Архів новин за 2010 рік

23.12.2010 — Вітання з Новим роком!

ШАНОВНІ ЗАКАРПАТЦІ!

Від щирого серця вітаю вас із наступаючими святами Новим роком та Різдвом Христовим!

Бажаю Вам радісних свят, родинного затишку, життєвого комфорту та наснаги!

Щоб рік прийдешній став для кожного з нас кращим, щедрим та роком нових досягнень!

Нехай наш край оминають екологічні негаразди, а усі задуми щодо охорони довкілля втілюються у життя на

користь нашого мальовничого краю!

З повагою,

начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області

Андрій ПОГОРЄЛОВ

* * * * *

22.12.2010 – Не рубай ялинку!

Ліси – важлива і особлива частина земного ландшафту. Вони захищають грунт від ерозії, виробляють кисень, яким ми дихаємо, це скарбниця багатьох видів флори та фауни. Ліси є складовою біосфери і відкритими екосистемами зі складним рівнем організації взаємопов’язаних його компонентів. Загальнопланетарне значення лісів очевидне так само, як і те, що вони є водночас найкращими захисниками і осередками біорізноманіття.

Незабаром Новорічно-Різдвяні свята. За традицією у кожній хаті кілька тижнів милуватиме око зелена лісова красуня – ялинка. Звичайно, це радість, подарунки, віршики діточок, колядки та вінчування. Однак, рубаючи деревце ми залишаємо себе та й прийдешні покоління «зелених легень». Мусимо визнати, що наші міста мають слабкі, знищені легені. Адже хвойні ліси мають лікувальні властивості: вони оздоровлюють та дезинфікують повітря, виділяючи фітонциди і тим самим лікуючи нервові та астматичні захворювання. Ліси та зелені насадження в населених пунктах підтримують природну рівновагу, очищуючи атмосферне повітря, утворюючи здоровий мікроклімат, захищають сільськогосподарські угіддя від суховіїв та підтримують повноводність рік.

Кожна українська родина, кожен мешканець Закарпаття мусить розсудливо подивитись на цей святковий символ – ялинку. Напередодні зимових свят, ми повинні добре подумати над тим, чи варто нищити ялиночки.

Адже недешево обходиться природі наше новорічне свято. Пам’ятаймо: щоб ялинка виросла до висоти півтора-два метри потрібно десять-п’ятнадцять років. Кожен рік після новорічних свят на смітнику з’являються «тіні» від знищених ялинок та сосен – сухі та пошкоджені деревцята. Самовільні рубки наносять непоправну шкоду лісовому господарству краю та зеленим зонам населених пунктів. Згідно з Законами України «Про рослинний світ» та «Про охорону навколишнього природного середовища» з метою посилення державного контролю за охороною лісів від самовільних рубок під час заготівлі новорічних ялинок щорічно проводиться операція «Новорічна ялинка». Звичайно, ніякі адміністративні стягнення не будуть ефективні, якщо кожний з нас не зрозуміє сам факт шкоди, нанесений навколишньому природному середовищу, при незаконних рубках дерев.

Водночас є альтернативні рішення. Можна зустріти Новий рік, не зрубуючи ялинку. Її можна посадити у відерце і на період новорічного свята внести у приміщення, а коли свято скінчиться висадити біля дому чи в найближчому парку. Інший вихід – придбати штучну ялинку, вона не поступається красі і пишності справжній і до того ж – довговічна. З нею ви зможете й заощадити кошти. І ще, не купуйте ялинки якщо продавець немає спеціальних документів, які б засвідчили, що деревце вирощене спеціально для продажу у «розсадниках».

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області звертається до кожного мешканця Закарпаття із закликом: не рубайте ялинок, не винищуйте природу! Не підтримуйте порушників законодавства – губителів природи! Пам’ятаймо, що ялинка на новорічні свята гарна прикраса не тільки помешкання, а ще й лісу!

* * * * *

21.12.2010 – «Мармороське високогірне», «Озірний-Бребенєскул” та ,,Великодоброньський” – кандидати до Міжнародного списку

Рамсарська конвенція (повна назва «Рамсарська конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів» була підписана в 1971 році у Рамсар, Іран. 29 жовтня 1996 року після схвалення Верховною Радою відповідного закону, Україна поновила своє членство з часів СРСР і входить в число 159 країн — Договірних сторін Конвенції. Зараз мережа ВБУ міжнародного значення в Україні нараховує 33 водно-болотних угіддя загальною площею 676 251 га.

В Україні розпочав роботу Національний комітет з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України (Національний Рамсарський комітет). Це рішення було прийнято у листопаді 2010 року на установчому засіданні комітету на виконання рекомендацій 5-ї Конференції Сторін Рамсарської конвенції.

Метою створення комітету є координація дій між центральними та місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування, науковими організаціями та громадськими екологічними організаціями для збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України.

До складу Національного Рамсарського комітету увійшли представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема Держводгоспу, Держлісгоспу, Держрибгоспу та Держкомзему), установ ПЗФ, наукових і освітніх установ, громадських екологічних організацій. Головою комітету обрано начальника Державної служби заповідної справи Мінприроди України Віктора Канцурака, секретаріатом призначено Чорноморську програму Ветландс Інтернешнл.

На засіданні комітету також було розглянуто „План заходів щодо впровадження Рамсарської конвенції в Україні на період до 2015 року”.

Чи є такі угіддя у нас, у Закарпатті ми запитали у начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова:

Зазначу, що вибір території здійснюється за складною системою критеріїв. Угіддя, проголошені державою Рамсарськими, вносяться секретаріатом Конвенції в перелік водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об’єктів тримається в базі даних Міжнародного бюро по збереженню водно-болотних угідь і постійно обновляється.

Держуправлінням вжиті усі необхідні заходи для надання статусу Міжнародних водно-болотних угідь 5 водно-болотним угіддям (загальною площею 554,5 га) для включення їх в Рамсарський перелік. Зокрема, урочище “Атак-Боржавське”, що входить до складу регіонально-ландшафтного парку “Притисянський”, загальною площею 283,4 га, “Чорне Багно” на території НПП “Зачарований край”, загальною площею 15,0 га, а також об’єкти Карпатського біосферного заповідника: “Долина нарцисів”, площею 256,0 га та “Печера Дружба” на площі 0,13 га. Очікується засідання Рамсарського комітету, що повинен вирішити подальшу долю цих угідь.

Чи є в області інші водно-болотні угіддя, перспективні для внесення до Рамсарського списку?

У межах реалізації програми щодо збереження високогірних озер та водно-болотних угідь Карпатським біосферним заповідником погоджено надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення територіям в урочищі ,,Марамороське високогірне” на площі 2128 га та ,,Озірний-Бребенєскул” на площі 1656,91 га. Наразі держуправлінням проводяться заходи щодо погодження землекористувачами надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення в Ужгородському районі у межах загальнодержавного загально зоологічного заказника ,,Великодоброньський” та у межах регіонального ландшафтного парку ,,Притисянський” загальною площею 2246 га.

На чому ґрунтується особливий охоронний статус цих угідь?

Особливий охоронний статус водно-болотних угідь ґрунтується на визнанні суттєвих екологічних функцій цих земель як регуляторів водного режиму, а також як місць оселення різноманітної фауни, насамперед водоплавних птахів, зростання характерних видів флори. Водно-болотні угіддя є ресурсом великого економічного, культурного, наукового і рекреаційного значення, втрата якого була б непоправною. Землі водно-болотних угідь міжнародного значення віднесені Земельним кодексом України до земель іншого природоохоронного призначення (ст. 46). Порядок використання земель іншого природоохоронного призначення, крім того, встановлюється законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки», Концепцією збереження біологічного різноманіття, іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами, учасницею яких є Україна.

* * * * *

17.12.2010 – 1300 тонн «преміксу» на 62 вантажівках вивезено за межі держави для утилізації

2 вересня поточного року розпочалися роботи з вивезення небезпечної суміші «премікс» із території Закарпатської області до Республіки Польща на завод фірми «Сарпі» для утилізації. Таким чином розпочався процес завершення резонансної для Закарпаття преміксової історії.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища виділило кошти з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 10,2 млн. грн. Роботи з перевантаження здійснювалися ДП «Національний центр поводження з небезпечними відходами» Мінприроди України. Згідно з актом міжвідомчої комісії Мінприроди України від 25.02.2010 р., на території Берегова та Берегівського району тимчасово було розміщено 1,3 тис. тонн хімічної речовини «премікс», з яких 836 тонн на відкритих майданчиках і у складських приміщеннях (контейнеризованих) та 472,140 тонни — у 10 залізничних вагонах (не контейнеризованих).

«Премікс» вивезений за межі держави для утилізації на польське спільне підприємство ТОВ «Сарпі», яке виграло відповідний тендер, оголошений Мінприроди України.

Андрій Погорєлов, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області: «Нині в області вирішуються екологічні проблеми, які накопичилися роками. До недавнього часу – це питання вивозу на утилізацію суміші речовин «премікс», яке вдалося вирішити. Начасі вирішення проблеми непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. На території області ХЗЗР залишились у 4 районах: Тячівському, Виноградівському, Хустському, Мукачівському та м. Ужгороді.

* * * * *

14.12.2010 – Зустрічі міжнародних робочих груп з охорони якості транскордонних вод

Днями в м. Ліптовський Мікулаш (Словаччина) та м. Тарпі (Угорщина) відбулися квартальні робочі зустрічі українсько-словацької та українсько-угорської робочих груп з охорони якості вод. Від української сторони у зустрічах прийняли участь представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області та Державної екологічної інспекції. Найбільше уваги було приділено оцінці виконання робочого плану по співпраці за 2010 рік, плануванню робіт на 2011 рік та підготовці до річних зустрічей у 2011 році. Робочими групами було констатовано, що всі завдання по контролю якості прикордонних водотоків у 2010 році були виконані згідно Плану роботи на 2010 рік. Крім того, лабораторіями в Ужгороді та Нірадьгазі було здійснено зовнішньо-лабораторний контроль (інтеркалібраційне дослідження), результати якого показали добру узгоджуваність із заданими значеннями показників та знаходження в межах допустимих похибок. Згідно оцінки результатів зовнішньо-лабораторного контролю, обидві лабораторії отримали вищу оцінку. Також угорська сторона поінформувала про Водогосподарський план, який було прийнято постановою Уряду Угорщини у 2010 році. План охоплює 42 підбасейни, три з яких знаходяться на території басейну верхньої Тиси (Верхня Тиса, Самош-Красна, Головний канал Лоня). Метою цього плану є досягнення доброго чи потенційно доброго стану води, а перегляд виконання зазначених заходів буде здійснюватися кожні 6 років.

* * * * *

13.12.2010. Орієнтовний план консультацій з громадськістю у 2011 році

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області оприлюднює орієнтовний план консультацій з громадськістю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області у 2011 році

Орієнтовний план консультацій >>>

* * * * *

11.12.2010 – Міжнародний день гір

Генеральна Асамблея ООН визначила 11 грудня з 2003 року Міжнародним днем гір. Це рішення було прийнято після успішного Міжнародного року гір 2002 року, який підвищив всесвітню обізнаність про важливість гір, стимулював організацію національних комітетів в 78 країнах та посилив співпрацю через створення міжнародного партнерства для сталого розвитку в гірських регіонах, відомого як Гірське партнерство (Йоханесбург, 2 вересня 2002). Організація харчування та сільського господарства була обрана координатором для Міжнародного року гір і контролю відзначення Міжнародного дня гір. Міжнародний день гір – це можливість підвищити обізнаність про ризики та потенціал гірського туризму та зробити акцент на сталому туризмі серед широких мас (уряди, НУО, агенції ООН, організації приватного сектору, члени Гірського партнерства, громадськість та преса).

