилізацію вивезено понад 53 тонни пестицидів та контейнеризовано 154 тонни отрутохімікатів.

За ініціативи держуправління у краї почала діяти Програма моніторингу довкілля, котра, перш за все, забезпечує захист життєво важливих екологічних інтересів населення області, а також прогнозування та відвернення кризових змін стану довкілля на території Закарпаття.

Затверджено Перелік регіонально-рідкісних видів рослин на Закарпатті, які не входять до Червоної книги України. До Переліку заносяться види рослин, котрі постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території краю і знаходяться під загрозою зникнення.

Поруч з цим, у 2009 році у сфері розвитку ПЗФ заплановано створення нових об’єктів природно-заповідного фонду: Регіонального ландшафтного парку “Притисянський” на площі 11,3 тис. га, Ботанічного заказника місцевого значення “Чернеча гора” на землях запасу м. Мукачева на площі 53,6 га та Лісового заказника місцевого значення “Темнатик” на площі 1215 га . Крім того, буде розширено території Національного природного парку «Синевир», а також Карпатського біосферного заповідника.

Участь у засіданні взяли заступник голови Закарпатської облдержадміністрації, куратор держуправління від ОДА Володимир Гоблик, керівники управління екології, держекоінспекції, лісгоспу, водгоспу, управління земельних ресурсів, нацпарків, Карпатського біосферного заповідника, а також представники громадськості, наукових кіл та ЗМІ.

* * * * *

16.03.2009. І знову про аквапарк…

Нещодавно в обласних ЗМІ з’явилися коментарі заступника міського голови В. Химинця щодо нібито упередженого ставлення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області до поданих міськвиконкомом пакетів документів для розпочаття будівництва аквапарку у м. Ужгород. Управління екології вважає необхідним проінформувати громадськість краю про наступне.

Держуправління в частині розгляду матеріалів вибору земельної ділянки для розміщення спортивно-оздоровчого комплексу “Водний світ” (аквапарку) керується виключно наказом Мінприроди України № 434 від 05.11.2004 року “Про затвердження Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок”, який зареєстровано Мінюстом України 22.11.2004 р. за № 1470/10069. Жодних додаткових документів – як це стверджується в інтерв’ю чиновника міської влади – держуправлінням не вимагається.

Слід відмітити, що ці вимоги є типовими для усіх замовників і визначені у ст. 151 Земельного кодексу України. Тобто посилання В. Химинця на збір начебто додаткових документів, що затягує реалізацію інвестиційного проекту, є нічим іншим як повним нехтуванням діючого законодавства та створенням конфліктної ситуації навколо аквапарку.

До речі, і на сьогодні відсутній проект організації території парку, на території проводиться самовільна забудова, що потребує проведення ревізії відповідними контролюючими органами.

Таким чином, інформуємо громадськість краю та міста Ужгород, зокрема, про систематичне та навмисне перекручування фактів керівництвом Ужгородського міськвиконкому щодо заборони будівництва аквапарку. Це є намаганням зацікавлених осіб зменшити фактично існуючу природно-заповідну площу парку «Боздоський» з 73,7 га до 53,3 га , що не має відношення до будівництва парку.

Повідомляємо, що держуправління і надалі буде здійснювати свою діяльність у рамках правового поля і в межах своїх повноважень приймати рішення у відповідності з чинним законодавством.

* * * * *

02.03.2009. Повідомлення

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області повідомляє, що згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. № 1218 “Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів” власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, – до 1 квітня –, а власники відходів, котрі утворюють та розміщують їх на своїй території, – до 1 червня поточного року – подають до органів Мінприроди на місцях заяви про одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році.

До заяви додаються:

· проект ліміту на утворення та розміщення відходів;

· довідка про наявність спеціально відведених в установленому законодавством порядку місць чи об’єктів розміщення відходів;

· відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров’я людини;

· довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів, довідка про питомі показники утворення відходів;

· довідка про наявність установок (потужностей) з видалення відходів;

· довідка про наявність потужностей з утилізації відходів;

· копія договору (контракту) на передачу відходів іншим власникам;

· довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставки відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік;

· висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об’єктів поводження з відходами;

· інформація стосовно розміщення відходів, накопичених за попередні роки;

· наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;

· звіт про виконання планових заходів у сфері поводження з відходами за попередній рік;

· перспективний план заходів у сфері поводження з відходами, спрямований на запобігання або зменшення обсягів утворення відходів і запобігання їх негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людини;

· ліцензування на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;

· дозвіл на експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території, виданий органом місцевого самоврядування.