* * * * *

03.12.2010 – Міжнародний день боротьби з пестицидами

Відзначається у день, коли в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася екологічна катастрофа. Щоб привернути увагу до вирішення проблем, які виникають в результаті виробництва та застосування небезпечних хімічних речовин Латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 грудня Днем боротьби з пестицидами, який незабаром став міжнародним.

В цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про накопичення в навколишньому середовищі значної кількості шкідливих хімічних речовин, зокрема пестицидів, які акумулюються в навколишньому середовищі і накопичуються в організмах людей та тварин, спричиняючи важкі наслідки для їх здоров’я.

* * * * *

30.11.2010 – Ще 202тонн «преміксу» вивезли за межі Закарпаття

Після невеличкої перерви відновилися роботи із перезатарення та вивезення «преміксу» із території Берегівського району Закарпатської області. Завдяки коштам, що виділило Мінприроди України з фонду охорони навколишнього природного середовища роботи розпочалися у вересні поточного року. Координує проведення робіт держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Із учорашнього дня роботи продовжили фахівці Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними речовинами».

Вчора було вивезено чергову партію суміші 10 автофургонами ( близько 202 тонни) за межі області для подальшої його утилізації.

«Наразі роботи ведуться на території колишньої бази «Райспоживспілки» у місті Берегово. Окрім згаданих 10 машин, до кінця тижня планується завантажити ще 7. Таким чином ми наближаємося до завершення запланованих робіт», – зазначив начальник держуправління. – Фахівці наццентру окрім завантаження, ще й перезатарюють суміш у біг-беги, тому роботи виконуються не так швидко, як хотілося б. Однак перебігом подій ми задоволені. Начасі наступний пункт плану з очищення області від хімічного непотребу. Сподіваюся, що після проведення необхідних тендерних процедур, ми зможемо очистити територію Закарпаття й від непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин.»

* * * * *

29.11.2010 Громадськість Закарпаття прозвітувала про серйозну роботу

Днями у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища відбулося засідання громадської ради неурядових громадських організацій природоохоронного спрямування. На порядку денному розглядалися питання про подальшу співпрацю громадських організацій з Держуправлінням, оновлено склад громадської ради, обговорено зміни до положення про громадську раду затвердженого постановою Кабінету Міністрів України. Члени громадської ради ознайомилися із орієнтовним планом проведення консультацій з громадськістю, внесли свої пропозицій та доповнення, що будуть враховані держуправлінням. Також звітували про проведену роботу. Зокрема, обласний осередок Всеукраїнської екологічної ліги (голова В.Ю.Лобко) разом з банківською установою започаткували роботу із ветеранами праці, запрошуючи їх щочетверга «на чай» для проведення консультацій з різних питань у т.ч. з питань екології.

До складу громадської ради увійшли нові члени, зокрема благодійний фонд розвитку екотуризму на Ужанській долині «Фундація розвитку Ужанської долини» та Закарпатський обласний фонд міжнародного наукового, освітнього та культурного співробітництва Фундація «Європейський дім».

За ініціативи громадських організацій у 2011 році заплановано проведення просвітницьких заходів з питань охорони навколишнього природного середовища з головами сільських рад та вчителів шкіл. Серед інших спільних з держуправлінням заходів робота з учнівською молоддю, організація конференцій, круглих столів тощо.

* * * * *

23.11.2010 – В області реалізується програма збереження високогірних озер та водно-болотних угідь

23 листопада 2010 року у Києві відбулося засідання Координаційної ради з виконання положень Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат. До складу Координаційної ради входять близько 30 представників заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади Карпатського регіону, наукових та громадських організацій. Участь у засіданні прийняв заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Михайло Гайдур.

Україна була ініціатором розроблення Карпатської конвенції та Протоколу про збереження і стале використання біологічного та ландшафтного різноманіття, які набрали чинності 4 січня 2006 року та 28 квітня 2010 року, відповідно.

Під час засідання Координаційної ради розглянуті питання щодо стану впровадження Карпатської конвенції і Протоколу на міжнародному і регіональному рівні, підготовки міжнародних документів, спрямованих на забезпечення виконання їх положень, зокрема щодо підготовки проектів протоколів про стале управління лісами та про сталий туризм, Стратегічного плану дій для впровадження Протоколу про збереження і стале використання біологічного і ландшафтного різноманіття. Також розглядалися питання щодо місця розміщення Постійного Секретаріату Карпатської конвенції в Україні.

* * * * *

18.11.2010 Увага конкурс! Охорона праці очима дітей

Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду оголошує конкурс дитячої творчості (детальніше).

Даний конкурс проводиться в рамках Всеукраїнської акції «Охорона праці очима дітей», метою якого є привернення уваги суспільства, в тому числі свідомо-активної молоді, до існуючих проблем у сфері охорони праці.

З питань організації та проведення конкурсу звертайтесь за телефоном 284-39-07 або на електронні адреси: vijul@dnop.kiev.ua, kokosha@dnop.kiev.ua

* * * * *

16 листопада – День працівників телебачення, радіо і зв’язку!

Вітаємо всіх працівників телебачення, радіо і зв’язку з професійним святом! Бажаємо всім натхнення і процвітання, гарного настрою і снаги. Здійснення усіх творчих планів і задумів, що стануть на благо процвітання нашого краю!

З повагою,

начальник держуправління

охорони навколишнього природного

середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

12.11.2010 В Одесі розглядатимуть питання екологічної стандартизації

15-17 грудня поточного року в Одесі (вул.. Варламова, буд. 32, конференц-зал готелю «Юність») відбудеться Міжнародна конференція «Екологічна стандартизація, сертифікація та інвестування (страхування) ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків)» з науково-практичної серії «ДОВКІЛЛЯ – ОКРУЖАЮЩАЯ СЕРЕДА — ENVIROMENT», де будуть розглянуті актуальні питання екологічної стандартизації, сертифікації та інвестування (страхування).

У роботі конференції планують взяти участь представники законодавчої та виконавчої гілок влади, місцевого самоврядування, фахівців з України, Росії, Болгарії, Молдови та Білорусії.

По завершенню конференції учасник отримує матеріали та сертифікат учасника конференції.

Усіх зацікавлених щодо участі у конференції просимо звертатися за телефонами:

Тел./факс +38-0482-337925,

Омельченко Олена Євгенівна — +38-048-7143647,

Пунько Володимир Павлович — +38-067-6889829

* * * * *

11.11.2010 ОСІНЬ БЕЗ ДИМУ

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області закликає не спалювати сміття і опале листя

Восени у наших містах і селах традиційно спалюють опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного та осіннього палів повітря у населених пунктах стає забрудненим та їдким. При цьому, як повідомляють лікарі, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Насправді мені особисто надопекла поведінка мого сусіда, який щовесни та осені прибираючи своє подвір’я спалює сміття, чим отруює цілий мікрорайон в Ужгороді. Під час нещодавнього відрядження до столиці, мала змогу дорогою спостерігати невтішні картини: повсюди придорожні смуги та поля чорні від спалювання рослинних решток та стерні… Яка шкода завдається спалюванням рослинних решток людям і довкіллю? Що робити з такою поведінкою наших співгромадян? Про це і піде мова у нашому матеріалі.

Дим, що утворюється від горіння сухої трави і листя є дуже шкідливим, оскільки містить в собі отруйні речовини, які шкодять здоров’ю мешканців. Це сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. Відтак у вогонь можуть потрапити пластикові пляшки, залишки одягу, що робить дим особливо їдким і токсичним. Шкода від цього значна. Але, на превеликий жаль, населення рідко надає цьому ваги, напевно через звичку. Історично так склалося, що на селі після прибирання урожаю залишки рослинності спалювалися. Цю звичку запозичили й мешканці міст. На перший погляд це зручно – було сміття і немає. Однак, при згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, оксиди азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензапірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовини.

«Таким станом справ ми особливо стурбовані, – розпочинає розмову начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов. – Якщо говорити не тільки про забруднення атмосферного повітря, стан якого, особливо в населених пунктах, бажає бути кращим, то потрібно говорити й про ту шкоду, яку завдає спалювання листя тваринним й рослинним організмам. У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, які є санітарами лісів та садів. Крім того, живі організми гинуть і від утворюваних при горінні важких металів. Спалювання листя призводить до порушення верхнього шару ґрунту, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть мікроорганізми, що беруть участь у складному процесі — ґрунтоутворенні. Таким чином, випалювання рослинних решток щороку призводить до збіднення ґрунту. До того ж, вогонь знищує коріння дерев і кущів, а також може стати причиною пожежі у лісі чи навіть господарських будівель. Забігаючи наперед, скажу, що при весняному палі знищуються ранньоквітучі весняні рослини, які є рідкісними і зникаючими та знаходяться під охороною держави.

Крім того, у сміття нерідко потрапляє гума, пластикові пляшки, відходи меблів, оброблені лаковими матеріалами, при згоранні яких виділяється оксид сірки та свинець, що спричиняє різноманітні респіраторні захворювання. Потрібно пам’ятати, що листя дерев здатне накопичувати хімічні сполуки, які виділяються внаслідок роботи автомобільних двигунів тощо. Отже, господарі, що спалюють сміття у своїх дворах, погіршують здоров’я не тільки собі й своїм дітям, а й оточуючим. Але ж потрібно розуміти, що зберегти навколишнє природне середовища у належному стані, придатному для життя, можна тільки спільними зусиллями усіх громадян. Тому кожна людина повинна вважати себе зобов’язаною берегти природу і нести відповідальність за належне ставлення до неї!»

Що стосується законодавства, то відповідно до статті 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами і паліями. Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Про такі ситуації слід інформувати Державну екологічну інспекцію в Закарпатській області, яка здійснює контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, санепідеміологічну службу та пожежних. До речі, якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них вищестоящим органам – в житлове управління, управління з благоустрою, міськвиконком. Найкращим і безпечним по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є його компостування. У компості зберігається чималий запас речовин, які необхідні для росту рослин. Його можна використовувати на присадибних ділянках й садах як добриво. Це по-перше, збереже здоров’я людей та довкілля, по-друге ви отримаєте підживлювальний матеріал. Для цього потрібно у спеціально відведеному місці складати рослинні рештки шарами, кожен з яких пересипати ґрунтом і час від часу перелопачувати його. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. Використовувати компост в якості добрива для дерев та кущів можна вже через рік після закладки.

* * * * *

10.11.2010 Закарпаття готується до вивезення 266 тонн непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР)

Нині у Закарпатській області вирішуються екологічні проблеми, що роками були актуальними для регіону, зокрема, проблема поводження з непридатними до використання пестицидами. Протягом 2007-2009 років з території області на знешкодження було вивезено 213,771 тонн непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. Станом на сьогодні на території області у 8 складських приміщеннях і в місцях тимчасового складування накопичено 265,937 тонн непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР), які необхідно вивезти на утилізацію за межі області. З них, 106,037 тонн ХЗЗР контейнеризованих у 2007-2009 роках, 159,9 тонн — потребують контейнеризації та вивезення. Окрім того на території ВАТ «Хустський агрокомплекс» зберігається 154 тонни забрудненого пестицидами ґрунту. Здійснення заходів з екологічно безпечного знешкодження та дезактивації потребують також тара і приміщення.

Для продовження виконання робіт із забезпечення екологічно безпечного перевезення та знешкодження непридатних ХЗЗР у 2010 році рішенням сесії Закарпатської обласної ради із обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено два мільйони гривень.

Учора у м. Калуш (Івано-Франківська область) відбулася робоча нарада заступника начальника управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Михайла Гайдура з керівником Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними відходами» Андрієм Любимовим щодо питань проведення найближчим часом необхідних робіт в області. Уже сьогодні дане підприємство залучене до вирішення екологічних проблем регіону, зокрема, вивезення «Преміксу» за межі країни.

За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, очищення області від хімічних відходів – основний пріоритет у роботі обласних екологів. «На території області ХЗЗР залишились у 4 районах: Тячівському — 91,83 тонни, Виноградівському — 36,906 тонн, Хустському — 71,9 тонн, Мукачівському -39,093 тонни та м. Ужгороді — 26,208 тонн, – каже еколог. – Впоравшись із цим завданням ми виконаємо свою частину Програми з очищення території України від небезпечних відходів, яка задекларована у «Стратегії національної політики України на період до 2020 року»

* * * * *

03.11.2010 Із Закарпаття уже вивезено 954 тонни “Преміксу»

до кінця року планується повністю завершити роботи

Роботи із вивезення суміші речовин «Премікс» із Закарпатської області активно продовжуються. До кінця року планується завершити усі заплановані роботи із очищення Закарпаття від «Преміксу». Завдяки коштам, що виділило Мінприроди України з фонду охорони навколишнього природного середовища – 10,3 млн. грн. роботи розпочалися 2 вересня поточного року. Координує і контролює проведення робіт держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, станом на сьогодні уже вивезено 954 тонни “Преміксу». «Повністю звільнено від речовини всі 10 вагонів на станції Боржава, очищені з-під речовини місця тимчасового зберігання: господарський двір у селі Велика Бакта Берегівського району, територія кам’яного кар’єру поблизу села Бене, територія цегельного заводу села Боржава, територія колишнього меблевого комбінату у Берегові. За вчорашній день відвантажено і вивезено в Польщу на утилізацію 22 тонни суміші, – каже головний еколог області. – На даний час, роботи із перезатарення у мішки «Біг-Бег» та підготовці до вивезення продовжуються на території колишньої бази райспоживспілки у Берегово. Нині тут уже перезатарено 280 тонн речовини. Якщо такими темпами роботи будуть продовжуватися, то до кінця року вдасться їх завершити і поставити крапку у цій історії».

Довідка. Утилізацію «Преміксу» проводить польське спільне підприємство ТОВ «Сарпі» (спеціалізований завод у м. Домброва Горніца, Польща), яке виграло відповідний тендер, оголошений Мінприроди України. Роботи із завантаження і вивозу до Польщі «Преміксу» проводять фахівці Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними речовинами».

* * * * *

01.11.2010 Інформація про виставкові заходи

Дозвольте інформувати Вас про те, що з 9 по 12 листопада 2010 року на території Міжнародного виставкового центру (МВЦ, м. Київ, Броварський проспект, 15) відбудуться нижчезазначені виставкові заходи, організаторами яких є Мінжитлокомунгосп, Мінприроди, Мінагрополітики, НАЕР, Держкомводгосп, ТОВ «Міжнародний виставковий центр»:

• VIII Міжнародний водний форум «AQUA UKRAINE-2010» Павільйон

(водопідготовка, водопостачання, водовідведення, очищення стічних вод, локальні водоочисні пристрої, насосне та арматурне обладнання, інженерні мережі)

• Спеціалізована виставка «Енергоефективність-2010» Павільйон №2, вхід з боку р. Дніпро

(альтернативна та поновлювана енергетика, енергоефективні технології, обладнання, матеріали для народного господарства України)

• VIII Міжнародна спеціалізована виставка «КомунТех-2010» Павільйон №3, вхід з боку р. Дніпро

(енергозберігаючі технології для ЖКГ, благоустрій міста, управління відходами, міський транспорт, комунальна техніка, спецтехніка)

• Спеціалізована виставка «ДорТехЕкспо» Павільйон №3, вхід з боку р. Дніпро

(дорожньо-будівельна техніка, спецтехніка, обладнання, матеріали, технології для будівництва та утримання доріг)

• VII Міжнародна агропромислова виставка «АГРОФОРУМ-2010» Павільйон №3, вхід з боку метро «Лівобережна»

(сільськогосподарська техніка, запчастини, зернозберігання, кормовиробництво, обладнання для тваринництва та птахівництва, ветеринарія, засоби захисту рослин)

Одночасно з виставками на високому рівні відбудуться галузеві науково-практичні заходи (Міжнародний інвестиційний бізнес-форум з питань енергоефективності та альтернативної енергетики, Міжнародний конгрес «Інституційні та технічні аспекти реформування житлово-комунального господарства», конференції та семінари).

Запрошуємо Вас відвідати виставки та ознайомитися з експозиціями. Просимо дати доручення щодо відвідування виставкових заходів фахівцями Управління, а також щодо розповсюдження інформації про заходи серед підпорядкованих підприємств та організацій.

Відвідування заходів — безкоштовне.

За довідками звертатись зате л.: (044) 201-11-62; 201-11-59;. 201-11-68; сайт: www.iec-expo.com.ua

* * * * *

28-30 жовтня 2010 р. в м. Ужгороді відбудеться V Міжнародна науково-практична конференція «Нові технології в геодезії, землевпорядкуванні та природокористуванні»

яка присвячена п’ятій річниці заснування Географічного факультету УжНУ та, зокрема, питанням геодезії, картографії, землевпорядкування та геоінформатики.

Серед основних напрямків конференції:

1. Освіта в геодезії, картографії та землевпорядкуванні, Болонський процес;

2. Технічні, законодавчі, нормативні та кадрові проблеми землеустрою та кадастру;

3. Сучасні CPS- та GIS-системи і технології;

4. Правове регулювання геодезичних, кадастрових та геоінформаційних систем;

5. Методи дистанційного зондування Землі;

6. Геодезія та моніторинг довкілля;

7. Проблеми лісовпорядкування в Карпатському та інших регіонах.

Організатори: Ужгородський національний університет, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, ДП «Закарпатський геодезичний центр», Закарпатська обласна організація Товариства лісівників України та інші.

* * * * *

28.10.2010 Без шкоди для природи та здоров’я людей

Днями в Ужгороді відбувся Міжнародний семінар щодо найкращих практик зниження штучних поживних речовин (нутрієнтів) у Центральній і Східній Європі за участі представників Закарпатської облдержадміністрації, ЄС, США, СНГ та України. Враховуючи досвід у сфері моніторингу якості поверхневих вод та ґрунтів, до участі у семінарі були запрошені спеціалісти Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

Протягом року в Україні реалізувався демонстраційний проект «Впровадження найкращих сільськогосподарських практик щодо зменшення забруднення поверхневих вод Верхньої Тиси (на прикладі сіл Сільце та Заріччя), Україна». Даний проект впроваджується окрім України ще й у Молдові, Албанії та Сербії у рамках Програми Розвитку Об’єднаних Націй та Глобального Екологічного Фонду «Сприяння поширенню найкращих практик зниження поживних речовин у Центральній і Східній Європі». Організатори мають на меті продемонструвати, як вирощувати сільськогосподарську продукцію, без шкоди для природи та здоров’я людей.

Закарпатські села Заріччя та Сільце були вибрані не випадково, адже саме тут чи не найбільше вирощують овочі для реалізації. Отож, як передові технології можуть зменшити вплив на довкілля і наскільки це важливо для нашої області?

За коментарем ми звернулися до начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища Андрія Погорєлова:

– Будь-яка діяльність людини завдає вплив на навколишнє природне середовище, а погіршення стану біосфери небезпечне для всіх живих істот, у тому числі і для людини. У кінці ХХ століття відповідно до рекомендацій ООН і її комітетів однієї з основних програм, які направлені на задоволення глобальних потреб людства разом з енергетичною програмою і програмою охорони навколишнього середовища поставлена програма забезпечення людей їжею. Обумовлено це тим, що в даний час більше половини людства харчується незадовільно, не отримуючи достатньої кількості поживних речовин і не задовольняючи потреби в калоріях. Все це змусило людство застосовувати різні стимулятори для сільськогосподарської продукції.

Застосування величезної кількості хімічних і органічних добрив для підвищення врожайності сільськогосподарських культур, біостимуляторів в харчуванні тварин для підвищення їх продуктивності викликали необхідність суворого контролю за якістю агропромислової продукції. Отож, нарешті ми зрозуміли, що найкращі добрива – це органічні (гній, компост, попіл тощо.). Однозначно їх потрібно правильно підготувати до застосування та внесення в ґрунт. Очевидним залишається давня істинна: усе нове – це добре старе.

Якщо говорити про агрохімікати, то їх нове накопичення для області не потрібне, адже ми ще до цього часу звільняємо область від накопичених непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. Не секрет, що найбільшого розмаху їх застосування набуло у період радянських часів, коли майже зовсім забули про органіку.

* * * * *

28.10.2010 Завершив роботу Міжнародний екологічний форум “Довкілля-2010”

У Києві цими днями проходив Міжнародний екологічний форум «Довкілля 2010». У церемонії відкриття взяли участь Перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв, Міністр Кабінету Міністрів України, координатор Форуму Анатолій Толстоухов, Міністр охорони навколишнього природного середовища України Микола Злочевський, резидент-координатор системи ООН в Україні Олівер Адам, посли зарубіжних держав в Україні.

У своєму вітальному слові Андрій Клюєв підкреслив важливість проведення Форуму: «Ми маємо зустрічатися частіше в такому складі та працювати ефективніше для розв’язання глобальних екологічних проблем».

На відкритті форуму Міністр охорони навколишнього природного середовища України Микола Злочевський також позитивно відзначив високий рівень учасників Форуму: «Це ознака того, що сучасне українське суспільство робить наголос на екологізації всіх сторін життя». «Ми зібралися тут, щоб плідно попрацювати, обмінятися досвідом, об’єднатися у спільній боротьбі за безпечне довкілля», – зазначив Міністр.

У рамках Форуму відбулися наукові екологічні конференції «Збалансований (сталий) розвиток України – пріоритет національної політики» та «Національна екологічна політика в контексті європейської інтеграції України», міжнародні виставки природоохоронної тематики, круглі столи та бізнес-форум «Соціально-екологічна відповідальність бізнесу – необхідна передумова переходу України до збалансованого (сталого) розвитку». Участь у Форумі взяли вищі посадові особи держави, представники посольств іноземних держав в Україні, державних службовців, академіків НАН України, представники бізнесу та громадськості.

На цьому поважному заході Закарпаття було представлене Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Зокрема, у ході роботи ІІІ Міжнародної виставки «Довкілля 2010», відбулася презентація досягнень та перспектив розвитку природоохоронної справи в області. Відвідувачі виставки цікавилися заповідними об’єктами регіону, розвитком заповідної справи та туристичними маршрутами. Кожен мав змогу отримати корисну інформацію та роздатковий матеріал, який держуправлінням був підготовлений спеціально для виставки.

* * * * *

27.10.2010 Природоохоронний сектор України отримає 35 млн. євро

27 жовтня 2010 року в рамках проведення Міжнародного екологічного Форуму «Довкілля 2010» відбулася міжнародна науково-практична конференція «Національна екологічна політика в контексті європейської інтеграції України». На конференції з доповіддю виступив заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України І. Макаренко. Чиновник підкреслив, що «сьогодні виникла потреба у новому стратегічному документі, що враховував би сучасні соціально-економічні та суспільно-політичні процеси на глобальному регіональному і національному рівнях, а також відповідав інтересам українського суспільства».

Проект Закону України «Про Стратегію національної екологічної політики на період до 2020 року», який знаходиться на розгляді Верховної Ради України», є важливим політичним документом, який визначено пріоритетним заходом діяльності з питань співробітництва між Україною та ЄС і є важливою передумовою підписання Угоди «Про асоціацію між Україною та ЄС».

Західні партнери підтримали стратегічну мету України щодо асоціації з Європейським Союзом, підтверджену Прем’єр-Міністром України Миколою Азаровим під час представлення в парламенті проекту Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». Прийнято рішення про надання Європейською комісією бюджетної підтримки природоохоронному сектору України у розмірі 35 млн. євро та міжнародної технічної допомоги.