* * * * *

26.02.2009. Регіональний ландшафтний парк створять на Закарпатті

У березні держуправління екології подасть на розгляд облдержадміністрації та обласної ради зібрані погодження для створення Регіонального ландшафтного парку «Притисянський».

Вже більше року триває підготовка та збір матеріалів, необхідних для функціонування такого цінного природоохоронного об’єкта. Загальна площа майбутнього парку становитиме 11357,66 га .

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, створення регіонального ландшафтного парку сприятиме збереженню та охороні біологічного і ландшафтного різноманіття, зокрема, унікальних не лише для Закарпаття та України, а й для Європи комплексів заплавних біотопів, які за площею перевищують загальний фонд подібних лісів багатьох країн Центральної Європи. На базі «Притисянського» заплановано створити українську частину транскордонного українсько-угорського біосферного резервату, що забезпечить покращення транскордонного співробітництва, соціально-економічний розвиток, а також збереження культурно-історичної спадщини народів, що тисячоліттями населяють Верхнє Потисся.

Крім того, функціонуючий РЛП ,,Притисянський” надає можливості для визначення на українській частині водно-болотного угіддя міжнародного значення та приєднання до транскордонного словацько-угорського водно-болотного угіддя міжнародного значення “Верхів’я Тиси”.

* * * * *

25.02.2009. У краї оберігатимуть рідкісні рослини, які не занесені до Червоної книги України

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області на депутатських комісіях обласної ради проведено захист Проекту положення про перелік регіонально-рідкісних видів рослин, які не занесені до Червоної книги України і потребують охорони в межах Закарпаття. Положення стане основою для проведення комплексних заходів охорони, збереження, проведення постійних спостережень (моніторингу) за станом популяцій, створення централізованої електронної бази даних та створення умов для відновлення визначених у переліку рідкісних видів рослин в області.

До переліку регіонально-рідкісних видів рослин на Закарпатті, які не входять до Червоної книги України (далі – Перелік), заносяться види рослин, котрі постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території краю і знаходяться під загрозою зникнення.

Занесені до Переліку види рослин підлягатимуть особливій охороні в Закарпатській області. Організація збереження таких видів рослин, поліпшення середовища їх перебування чи зростання, створення належних умов для розмноження у природних умовах та їх розселення покладатиметься, в межах компетенції, на місцеві ради, місцеві державні адміністрації, природоохоронні установи, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Державну екологічну інспекцію в Закарпатській області та інші спеціально уповноважені контролюючі органи та органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень.

За словами начальника управління екології Андрія Погорєлова, заготівля (збирання) видів рослин, занесених до Переліку, плодів, насіння, частин цих рослин здійснюватиметься організаціями та установами лише за дозволами, виданими держуправлінням на підставі лімітів, затверджених обласною державною адміністрацією.

Наступний, завершальний крок – затвердження положення на черговій сесії обласної ради, що відбудеться в кінці березня.

До слова. До переліку регіонально-рідкісних видів рослин на території Закарпатської області, які не входять до Червоної книги України, вноситься 405 видів рослин.

* * * * *

19.02.2009. Комп’ютерні технології допоможуть моніторити стан лісових насаджень

У середу, 18 лютого, в м. Ужгород відбувся семінар «Застосування передової технології Field-Map у лісовому господарстві і при проведенні моніторингу стану лісових насаджень», який організований Координаційним офісом проекту FORZA та обласним лісгоспом. Участь у ньому взяли і представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Field-Map являє собою систему для збору польових даних, яка поєднує сучасні електронні та лазерні вимірювальні прилади й програмне забезпечення, що дозволяє використовувати таку систему, як універсальний технологічний комплекс для проведення вимірів, складання карт і управління інформацією під час польових робіт.

Технологія забезпечує широкий спектр можливостей для застосування: вона може використовуватися для національної інвентаризації лісів, проведення лісотаксаційних робіт, лісовпорядження, картографування й інвентаризації природоохоронних об’єктів, моніторингу лісів, наукових і проектно-дослідницьких робіт в галузі лісового господарства, ландшафтного дизайну, дистанційного зондування Землі, а також охорони природи.