Необхідність формування та запровадження національної екологічної політики випливає з ряду міжнародних зобов’язань України. Реалізація ефективної екологічної політики є обов’язковою умовою досягнення Цілей розвитку тисячоліття (Світовий самміт тисячоліття, ООН 2000 р.), виконання плану впровадження рішень Всесвітнього самміту зі сталого розвитку (Йоганнесбург, 2002), Екологічної стратегії для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії, прийнятої на Київській конференції міністрів охорони навколишнього середовища «Довкілля для Європи» (Київ 2003), а також положень міжнародних глобальних та регіональних конвенцій у природоохоронній сфері та протоколів до них, стороною яких є Україна. Повідомляє прес-служба Мінприроди України.

* * * * *

22.10.2010 Підведені підсумки, намічені пріоритети

22 жовтня відбулося засідання Колегії Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області “ Про дотримання фінансової дисципліни та стан розбудови обласної системи моніторингу довкілля ”. У вступному слові начальник Держаправління Андрій Погорєлов підвів підсумки та наголосив на пріоритети роботи Держуправління у поточному 2010 році. Він, зокрема, зазначив, що Закарпатська область входить до числа регіонів України, що складають основу природно-рекреаційного потенціалу тому природоохоронна робота для регіону має особливо актуальне значення.

Вирішуються екологічні проблеми, що роками були актуальними для Закарпатської області, зокрема, проблема поводження з непридатними до використання пестицидами. Протягом 2007-2009 років з території області на знешкодження було вивезено 213,771 тонн непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. Станом на 22 жовтня 2010 року на території області у 8 складських приміщеннях і в місцях тимчасового складування накопичено 265,937 тонн непридатних та заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР), які необхідно вивезти на утилізацію за межі області. З них, 106,037 тонн ХЗЗР контейнеризованих у 2007-2009 роках, 159,9 тонн — потребують контейнеризації та вивезення. Окрім того на території ВАТ «Хустський агрокомплекс» зберігається 154 тонни забрудненого пестицидами ґрунту. Здійснення заходів з екологічно безпечного знешкодження та дезактивації потребують також тара і приміщення.

На території області ХЗЗР залишились у 4 районах: Тячівському — 91,83 тонни, Виноградівському — 36,906 тонн, Хустському — 71,9 тонн, Мукачівському -39,093 тонни та м. Ужгороді — 26,208 тонн.

Для продовження виконання робіт із забезпечення екологічно безпечного перевезення та знешкодження непридатних ХЗЗР у 2010 році рішенням сесії Закарпатської обласної ради із обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено 2,0 млн. гривень. На даний час держуправлінням проводиться процедура відкритих торгів по визначенню виконавців цих робіт.

Значна увага Держуправління за дев’ять місяців 2010 року була приділена подальшому розвитку природно-заповідного фонду Закарпатській області. Станом на 22.10. 2010 на території області розташовано 453 об’єкти природно-заповідного фонду на площі 172 тис. га, серед яких Карпатський біосферний заповідник, Ужанський національний природний парк, Національні природні парки «Синевир» та «Зачарований край», регіональний ландшафтний парк «Притисянський», 19 заказників загальнодержавного значення. На частку заповідного фонду припадає 13,5 % території області (відсоток заповідності). Держуправління постійно спрацює із науковцями краю та об’єктами природно-заповідного фонду з питань розширення екомережі регіону.

Пріоритетом роботи держуправління залишається моніторинг довкілля. Програмою моніторингу довкілля Закарпатської області на 2009-2013 роки передбачено створення комплексної уніфікованої геоінформаційної системи Закарпатської області, що об’єднає окремі тематичні інформаційні шари, закріплені за конкретними суб’єктами обласної системи моніторингу довкілля в межах їх компетенції. Така інтегрована система виключає дублювання інформації різними відомствами, забезпечує оперативний доступ та використання єдиних даних моніторингу довкілля усіма обласними суб’єктами. Система дасть змогу вчасно інформувати громадськість про можливі надзвичайні ситуації, які можуть трапитися на території Закарпатської області, а також запобігти негативним наслідкам. Наразі завершено перший етап створення такої системи, розроблено модуль з базою даних “Поверхневі води” обласної геоінформаційної системи моніторингу довкілля. Розпочато розробку модуля по відходам та земельним ресурсам.

З метою вирішення екологічних проблем області, забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку території області, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів рішенням сесії обласної ради затверджено та погоджено Кабінетом Міністрів України Програму реалізації природоохоронних заходів на 2010 рік, якою з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на фінансування природоохоронних заходів передбачено кошти на загальну суму 3 506,7 тис. гривень. За підсумками колегії прийнято рішення, що має реалізуватися до кінця року.

* * * * *

11.10.2010 Збереження біорізноманіття – пріоритетна справа сьогодення

В Ужгороді піднімалися питання збереження унікальної ентомофауни регіону

8-10 жовтня в обласному центрі на базі Ужгородського національного університету проходила Х-ювілейна наукова конференція з проблем загальної та прикладної ентомології і охорони природи Карпат «Ужгородські ентомологічні читання». Участь у екологічному форумі взяли науковці з Росії, Чехії, Угорщини, Польщі та наукових закладів України. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області виступило співорганізатором проведення форуму. На відкритті конференції начальник відділу біорізноманіття держуправління Анатолій Поляновський зауважив на важливості проведення таких заходів та відмітив роль державного управління в охороні і збереженні біологічного різноманіття регіону. У своєму виступі він, зокрема, зазначив:

– Справа збереження біорізноманіття є основним стратегічним напрямком та завданням держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Не зважаючи на проведення багаточисельних заходів збереження біорізноманіття та координацію проведення таких заходів, ми вважаємо, що в умовах масової урбанізації краю заходи із заповідання є чи не єдиним на сьогодні практичним і дієвим шляхом щодо збереження цінних природних комплексів, рідкісних, зникаючих видів флори і фауни, ландшафтів і в цілому біорізноманіття на території області.

Держуправлінням впродовж останніх 15 років у відповідності до природоохоронного законодавства України у взаємодії з науковими закладами та громадськістю проведено у цьому напрямку ряд заходів щодо розширення мережі об’єктів і територій природно-заповідного фонду в області. На сьогодні в області взято на облік 453 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею понад 172,2 тис. гектарів. У відповідності до вимог Карпатської конвенції та у зв’язку із черговим виданням Червоної книги України держуправлінням координується завершення заходів над поданням нових списків регіонального переліку видів флори та фауни, що підлягають особливій охороні.

Вагому роль у збереженні унікальної ентомофауни відіграють природоохоронні об’єкти в області. Зокрема, створений у 2009 р. регіональний ландшафтний парк «Притисянський» базується також і на доцільності охорони різноманітних видів ентомофауни — жуків-турунів, одноденок, метеликів, комах тощо. Карпатським біосферним заповідником вперше запропоновано створення ентомологічного заказника місцевого значення біля м. Рахів на площі до 100,0 га з метою збереження природних популяцій рідкісних видів лускокрилих, занесених до Червоної книги України та їх біотопів. Науковцями заповідника виявлено 9 рідкісних видів метеликів, занесених до Червоної книги України: Усі зазначені заходи, що проводить держуправління у межах реалізації державної політики щодо збереження та відтворення біологічного та ландшафтного різноманіття направлені перш за все для майбутніх поколінь та на підвищення екологічного виховання і екологічної освіти серед населення краю.

* * * * *

06.10.2010 Аварія в Угорщині не загрожує Закарпаттю

4 жовтня на угорському заводі з виробництва алюмінію (Magyar Alumínium Termelö és Kereskedelmi (MAL) Zrt.) в місті Айка, що за 160 кілометрів на захід від Будапешту, внаслідок прориву греблі стався витік близько 600 тисяч кубометрів відходів із резервуару, де вони зберігалися. Відходи, в яких містяться важкі метали та інші хімічні речовини, вкрили територію цього та кількох інших ближніх містечок. У трьох областях Угорщини оголошено надзвичайний стан.

Через невтішні публікації в інтернет-виданнях хвилюються мешканці сусіднього з Угорщиною Закарпаття. Виникає запитання: чи можуть речовини, які містять важкі метали і безпосередньо загрожують усьому живому, потрапити на територію нашої області?

Ситуацію прояснює начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов:

— В держуправлінні працює підрозділі Системи попередження про виникнення аварійних і надзвичайних ситуацій басейну ріки Дунай, який забезпечує обмін інформацією у разі виникнення аварійних забруднень у басейні ріки Тиса. Дану ситуацію ми обговорювали з нашими угорськими колегами, і дійшли висновків, що аварія в угорському містечку не загрожує області. Глянувши на географічну карту, стає зрозуміло, що ніякої, навіть гіпотетичної загрози для Закарпаття немає. Адже від українсько-угорського кордону до місця аварії відстань по прямій (повітрям) дорівнює 370 кілометрів.

Забруднення водним шляхом також неможливе, оскільки р.Тиса, витікаючи з території області, протікає всю Угорщину і на території сучасної Сербії, неподалік м.Белград, впадає в р.Дунай. Відстань від кордону України до місця впадіння р.Тиси в р.Дунай складає понад 1000 км. Навіть при забрудненні р.Дунай, складно собі уявити, що забруднююча речовина потрапить на Закарпаття долаючи проти течії 1000 км. До того ж, під координацією Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області проводиться постійний моніторинг якості поверхневих вод транскордонних водотоків.

Якщо говорити про можливість забруднення повітряним шляхом, то й це малоймовірно в теперішню пору року та й з урахуванням відстані до місця аварії.

* * * * *

04.10.2010 Українсько-словацькі перемовини.

У полі зору Мінприроди України міжнародне співробітництво

Днями на Закарпатті відбулося VІІI засідання Українсько-Словацької міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва. Від української сторони головою обрано першого заступника Міністра економіки України Володимира Бандурова, від словацької – Державний секретар Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки Марош Жілінка. На порядку денному, зокрема, розробка спільної програми запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій і комплексного плану протипаводкових заходів, піднімалося й візове питання, проблема розбудови прикордонної інфраструктури та відкриття нових пунктів пропуску та багато іншого. Також підписано Угоду між керівниками Закарпаття, Кошицького та Пряшівського самоврядних країв про взаємне інформування у разі надзвичайних ситуацій. На засіданні виступив начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов, який наголосив на тому, що Мінприроди України завжди тримає на контролі міжнародне співробітництво у галузі охорони навколишнього природного середовища. У своєму виступі він, зокрема, додав:

– Одним із основних напрямків діяльності держуправління є координація проведення спільного моніторингу якості поверхневих вод басейну ріки Тиса українсько-словацькими робочими групами з охорони якості поверхневих вод. Даний моніторинг є складовою частиною державної системи моніторингу довкілля. Під керівництвом держуправління експертами даної робочої групи виступають спеціалісти Державної екологічної інспекції в Закарпатській області та Закарпатського облводгоспу.

Аналіз моніторингових досліджень якості поверхневих вод транскордонних водотоків в басейні р. Тиса за 2009 рік показав, що в цілому не відбулося значних змін у їх якості. Спостерігається незначне покращення за загальними фізико-хімічними показниками, показниками органічних речовин та в групі неорганічних промислових забруднень. Незначне погіршення спостерігається за біологічними показниками. Також було відмічено, що протягом 2009 р. не було зафіксовано аварійних забруднень прикордонних вод між Україною та Словацькою Республікою.

Крім того, робочою групою розпочато оновлення та актуалізацію “Порядку проведення на українсько-словацьких прикордонних водах відборів проб, визначень, оцінки якості води та проведення необхідних дій у зв’язку з надзвичайними забрудненнями ”.

Що стосується перспектив розвитку українсько-словацької транскордонної співпраці в галузі охорони навколишнього природного середовища, то наразі узгоджується проект підписання спільної рамкової угоди про співпрацю між Державним управлінням охорони природи в Закарпатській області та Державною охороною природи Словацької республіки.

* * * * *

29.09.2010 За межі Закарпаття уже вивезено 636 тонн суміші речовин “Премікс»

Роботи з вивезення «Преміксу» за межі країни активно продовжуються.

Особисто контролює перебіг подій Міністр охорони навколишнього природного середовища України Микола Злочевський. На сьогоднішній день за межі області вивезено 31вантажівкою 635,9 тонн суміші речовин. Звільнені від суміші усі вагони, що були зосереджені на станції Берегово. Нині тривають роботи на колишній базі «Райспоживспілки» (м. Берегово), де розміщено 588 тонн. Наразі з цієї території уже частково вивезено 21 тонну суміші. Водночас роботи проводяться і у с. Велика Бакта (колишній автопарк) та с. Боржава (цегельний завод). За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, роботи тривають згідно плану. Завершився третій етап робіт, — вивільнення залізничних вагонів, перевантаження суміші у біг-беги та вивезення за межі області. «Наступним етапом стане очищення території кам’яного кар’єру у с. Бене, – відмітив еколог. – Я переконаний, що такими темпами до кінця року нам вдасться завершити усі заплановані роботи. Звичайно, усе це стало можливим завдяки коштам, що виділило Мінприроди України з фонду охорони навколишнього природного середовища.»

Як повідомлялося раніше, утилізацію проводить польське спільне підприємство ТОВ «Сарпі», яке виграло відповідний тендер, оголошений Мінприроди України. Роботи із завантаження і вивозу до Польщі «преміксу» проводять фахівці Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними речовинами».

* * * * *

28.09.2010 Країни – члени Ради Європи за сталий розвиток гірських регіонів Європи

Міжнародна науково-практична конференція «Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи», яка відбулася в обласному центрі Закарпаття 8-10 вересня уже стала екологічної подією номер один для усього Карпатського регіону.

Про це свідчить і зацікавленість з боку громадськості та преси до цього форуму, а також перелік високопоставлених гостей, які прийняли безпосередньо участь у конференції. Серед них і заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища Михайло Томахін, який у своєму виступі, зокрема , наголосив на ролі положень Карпатської конвенції як правової основи сталого розвитку Карпат та охорони їх природного різноманіття. Міністерство завжди приділяло і приділяє значну увагу Карпатському регіону. Зокрема, з метою поліпшення екологічної ситуації в регіоні, Міністр Микола Злочевський особисто контролює процес вивезення із Закарпаття суміші речовин «Премікс», що незаконно була завезена на територію області. Фахівці Мінприроди України взяли участь у доопрацюванні резолютивних документів конференції щодо конкретизації передбачених ними заходів, спрямованих на покращення екологічної ситуації регіону.

Учора, 27 вересня 2010 р.у м. Анталія, Туреччина, проходило засідання Комітету з питань сталого розвитку Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Серед інших питань розглянуто і питання про сталий розвиток гірських регіонів Європи на прикладі Карпатського регіону. Комітет схвалив проекти Резолюції і Рекомендацій «Сталий розвиток гірських регіонів Європи на прикладі Карпатського регіону» і запропонував розглянути їх та схвалити на пленарному засіданні 19 сесії Конгресу МРВРЄ, яке відбудеться 26-28 жовтня ц.р. у Страсбурзі (Франція). Одним із пунктів проекту Резолюції Конгресу є схвалення Ужгородської декларації «Країни – члени Ради Європи за сталий розвиток гірських регіонів Європи».

* * * * *

22.09.2010 Державна заборона на вилов риби триватиме до 10 січня 2011 р.

З метою забезпечення і збереження в належному стані середовища перебування, охорони та природного відтворення лососевих видів риби та інших водних живих ресурсів в рибогосподарських водоймах Закарпатської області у 2010-2011 році встановлено державну заборону на вилов риби з 10 вересня поточного року. У зв’язку з цим розроблено та погоджено головою Закарпатської обласної державної адміністрації план спільних заходів органів місцевого самоврядування, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Державної екологічної інспекції в Закарпатській області, Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Закарпатській області, УМВС України в Закарпатській області, Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, Закарпатського обласного управління земельних ресурсів, Закарпатського облводгоспу та Українського товариства мисливців та рибалок.

Проводячи нараду із начальниками Боржаво-Тисянського, Верхнє-Латорицького, Теребле-Ріцького, Верхнє-Тисянського секторів охорони навколишнього природного середовища, начальник держуправління Андрій Погорєлов, наголосив на посиленні контролю з питань нерестуючої риби. Зокрема, на виконання плану спільних заходів, взяти активну участь під час проведення рейдів з іншими зацікавленими установами і організаціями. Окремою гілкою заходів є проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення. У випадку виявлених порушень екологи інформуватимуть відповідні органи.

Як виняток, на час нересту дозволено любительське рибальство з берега однією вудкою з одним гачком та спінінгом з одною блешнею на наступних ділянках рибогосподарських водних об’єктів Закарпатської області:

Ріка Тиса: від місця впадання р. Шопурка в смт. Великий Бичків Рахівського району до п/зн № 147 в с. Бодалово Берегівського району; в межах від п/зн № 340 до п/зн 361 по м. Чоп Ужгородського району.

Ріка Уж: від державного кордону з Словаччиною в Ужгородському районі до автотранспортного через річку Уж с. Кострино – с. Люта В. Березнянського району.

Ріка Тур’я: від впадання в р. Уж до с. Тур’я Поляна Перечинського району

Ріка Латориця: від державного кордону з Словаччиною до автотранспортного мосту «Паланківський» в м. Мукачево з всіма притоками, «старицями» за винятком р. Стара (до с. Лінці Ужгородського району) і р. Веля (до с. Худлево Ужгородського району).

Ріка Боржава: від місця впадання у р. Тису с. Вари Берегівського району до автомобільного мосту на шляху Виноградів-Мукачево в с. В.Ком’яти Виноградівського району.

Ріка Лютянка – від впадання в р. Уж до знаку поділу Перечинського та В.Березнянського адміністративних районів.

На внутрішніх рибогосподарських водоймах загального користування місцевого значення (замкнутого озерного та ставкового типу) в межах: Ужгородського, Мукачівського, Перечинського, Іршавського, Берегівського, Хустського, Виноградівського адміністративних районів.

* * * * *

21.09.2010 Завтра — День без авто – 2010

Щорічно 22 вересня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день без автомобіля, девіз якого – «Місто як простір для людей, простір для життя».

У деяких країнах серйозно готуються до цього дня: збільшують кількість громадського транспорту, зменшують вартість проїзду тощо.

Велика кількість машин давно стала проблемою світового масштабу. Адже автотранспорт руйнує не лише біосферу планети. Підраховано, щодня під колесами авто гине кілька тисяч чоловік.

Однак далеко не всі готові поступитися власним комфортом заради покращення ситуації на планеті. Саме задля того, щоб акцентувати увагу на проблемі, і, врешті, не дати здійснитися песимістичним прогнозам вчених, 22 вересня у всьому світі відзначається День без авто. Традиція проводити День без автомобілів (World Day Without Car) народилася в 1998 році у Франції. Тоді цей день відзначили всього біля двох десятків міст. Проте, вже через кілька років до руху офіційно приєдналися більше тисячі міст у 35 країнах світу.

22 вересня Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області разом з Мінприроди України закликає всіх небайдужих громадян відмовитись від використання автомобілів, долучившись таким чином до акції «День без авто» і вирушити на роботу пішки, на велосипедах чи принаймні, громадським транспортом. Цим самим ми зможемо звільнити повітряний простір, особливо обласного центру, від багатьох шкідливих речовин!

* * * * *

17.09.2010 Роботи з вивезення суміші речовин “Премікс» активно продовжуються

До кінця року планується завершити усі роботи із вивезення за межі Закарпаття 1300 тонн «Преміксу». Завдяки коштам, що виділило Мінприроди України з фонду охорони навколишнього природного середовища – 10,3млн грн. роботи розпочалися 2 вересня поточного року. Координує і контролює проведення робіт держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області. Наразі до Польщі 10 вантажівками вивезено 209,5 тонн речовини. Ще 262,5 тонни підготовлено до вивезення і розміщено на майданчику на залізнодорожній станції у м.Берегово.

За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, учора вдалося перевантажити 27 тонн з вагонів у біг-беги. Наступний етап робіт, – розповідає еколог, – це вивезення перезатареного «преміксу» із сіл: Бене (кам’яний кар’єр), Велика Бакта (колишній автопарк) та Боржави (цегельний завод). Тут уже проведені підготовчі роботи, наразі потрібен транспорт. Нині ж тривають роботи на території колишнього меблевого комбінату, що у Берегові, де з контейнерів пересипано у мішки близько 122 тонн суміші. Далі будуть проведені необхідні роботи й на території колишньої бази «Райспоживспілки», що у Берегові, тут зосереджено 588 тонн. Якщо такими темпами роботи будуть продовжуватися, то до кінця року вдасться їх завершити і поставити крапку у цій історії.

Довідка. Утилізацію проводить польське спільне підприємство ТОВ «Сарпі», яке виграло відповідний тендер, оголошений Мінприроди України. Роботи із завантаження і вивозу до Польщі «преміксу» проводять фахівці Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними речовинами».

* * * * *

14.09.2010 Незабаром День працівника лісу

Шановні працівники лісу!

Вітаємо вас із професійним святом – Днем працівника лісу!

Ваша професія — одна з найважливіших на Землі. Оскільки ліси — це важливий природний комплекс, надійний екологічний щит, який захищає природу і забезпечує охорону здоров‘я людини. Для Закарпаття це безцінне багатство, особливий дар!

Сподіваюсь, що ваша важка наполеглива праця щодо збереження, невиснажливого використання та відтворення лісів області буде взірцем для всіх інших областей України та й усього Карпатського регіону!

Бажаю всім закарпатським лісівникам міцного здоров’я, родинного благополуччя та вагомих трудових звершень.

З повагою,

Начальник Державного управління

охорони навколишнього природного

середовища в Закарпатській області

Андрій Погорєлов

* * * * *

13.09.2010 Запобігання аварійним ситуаціям на поверхневих водах

7 вересня 2010 року в місті Сараєві (республіка Боснія і Герцеговина) відбулася 4-та зустріч експертів цільової робочої групи Системи попередження про виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій Міжнародної комісії із захисту ріки Дунай.

Довідково. Міжнародна конвенція щодо співробітництва з охорони та сталого використання ріки Дунай підписана у місті Софії у 1994 році. При цьому була створена міжнародна комісія із постійно діючим секретаріатом, штаб-квартира якого знаходиться у місті Відні. Секретаріат виконує функції офіційного управління та керування фіксуванням, науковим та технічним забезпеченням. Крім секретаріату є три підрозділи експертів: з питань аварійних повідомлень, моніторингу та питань емісії. Всі 14 країн-учасниць Дунайської конвенції мають свої національні центри аварійного оповіщення. Україна має два таких центри: в місті Ужгороді та в місті Ізмаїл, які охоплюють верхів’я ріки Тиси, як однієї з приток ріки Дунай, та гирло самої ріки Дунай.

Нарада була присвячена питанням функціонування і розвитку системи оповіщення про аварійні ситуації, оцінці тестових випробовувань. Немаловажним було питання покращення системи оповіщення, модифікація її до рівня сучасних можливостей мережі Інтернет.

За словами керівника національного центра аварійного оповіщення в місті Ужгороді, працівника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Остапа Цапулича, враження від наради дуже позитивні. Зусилля, вкладені всіма країнами-учасницями Дунайської конвенції окупляться сторицею, оскільки питання якості води, запобігання її забрудненню, дуже важливі як для населення придунайських країн, так і для всього світу в цілому.

«Цікавим було і місце проведення зустрічі — місто Сараєво — ділиться враженнями Остап Цапулич. Вщент знищене громадянською війною 1992-1995 років, воно дбайливо відбудоване за короткий період часу та вражає своєю фешенебельністю, сумішшю європейської та азіатської культури, духом історії у кожному його клаптику».

* * * * *

13.09.2010 Стартує Всеукраїнська екологічна акція для дітей

За підтримки Мінприроди України, МОН України та Мінмолодьспорту України, редакція дитячого міжнародного журналу «Пізнайко» проводить Всеукраїнську екологічну акцію «Цікаве дозвілля — чисте довкілля», спрямовану на екологічне виховання дітей та дорослих, а також формування громадянської відповідальності за стан довкілля в Україні.