* * * * *

02.02.2009. Сьогодні — Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого увесь світ відзначає День водно-болотних угідь – щорічне свято, яке підкреслює цінність цих угідь для екологічного здоров’я світу та зусиль, спрямованих на збереження важливих ареалів.

Цей день відзначає річницю прийняття Конвенції про охорону водно-болотних угідь, підписану 2 лютого 1971 року у місті Рамсар, Іран. Цьогорічна святкова тематика – “Уверх та вниз за течією: водно-болотні угіддя об’єднують усіх нас” – відображає їхню важливу роль у житті соціуму. Водно-болотні угіддя є джерелом води і харчів, місцем для відпочинку, засобом транспортування, а подекуди мають місцеву релігійну та культурну цінність. Вони відновлюють ґрунтові води, що йде на користь мешканцям цілих річкових басейнів, і відіграють життєво важливу роль у захисті від штормів і повеней та у фільтрації води. Вони також забезпечують багатий поживний грунт для мігруючих птахів, риб та іншої фауни і сприяють місцевій економіці, створюючи можливості для використання морських ресурсів та розвитку екологічного туризму.

Незважаючи на важливе значення водно-болотних угідь, їхня територія зменшується у всьому світі. 33 водно-болотні угіддя України, загальною площею 678 тис. га, входять до загального переліку таких угідь міжнародного значення. Серед них – і озеро Синевир. Тут взято під охорону прибережні смуги (шириною від 25 метрів), встановлено інформаційні щити і знаки затвердженого зразку, здійснюються заходи з благоустрою усієї ділянки навколо озера, а також ведеться моніторинг за рівнем та станом води в озері.

Крім Синевирського озера, на Закарпатті існують ще 14 водно-болотних угідь, на яких також необхідно проводити менеджмент територій.

* * * * *

28.01.2009. На полігон відходів у Барвінку незаконно звозять сміття

З початку року комунальні служби міста, підприємства КШЕП, КП «Уж», КАТП 072801 здійснюють розміщення твердих побутових відходів з територій підприємств, установ, організацій та від населення міста на полігон ТПВ в с. Барвінок Ужгородського району. І все ніби добре, та проводиться це всупереч природоохоронному законодавству: дозвіл і ліміти на розміщення відходів (надаються держуправлінням охорони природи) відсутні. Крім того, порушені терміни подання необхідних для отримання дозволу документів.

У листі, надісланому управлінням ОНПС міській раді, природоохоронці нагадують, що у разі відсутності у платника збору затверджених у встановленому порядку лімітів для розміщення відходів, збір обчислюється у десятикратному розмірі. До того ж, виконавчим комітетом Ужгородської міської ради систематично не виконуються вимоги Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів щодо визначення переліку власників відходів, яким необхідно одержати ліміти, а звернення управління про складання такого переліку… ігноруються.

На жаль, самоусунення від виконання прямих обов’язків є перешкодою на шляху розв’язання проблеми поводження з відходами і призводить до несвоєчасного та неповного внесення платежів за забруднення навколишнього природного середовища.

* * * * *

28.01.2009. Ліквідовують наслідки аварії, що сталася на нафтопродуктопроводі в Кострині

В області продовжують вживати заходів із подолання наслідків аварійної ситуації, що склалася 17 січня 2009 року поблизу с. Кострино через розгерметизацію магістрального продуктопроводу. Про хід їх виконання говорили у вівторок, 27 січня, на позачерговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Нагадаємо, що в результаті аварії забруднено 34 300 м2 земельних ресурсів, з них: землі житлової забудови – 7 100 м2 , землі сільгосппризначення – 25 200 м2 , землі природно-заповідного фонду (Ужанський національний природний парк) – 2 000 м2 . В навколишнє середовище всього потрапило 60 тонн нафтопродуктів, уловлено та зібрано 51 тонну пального. Вміст нафтопродуктів у р. Уж не перевищує ГДК. Шкоду, завдану довкіллю, оцінюють у 123 тисячі гривень.