За підсумками проведення Всеукраїнської екологічної акції журі конкурсу дитячих робіт визначить головних переможців у таких номінаціях:

1. «Яким я хочу бачити довкілля у майбутньому». Розглядуються фотографії, фотоальбоми, фотоколажі (можна в електронному вигляді), виконані дитиною або групою дітей за допомогою дорослих. До фотороботи додається короткий опис, що Я (автор роботи) маю зробити для поліпшення екологічного стану довкілля.

2. «Проблеми екології очима дитини». Розглядаються дитячі малюнки.

3. «Освітні технології па користь екології». Розглядаються звіти (план-конспекти, сценарії) про проведення еколого-виховного заходу І свято, виховна година, акція, конференція, семінар, круглий стіл тощо) у класі, гуртку, освітньому закладі тощо.

4. «Друге життя речей». Розглядаються саморобки (декоративні вироби, предмети для оздоблення інтер’єру, іграшки, функціональні речі, прикраси), виготовлені з побутових відходів (поліетилен, пластик, картонні упаковки, жерстяні банки тощо).

Термін подачі матеріалів до редакції журналу «Пізнайко» до 31 грудня 2010 року.

Адреса редакції: 03055, м. Київ-55, а/с 250 з приміткою «Екологічна акція», контактний телефон: (044)-207-97-52.

Висвітлення результатів Всеукраїнської екологічної акції відбудеться на сторінках журналів «Пізнайко від 6», «Познайка» (російськомовний) та, в тому числі, на сайті www.posnayko.com (сторінка Всеукраїнської екологічної акції)

* * * * *

10.09.2010 Цілі Розвитку Тисячоліття

Початок нового Тисячоліття ознаменувався проголошенням сталого людського розвитку — стратегічною метою для всіх країн світу. У 2000 році під час проведення Світового Самміту Тисячоліття лідери 189 країн, включаючи і Президента України, підписали Декларацію Тисячоліття Організації Об’єднаних Націй. Від імені своїх народів вони визначили вісім Цілей у галузі розвитку, які згодом стали відомі як Цілі розвитку тисячоліття (ЦРТ). Країни зобов’язалися досягти ЦРТ та домовилися зробити наш світ кращим для усього людства – вже до 2015 року. Світові лідери прийняли вісім Цілей, обіцяючи, що і багаті і бідні країни працюватимуть разом над подоланням крайньої бідності та голоду, наданням початкової освіти всім хлопчикам та дівчаткам, сприянням рівності між чоловіками та жінками, зменшенням дитячої смертності, покращенням здоров’я матерів, боротьбою з ВІЛ/СНІД та іншими небезпечними хворобами, забезпеченням стабільного розвитку природного навколишнього середовища.

Детально >>>

* * * * *

10.09.2010 Підбиті підсумки Міжнародної конференції

Нині триває третій день міжнародної науково-практичної конференції «Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи», яка відбувається в обласному центрі Закарпаття під патронатом Президента України та Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

У роботі конференції взяли участь і виступили заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко, міністри України Володимир Яцуба, Равіль Сафіуллін, голова Держкомлісгоспу Микола Шершун, заступники міністрів Михайло Томахін, Василь Яцюк та інші представники центральної влади. На форумі вчені, експерти міжнародних наукових організацій, представники державних органів влади поставили перед собою важливу мету – ще раз проаналізувати ситуацію щодо сталого розвитку гірських регіонів Європи, в тому числі Карпат, обговорити і запропонувати шляхи вирішення першочергових завдань.

Сьогодні на порядку денному виїзні засідання конференції та ознайомлення з роботою природоохоронних об’єктів області.

Вчора на засіданнях розглядалися такі питання як «Захист природного середовища як передумова для сталого розвитку гірських регіонів», «Збереження біорізноманіття, удосконалення лісогосподарської, водогосподарської, та аграрної діяльності в горах», «Транскордонне та міжмуніципальне співробітництво, спрямоване на забезпечення сталого розвитку гірських територій» та «Туризм як фактор соціально-економічного розвитку гірських регіонів».

Отож, конференція підійшла до завершення, підбиваються підсумки.. У результаті узагальнено і схвалено висновки, думки, пропозиції більше 80 регіональних і міжнародних конференцій, симпозіумів, семінарів з питань екологічної безпеки та сталого розвитку. Своєю участю Конференцію підтримали представники регіональних та місцевих влад 18 країн, ряду міжнародних організацій.

У ході конференції обговорено і схвалено проекти Резолюції і Рекомендацій, які будуть розглядатися Конгресом Ради Європи найближчим часом. Їх прийняття стане важливим документом для орієнтації в роботі та відкриє нові шляхи до вирішення проблем, що надиктовані сучасними глобальними екологічними тенденціями.

За словами начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, конференція ще раз підтвердила тезу, що доля Карпат хвилює не тільки Україну, але й усю Європу. Схвалені учасникам наукового форуму документи ще раз підтвердять значиму роль Карпат у формуванні клімату та збереженні біологічного різноманіття континенту і необхідності вжиття заходів щодо їх збереження та сталого розвитку. Найголовніше, що на конференції наголошено на необхідності консолідації, солідарності, порозуміння, чітку систему взаємодії державних і громадських органів охорони довкілля усього Карпатського регіону. Переконаний, що активізується міжнародне співробітництво, об’єднаються зусилля, оскільки мета у нас одна – зберегти й покращити довкілля регіону, щоб у ньому було безпечно жити не тільки нам,а й прийдешнім поколінням.

* * * * *

25.08.2010 Андрій Погорєлов: «Утримання підвідомчих територій в належному санітарному стані є компетенцією виключно виконавчих органів сільських, селищних та міських рад»

Учора відбулася прес-конференція начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова. На якій йшлося про роботу держуправління у поточному році та висвітлено природоохоронні заходи, які планується реалізувати найближчим часом. Найбільше журналістів цікавило питання незадовільного стану навколишнього природного середовища в Ужгороді пов’язаного із його забрудненням, засміченням та забур’яненням. У своїй відповіді начальник держуправління ще раз наголосив на тому, що згідно чинного законодавства, забезпечувати належний санітарний стан у населених пунктах – це прямий обов’язок органів місцевого самоврядування. Андрій Погорєлов у цьому контексті, зокрема, додав:

– Тема щодо незадовільного стану навколишнього природного середовища в м. Ужгороді, особливо останнім часом гостро піднімається у

зверненнях громадян та засобах масової інформації. У місті, особливо на його околицях, постійно утворюються несанкціоновані і неконтрольовані звалища побутових відходів, скидаються забруднені стічні води в у ріку Уж, що може спровокувати виникнення надзвичайних ситуацій. Отож висновок один – Ужгородська мерія, відповідно до вимог чинного законодавства не забезпечує реалізацію державної політики по охороні та оздоровленню навколишнього природного середовища. Не утримує місто в належному санітарному стані і не вживає заходів з покращення якості очистки стічних вод. Неодноразові звернення держуправління до міського голови, щодо такого незадовільного стану справ, залишаються без належного реагування, або точніше, – відверто ігноруються.

Прозвучало й питання щодо борщівника, яким заполонені береги річок, і особливо р. Уж. Таким станом водоохоронних зон, особливо стурбовані обласні екологи. Однак, у межах своєї компетенції можуть констатувати тільки порушення природоохоронного законодавства та звернути увагу на недоліки у листах-зверненнях до органів місцевого самоврядування. Що стосується обласного центру, то держуправлінням неодноразово направлялися листи-звернення, у яких наголошувалося про необхідність вжити відповідних заходів. Адже поширення борщівника не тільки призводить до знищення місцевих видів рослин, а й створює несприятливі умови для відпочинку населення.

Звичайно, таке відверте самоусунення місцевого органу влади від виконання прямих обов’язків закріплених за ним чинним законодавством, створює перешкоду на шляху розв’язання екологічних проблем.

* * * * *

18.08.2010 Бережімо довкілля від пожеж

Температура повітря тримається на високій позначці, у таку спеку виникнення пожеж може бути спровокованим не тільки природними явищами (блискавка, посуха), а й простою недбалістю людини.

На щастя, пожежі оминають Закарпаття. Однак тепла погода спонукає людей до відпочинку біля річки чи у лісі. Нерідко відпочинок асоціюється з розведенням вогнищ, які можуть стати причиною пожежі. Адже вітер може рознести полум’я з сухої трави чи залишків деревини на велику площу лісу чи поля. У палаючому лісі можуть загинути усі його мешканці: і тварини, і рослини, а також вигоріти родючий шар ґрунту. Під час пожеж гинуть люди.

Майже 90% лісових пожеж трапляються саме з вини недбалого ставлення людини до навколишнього природного середовища. Відомо, що ліси – національне багатство України. Вони займають більше 7 млн. га земельних угідь нашої держави. За даними статистики, кожного року в нашій державі виникає від 2 до 5 тисяч лісових пожеж, які знищують кілька тисяч гектарів лісу. Завдані ними збитки становлять мільйони гривень. На гасіння лісових пожеж залучаються значні сили відповідних служб.

Боротися із пожежею надзвичайно важко, адже це – неконтрольований процес горіння, який призводить до загибелі людей та нищення матеріальних цінностей.

Для того, щоб запобігти незворотнім наслідкам пожеж, необхідно дотримуватися елементарних правил поведінки на природі. Місце для вогнища вибирати далеко від сухостою, краще попередньо його очистити та обкласти навкруг камінням чи зробити валик із землі. Зупинити розповсюдження вогню значно легше, аніж гасити потім велику пожежу. Найголовніше – не залишати вогнище без нагляду, а залишаючи місце відпочинку – ретельно загасити. А також утриматися від випалювання рослинності та її залишків.

Задля координації дій з проведення заходів та мінімізації можливих негативних наслідків надзвичайних ситуацій, пов’язаних з пожежною небезпекою при Мінприроди України створено відповідний оперативний штаб, під час засідань якого обговорюється інформація про хід виконання необхідних заходів, а також про проведення моніторингу пожежної обстановки.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області закликає усіх мешканців дотримуватися необхідних правил поведінки на природі задля запобігання виникнення пожеж.

Наразі на територіях Карпатського біосферного заповідника, національних природних парків області пожеж не виникало.

* * * * *

02.08.2010 У Закарпатті на 4 природно-заповідні об’єкти стало більше

Сесією Закарпатської обласної ради від 8 липня 2010 року №1143 прийнято рішення оголосити об’єктами природно-заповідного фонду місцевого значення ботанічні заказники місцевого значення без вилучення земель від землекористувачів:

«Егреш» на площі 37,4 га (Виноградівське лісництво); «Ардов» – на площі 25,0 га; «Косоньська гора» – на площі 9,0 га; «Сілаш» – на площі 75,5 га («Береговодержспецлісгосп»).

Створення перерахованих об’єктів природно-заповідного фонду стало одним з етапів реалізації розробленого Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області ,,Плану заходів, спрямованих на розвиток регіональної мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Закарпатської області на період 2009-2013 років”. На сьогодні площа природно-заповідного фонду в Закарпатті становить 13,4 відсотка до загальної площі області, що відповідає загальноєвропейським вимогам.

* * * * *

26.07.2010 Наближаємося до європейського рівня

Нещодавно на 30 сесії V скликання Закарпатської обласної ради депутати затвердили «Програму реалізації природоохоронних заходів на 2010 рік»

У поточному році, зокрема, заплановано продовження наукових досліджень, метою яких є проведення обстежень природних комплексів, вивчення їх біологічного та ландшафтно-ценотичного різноманіття, а також розробка практичних рекомендацій в частині збереження рослинного і тваринного світу. Науковці краю вважають, що доцільність збереження територій природно-заповідних фондів України обґрунтовується не тільки сприянням вирішенню екологічних проблем, а й економічною вигодою, яку можна отримати шляхом використання територій з рекреаційно-туристичною метою.

Депутати облради направили на адресу Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України звернення щодо необхідності внесення змін до Закону України «Про природно-заповідний фонд України». У зверненні зазначено, що природно-заповідний фонд на сьогодні є основним чинником збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання екологічного балансу в області.

Питання розвитку природно-заповідної справи та екомережі — один із стратегічних пріоритетів державної політики на обласному рівні із врахуванням на перспективу досягнення європейських стандартів у даному напрямку.

Детально >>>

* * * * *

23.07.2010 В Ужгороді 8-10 вересня буде проведено міжнародну науково-практичну конференцію „Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи»

В Ужгороді на початку вересня 2010 року заплановано проведення міжнародної науково-практичної конференції „Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи». Організаторами конференції виступають Закарпатська облрада та Закарпатська облдержадміністрація. Активну участь у підготовці та проведенні конференції візьме й Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

У рамках зазначеної Конференції передбачено проведення цілої низки заходів. Зокрема, засідання Ради МА «Карпатський Єврорегіон», проведення засідань за круглим столом : «Правові засади соціально-економічних проблем гірських територій», «Захист природного середовища як передумова для сталого розвитку гірських регіонів», «Збереження біорізноманіття, удосконалення лісогосподарської, водогосподарської та аграрної діяльності в горах» та «Транскордонне співробітництво, спрямоване на забезпечення сталого розвитку гірських територій». Заплановано презентувати фотовиставку „Карпати — наш спільний дім» та відеофільм з проблематики Конференції. За час проведення конференції працюватимуть книжково-ілюстративні та художні виставки з проблематики сталого розвитку Карпат та охорони навколишнього природного середовища. Учасники Конференції матимуть змогу відвідати природоохоронні об’єкти області під час екскурсій.

* * * * *

20.07.2010 ІХ-й Міжнародний виставковий форум “Технології захисту -2010”

До уваги керівників і фахівців зацікавлених підприємств (організацій)

Повідомляємо, що 22-24 вересня 2010 року у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ, Броварський пр-т, 15) буде проведено ІХ Міжнародний виставковий форум «Технології захисту-2010».

У рамках вказаного форуму запланованого проведення наукового-практичної програми, в тому числі за тематикою «Екологічна безпека» за напрямками:

Моніторинг забруднень атмосферного повітря, води, ґрунтів;

Системи і технології охорони навколишнього середовища;

Допустимі норми забруднень;

Контрольно-вимірювальні прилади для визначення рівня забруднень;

Обладнання і технічні засоби охорони атмосферного повітря, ґрунтів та вод від шкідливих домішок.

Зацікавлених підприємств, установ, організації та громадськість за детальною інформацією просимо звертатись до контактної особи Оргкомітету Тетяни Єльчевої за телефоном у Києві (044) 206-87-97.

* * * * *

16.07.2010 Видано ліміти використання природних ресурсів у 2010 році

Видано розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації «Про Ліміти спеціального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення у 2010 році та ліміти збирання лікарських рослин у 2010 році» від 25.06.10 № 452.

Завантажити ліміти на використання лікарських рослин >>>

Завантажити ліміти на використання ягід >>>

Завантажити регуляторний акт >>>

* * * * *

08.07.2010 Стужицький Дуб-чемпіон на третьому місці у номінації «Найстаріше дерево України».

У Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України підведено підсумки Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України». Переможців конкурсу визначали у чотирьох номінаціях.

За словами заступника начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Михайла Гайдура, наш дуб-чемпіон, якого вважають батьком діда-дуба, зайняв третє місце у номінації «Найстаріше дерево України». Обидва дерева зростають у с.Стужиця Великоберезняського району. Наразі дуб-чемпіон з огляду на свій поважний 1300 літній вік, має певні пошкодження стовбура і потребує негайного лікування і належного догляду.

Найстарішим деревом України визнано 2000 річну оливу з Нікітського ботанічного саду (АР Крим). На другому місці теж жителька Нікітського ботанічного саду – 1700-річна фісташка.

Перше місце у номінації «Меморіальне дерево України» виборола 800-річна липа Богдана Хмельницького, що зростає у Золочівському районі Львівської області. Друге і третє місце вибороли жителі Черкаської області: три 1000-річні дуби Тараса Шевченка (Звенигородський район) та 1000-річний дуб Максима Залізняка (Чигиринський район).

На першому місці у номінації «Історичне дерево України» 700-річний Запорізький дуб, (м. Запоріжжя); 2 місце: 1000-річний Юзефінський дуб (Рівненська обл., Рокитнівський район, с. Глинне); 3 місце: 600-річна золота липа, (Тернопільська обл., м. Бучач); 3 місце: 200-річний мигдаль на Малаховому кургані (м. Севастополь); 3 місце: 120-річний дуб Франца Йосифа (Львівська обл., Стрийський район, с. Лисовичі).

Номінація «Естетично цінне дерево України»: 1 місце: 900-річний дуб Грюневальда, (м. Київ, Голосіївський район, санаторій «Жовтень»), 2 місце: 1300-річний суничник Ени (АР Крим, смт. Ореанда, г. Ай-Нікола), 3 місце: 250-річна Княжа яблуня (Сумська обл., м. Кролевець),

3 місце: 800-річний Монастирський дуб (Чернігівська обл., Коропський район, с. Рихли, Мезинський національний природний парк).

Що стосується переможців обласного етапу конкурсу, то «Історичним деревом Закарпаття» визнано Ясен звичайний (вік 400 років), який зростає в Ужгороді на набережній Незалежності. Планується назвати його – Ясен Масарика», на честь демократичного до закарпатців першого президента Чехословацької Республіки, визначного науковця і політика Томаша-Гаріка Масарика, та оголосити Ботанічною пам’яткою природи місцевого значення. У бліц-інтерв’ю Михайло Гайдур, зокрема зазначив, що держуправлінням проводяться заходи із надання дереву статусу об’єкту природно-заповідного фонду. Це дерево стало переможцем й іншої номінації – «Естетично цінне дерево Закарпаття», адже він є окрасою Ужгорода, знаходиться в його історичному центрі, поблизу найдовшої в Європі Липової алеї.

«Меморіальним деревом Закарпаття» названо платан кленолистий (який незабаром називатиметься Платан Другетів), що зростає на території Парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення “Парк ім. Горького” (Підзамок). Вік дерева становить близько 500 років і вважається найстарішим деревом серед насаджень м. Ужгорода. Є припущення, що платан було посаджено у ХV столітті тодішнім володарем Ужгородського замку італійським князем Ф.Другетом, яким завезено на територію області чимало популярних на півдні рослин і дерев, з яких зберігся лише цей платан.

За ініціативою держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області отримано згоду про створення ботанічних пам’яток природи місцевого значення «Ясен Масарика» та «Платан Другетів» та занесення платана кленолистого до реєстру заповідних об’єктів місцевого значення.

* * * * *

05.07.2010 Заповідники – це здоров’я нації, а їх створення – шляхетна справа

7 липня – День працівника природно-заповідної справи. Збільшення територій природно-заповідного фонду – це не тільки збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, а й збереження природних легенів нашого краю. Праця людей, які здійснили вагомий внесок у збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, нині є надзвичайно важливою і шанованою. Саме тому 18 серпня 2009 року Президентом України був підписаний Указ про відзначення професійного свята – Дня працівника природно-заповідної справи, яке буде відзначатись 7 липня.

Начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов у бліц-інтерв’ю розповів про плани держуправління щодо природоохоронної справи в області:

– Найбільшої уваги заслуговує робота держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області у розширенні природно-заповідного фонду та розбудові екомережі. Розширення природно-заповідного фонду торкнулося майже усіх куточків області. Розроблено проект обласної схеми екомережі, розпочато підготовку матеріалів з виготовлення проектів схем екомережі в районах для населених пунктів Нині пріоритетним завданням є створення ботанічних заказників місцевого значення «Егреш», «Ардов», «Косонська гора» та «Сілаш». Держуправлінням підготовлено проект рішення Закарпатської обласної ради «Про оголошення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення», щодо створення 4 ботанічних заказників місцевого значення загальною площею 146,9 га. Рішення розроблено на основі наукового обґрунтування та з метою охорони й збереження дубових насаджень з найстарішими за віком в області вільшняками у насадженнях, видів рослин, занесених до Червоної книги. Вони знаходяться у лісфонді Виноградівського лісгоспу та у лісфонді філії «Береговодежспецлісгосп».

Наша область знаходиться серед регіонів-лідерів, що мають високий «процент заповідності» – 13,4% . Протягом п’яти наступних років заплановано довести цей показник до загальноєвропейського рівня і збільшити до 15 відсотків Наразі площа територій та об’єктів природно-заповідного фонду області зросла з 159,6 тис. га до 173,6 тис. га.

Особлива увага держуправлінням надається природо заповідним об’єктам Міжнародного значення. У 2010 році очікується надання статусу Міжнародних водно-болотних угідь 5 водно-болотним угіддям (загальною площею 554,5 га) для включення їх в Рамсарський перелік. Зокрема, урочище “Атак-Боржавське”, що входить до складу регіонально-ландшафтного парку “Притисянський”, загальною площею 283,4 га, “Чорне Багно” на території НПП “Зачарований край”, загальною площею 15,0 га, а також об’єкти Карпатського біосферного заповідника: “Долина нарцисів”, площею 256,0 га та “Печера Дружба” на площі 0,13 га.

* * * * *

25.06.2010 День Дунаю

Четвертий рік поспіль Україна, як і інші країни Дунайського басейну, долучається до святкування Дня Дунаю, який є спільним пан-європейським заходом, спрямованим на інформування і підвищення екологічної культури громадян, що започаткувала Міжнародна комісія з захисту р. Дунай.

27 червня поточного року в «географічному центрі Європи» в с. Ділове Рахівського району святкуватимуть День Дунаю. Основною метою міжнародного свята є привернення уваги до стану та проблем Дунаю, адже це єдина ріка, водозабір якої знаходиться у 18 країнах Європи. Цього дня вздовж всієї ріки проходять екологічні заходи, дискусії, конкурси, музичні фестивалі та концерти. У рамках святкування Дня Дунаю планується провести пісенний фестиваль “Тиса – молодша сестра Дунаю, вікторину на знання про Тису і Дунай, виставку дитячих виробів “Дунайський художник”, конкурси тощо. Минулоріч переможці та активні учасники конкурсів були нагороджені призами та цінними подарунками.

Вперше свято Дунаю відзначалося 29 червня 2004 року і було присвячене 10-річчю Конвенції по захисту р. Дунай, підписаної в 1994 році (м. Софія) та схваленої під егідою Організації Об’єднаних Націй та Європейського Союзу. Виконавцями Конвенції є 14 придунайських країн: Німеччина, Австрія, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія, Боснія і Герцеговина, Сербія і Чорногорія, Болгарія, Румунія, Україна і Молдова. Забезпечення ефективної реалізації Дунайської Конвенції здійснює Міжнародна комісія з охорони Дунаю (ICPDR).

Ще у вересні 1991 року у Софії на зустрічі придунайських країн (близько 24 країн), національних та міжнародних неурядових організацій була започаткована Програма охорони басейну ріки Дунай. Придунайські країни схвалили Робочий план програми, у якому було визначено створення міжнародної Системи попередження про виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій басейну Дунаю АЕWS. Відповідно до концепції Дунайської Системи кожна залучена країна має власних «співрозмовників» у рамках Системи з урахуванням національної орієнтації аварійних забруднень на Дунаї та його притоках. Ці країни мають один або більше центрів аварійного оповіщення. Всередині кожної країни-учасниці є національні організації та інститути, які мають власні процедури аварійного оповіщення (та національне керівництво).