На засіданні, заслухавши інформацію про вжиті заходи та враховуючи відсутність загрози подальшого забруднення навколишнього середовища, комісія вирішала дозволити відновлення експлуатації ділянки магістрального продуктопроводу, що проходить територією області. При цьому, ДП «ПрикарпатЗахідтранс» проведе утилізацію зібраних залишків нафтопродуктів та очистку місць їх тимчасового складування, а також відшкодує збитки, які нанесені населенню та бюджетним організаціям с. Кострино у ході ліквідації наслідків витоку нафтопродуктів.

Наразі закінчено зварювальні роботи пошкодженої ділянки продуктопроводу, природоохоронці продовжують моніторити довкілля та проводити лабораторні дослідження води.

* * * * *

20.01.2009. Проект Розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації «Про ліміти заготівель лісових ресурсів місцевого значення та лікарської сировини у 2009 році»

Відповідно до статей 6 і 39 Закону України ,,Про місцеві державні адміністрації”, на виконання рішення вісімнадцятої сесії V скликання обласної ради від 25 липня 2008 року №613 ,,Про порядок видачі дозволів і встановлення лімітів спеціального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення на території Закарпатської області”.

1.Затвердити ліміти заготівель лісових ресурсів місцевого значення та ліміти заготівель лікарської сировини у 2009 році (додаються).

2.Райдержадміністраціям про виконання розпорядження поінформувати державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області до 15 січня 2010 року.

3.Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області подати облдержадміністрації узагальнену інформацію до 20 січня 2010 року.

4.Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови державної адміністрації Гоблика В.В.

Аналіз регуляторного впливу до проекту розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації “Про ліміти заготівель лісових ресурсів місцевого значення та лікарської сировини у 2009 році” > > >

Ліміти заготівель лісових ресурсів місцевого значення на 2009 рік > > >

Ліміти заготівель лікарської сировини на 2009 рік > > >

* * * * *

19.01.2009. Закарпаття разом з усією Україною відзначить Годину Землі

76 міст в 62 країнах світу вже долучилися до кампанії Година Землі – 2009, що проводиться Всесвітнім Фондом Природи.

Природоохоронний захід, що має на меті залучити більше мільярда людей у 1000 містах всього світу, закликає громадськість, бізнес-організації та урядові структури вимкнути світло всього на одну годину у суботу 28 березня о 20:30, щоб об’єднатися для підтримки дій проти зміни клімату. У 2009 році у Годині Землі повинна взяти участь і Україна, адже ми також є частиною світу, частиною рішення.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, Година Землі продемонструє безпрецедентну солідарність світової спільноти, що звертається до лідерів держав усього світу, які зустрічатимуться в Копенгагені у грудні 2009 року, із закликом прийняти нову глобальну домовленість про заходи щодо боротьби зі зміною клімату.

О 20.30 в суботу 28 березня 2009 весь світ стане свідком того, як найвідоміші пам’ятки планети опиняться в темряві, щоб продемонструвати підтримку рішучих дій у боротьбі зі зміною клімату. Серед визначних світових пам’яток будуть знеструмлені найвища у світі будівля-готель в м. Дубаї – Бурдж Дубай, найвища в Америці вежа – Вежа CN в Торонто, Вежа Федерація у Москві та палац Квірінал в Римі – офіційна резиденція Президента Італійської Республіки Джорджіо Наполітано.

Година Землі 2009 обіцяє бути найбільш глобальною акцією, покликаною привернути увагу до зміни клімату.

* * * * *

15.01.2009. Програма моніторингу довкілля на 2009-2013 роки почала діяти у краї

Таку програму прийнято на черговій сесії обласної ради, за її впровадження проголосував майже увесь депутатський корпус.

За словами начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, програма, перш за все, забезпечує захист життєво важливих екологічних інтересів населення області, а також прогнозування та відвернення кризових змін стану довкілля на території краю.

Фінансування робіт зі створення та функціонування системи моніторингу та її складових частин здійснюється за кошти державного і місцевих бюджетів, а також за рахунок інноваційних фондів у межах коштів, передбачених на природоохоронні заходи, міжнародних грантів та з інших джерел фінансування.

Згідно з Програмою, суб’єкти моніторингу довкілля – а це 17 обласних структур краю – кожен у своєму напрямку готують відповідну інформацію, а держуправління охорони природи усе це збирає та аналізує. Результати спостережень за станом складових довкілля узагальнюються у аналітичні матеріали, котрі забезпечують інформаційні потреби громадян та органів виконавчої влади з метою мінімізації впливу на природні екосистеми.

 


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.