За словами начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова, головні міжнародні центри оповіщення системи попередження про виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій басейну Дунаю в Україні знаходяться в Ужгороді та Ізмаїлі (Одеська область). В Ужгороді Центр зосереджений у держуправлінні охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області і керує ним заступник начальника відділу екологічної експертизи, моніторингу, оповіщення, міжнародної співпраці О.Т Цапулич. Загальним завданням Системи попередження про виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій басейну Дунаю є збільшення громадської безпеки шляхом захисту джерел питної води та інших споживачів води у випадку виникнення інциденту на Дунаї або його притоках та захист довкілля від впливу такого непередбаченого забруднення. Щороку відбувається тестування роботи системи. Останнє проведене тестування готовності до виникнення аварійної ситуації відбулося 04.11.2009 року. Для підтримання системи швидкого реагування у м. Ужгороді (AEWS 11) використовується комп’ютерна техніка та швидкісний доступ до системи Інтернет.

Узгодження схеми передачі інформації, швидкості реагування, та інші технічні питання вирішуються на щорічних семінарах, цьогоріч такий повинен відбутися у вересні у м. Сараєво (Боснія і Герцеговина).

* * * * *

17.06.2010 Найстаріше дерево Закарпаття росте у Стужиці

З метою популяризації серед громадян України патріотичних, екологічних, історичних та естетичних цінностей старих дерев, у Закарпатській області проведено конкурс «Національне дерево України».

При Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища було створено територіальне конкурсне журі (за участю громадськості та науковців області), яке розглядало заявки та визначило переможців у наступних номінаціях:

«Історичне дерево Закарпаття»;

«Найстаріше дерево Закарпаття»;

«Меморіальне дерево Закарпаття»;

«Естетично цінне дерево Закарпаття».

Учора (16.06.2010р.) відбулося підсумкове засідання комісії. Найстарішим деревом Закарпаття визначено Діда-дуба, що росте у с. Стужиця Великоберезнянського району, йому за оцінками фахівців більше тисячі років. Дідо-дуб є одним із претендентів на перемогу у номінації «Найстаріше дерево України».

Історичним деревом Закарпаття визнано ясен звичайний (вік 400 років), що зростає в Ужгороді на набережній Незалежності. Обхват стовбура – 4,9 м, висота – 30 м. Один з найстаріших ясенів України. Журі припускає, що під ним від полуденної спеки рятувався Августин Волошин (український політичний, культурний, релігійний діяч Закарпаття, президент Карпатської України). Держуправлінням проводяться заходи із надання дереву статусу об’єкту природно-заповідного фонду. Це дерево пов’язують й із іншою історичною постаттю.

На думку екологів дерево доцільно оголосити Ботанічною пам’яткою природи місцевого значення «Ясен Масарика», назвавши на честь демократичного до закарпатців першого президента Чехословацької Республіки, визначного науковця і політика Томаша-Гаріка Масарика, при якому було здійснено упорядкування та сучасну забудову м. Ужгород. Під час свого президентства вніс суттєвий вклад у розвиток соціальної бази краю, підвищенню культури й освіти, зміцненню демократичних основ управління, відіграв неабияку роль в становленні державницьких відносин, формуванні ліберально-демократичних умов суспільного розвитку, толерантного ставлення до представників різних національностей та віросповідань.

Журі вирішило, що ясен звичайний гідний представляти Закарпаття ще й у номінації естетично цінне дерево, адже він є окрасою обласного центру Закарпаття, знаходиться в історичному центрі Ужгорода, поблизу найдовшої в Європі Липової алеї.

Меморіальним деревом України пропонується назвати платан кленолистий, що зростає на території Парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення “Парк ім. Горького” (Підзамок). Вік дерева становить близько 500 років і вважається найстарішим деревом серед насаджень м. Ужгорода. Вважають, що платан було посаджено у ХV столітті тодішнім володарем Ужгородського замку італійським князем Ф.Другетом, яким завезено на територію області чимало популярних на півдні рослин і дерев, з яких зберігся лише цей платан. Висота – понад 10 м, обхват стовбура – до 6,85 м. Стан дерева задовільний. Держуправлінням на пропозиції заслуженого природоохоронця України, начальника Державної служби заповідної справи України П. І. Гриника проводяться заходи із надання дереву статусу об’єкту природно-заповідного фонду. За ініціативою держуправління отримано згоду про створення ботанічних пам’яток природи місцевого значення «Ясен Масарика» та «Платан Другетів» та занесення платана кленолистого до реєстру заповідних об’єктів місцевого значення. Остаточне рішення щодо кандидатів буде прийнято 20 червня поточного року.

Начальник держуправління Андрій Погорєлов відмітив, що наразі триває надзвичайно важливий екологічний захід у державі – перепис зелених довгожителів. Особлива увага – деревам, що зростають понад тисячу років. Вони є унікальними живими свідками нашої історії і мають величезну екологічну, естетичну, меморіальну цінність – найстарші живі істоти України. Нині в Україні виявлено кілька дерев, що мають тисячолітній вік, серед них і наш земляк – Дідо-дуб у Стужиці, якому, за оцінками фахівців, 1100 років. Периметр стовбура сягає 9 метрів 10 сантиметрів. Дідо-дуб є ботанічною пам’яткою природи місцевого значення на площі 0,01 га. Приємно, що саме на Закарпатті, де історія охорони природи та заповідання має давні коріння, зберігся і добре себе почуває найстаріший в Україні дуб. Є сподівання, що саме стужицькому дубу присвоять звання національного дерева України. Такі дерева потребують догляду, адже надзвичайно важкі гілки можуть розламуватися і ранити дерево. Охорону та догляд за ним здійснюватимуть спеціалісти природоохоронного науково-дослідного відділення»Стужиця» Ужанського національного природного парку.

* * * * *

17.06.2010 Опустелювання — один з найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля

17 червня — Всесвітній день по боротьбі із опустелюванням і засухою.

Генеральна Асамблея проголосила 17 червня «Всесвітнім днем боротьби із засухою» у 1995 році у зв’язку з річницею з дня прийняття Конвенції Організації Об’єднаних Націй по боротьбі із опустелюванням 17 червня 1994 року. Державам пропонувалося присвячувати Всесвітній день підвищенню інформованості про необхідність міжнародної співпраці в боротьбі з із опустелюванням і наслідками засухи і про хід здійснення Конвенції по боротьбі із опустелюванням. Опустелювання — це один з найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля. Воно загрожує здоров’ю і джерелам засобів до співіснування більше 1 млрд. людей. Щороку запустинювання і засуха приводять до втрат сільськогосподарської продукції на суму близько 42 млрд. дол. США.

* * * * *

14.06.2010 відбулося чергове засідання Громадської ради при Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області

На засіданні, яке проводилося на базі природоохоронного науково-дослідного відділення «Стужиця» Ужанського національного природного парку, були присутні члени Громадської ради – керівники 10 громадських організацій екологічного спрямування та представники Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

На порядку денному розглядалось питання щодо проблем і перспектив розвитку природно-заповідного фонду Закарпатської області, про участь громадських організацій у міжнародних програмах та перспективи науково-довідкового видання «Природно-заповідний фонд Закарпаття» й інших спільних з держуправлінням видань екологоосвітнього характеру тощо. На засіданні було також обговорено план заходів, намічених для відзначення Міжнародного року біорізноманіття та Дня Дунаю.

Своє бачення про розвиток громади на місцях та розвиток природоохоронних об’єктів представили спеціалісти Ужанського НПП. Був презентований менеджмент-план Ужанського НПП на 10-річний період, про який у ході обговорення голови громадських організацій висловили свої думки та зауваження, які протягом 10 днів будуть оброблені та подані до національного парку.

Голова громадської ради, декан географічного факультету УжНУ, професор Степан Поп з цього приводу зауважив, що розвиток територій природно-заповідного фонду Закарпатської області буде сприяти збереженню біологічного та ландшафтного різноманіття, створенню умов для ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з обов’язковим додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів.

Обговорено питання про надання дерев-кандидатів до Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України». На думку громадської ради у Закарпатті є кілька дерев, що можуть претендувати на перемогу у кількох номінаціях.

Торкнулися й питання боротьби із борщівником. Викладач біологічного факультету Ужгородського національного університету кандидат біологічних наук Андрій Мигаль пояснив, що ця рослина багата на фітоактивні сполуки, тому навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків. Боротися з ним можливо навіть екологічним способом без використання гербіцидів, – вчасним скошуванням та викорінюванням рослини. Громадські організації виявили бажання підключитися до боротьби зі шкідником.

Були розглянуті заяви громадських організацій, які бажають вступити до складу громадської ради. Це, зокрема, громадські організації Благодійний фонд «Європейський дім», Благодійний фонд розвитку Ужанської долини та екологоосвітня громадська організація «Природа». Наразі комісія (до складу якої входять члени громадської ради та представники держуправління), вивчає статути організацій, щоб на наступному засіданні прийняти рішення щодо їх вступу.

За результатами засідання до держуправління будуть надані пропозиції щодо згаданих питань.

* * * * *

07.06.2010. Визначено найкращих

Сьогодні (07.06.2010 р.) начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов за вагомий внесок у екологоосвітню роботу, популяризацію природоохоронної справи, активну громадську позицію та з нагоди Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища й Дня журналіста нагородив грамотою директора Західної інформаційної агенції «Простір» Ларису Подоляк.

Андрій Погорєлов у привітальному слові зазначив, що нині важко уявити роботу екологів без засобів масової інформації, адже екологічна проблематика наразі потребує інформаційної підтримки. У представників регіональних ЗМІ є чимале поле для діяльності, у першу чергу довести до відома громадськості проблеми довкілля регіону та шляхи їх вирішення з точки зору роботи держуправління. Від чесної роботи журналіста залежить те, як буде подана інформація і як сприймуть її читачі.

До вітань долучився й голова Громадської ради неурядових громадських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при держу правлінні декан географічного факультету УжНУ професор Степан Поп, який зауважив, що висвітлюючи проблеми довкілля, журналіст має дотримуватися принципів виваженості та коректності, об’єктивності та професіоналізму. Саме так, на його думку, працюють журналісти очолюваної Ларисою Подоляк агенції.

04.06.2010. За сприятливе природне середовище Українсько-Угорського прикордоння

У п’ятницю, 4 червня відбулася Міжнародна конференція приурочена до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища «За сприятливе природне середовище Українсько-Угорського прикордоння» у рамках програми «Розвиток транскордонного співробітництва в Українсько-Угорському прикордонному регіоні», що реалізується за підтримки Норвезького фінансового механізму та співфінансування Республіки Угорщини. Організаційну частину проекту здійснює Громадський Фонд ЄвроЗв’язок та головне управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму Закарпатської облдержадміністрації. Участь у зустрічі узяли керівники області, представники природоохоронних організацій та громадських організацій природоохоронного спрямування Закарпаття та Угорщини. Зустріч проходила у готелі «Золота гора», що розташований с.Барвінок.

Серед запрошених був і заступник начальника відділу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, керівник українсько-угорської робочої групи з охорони якості поверхневих вод від української сторони Остап Цапулич. У своїй доповіді він відмітив роль держуправління в українсько-угорському співробітництві. Зокрема було наголошено наступне.

У прикордонному з Угорщиною басейні р. Тиса під координацією держуправління впродовж 2008-2009 рр. завершено заходи зі створення регіонального ландшафтного парку ,,Притисянський” загальною площею 10330,66 га.

На сьогодні це одна з найбільших суцільних ділянок низовинних заплавних лісів України та Європи, за площею перевищує загальний фонд подібних лісів багатьох країн Центральної Європи (особливо їх дубово-ясенева фракція). Окремі частини масивів за віковими показниками можуть розглядатись як пралісові екосистеми. Із врахуванням перспектив розвитку туристично – рекреаційного потенціалу РЛП “Притисянський” буде одноразово об’єктом природно-заповідного фонду, міжнародним природоохоронним об’єктом по збереженню водно – болотних угідь, одним із об’єктів збереження біологічного і ландшафтного різноманіття у рамках європейської мережі “Натура – 2000” та одноразово територією з розвинутою інфраструктурою рекреаційно – туристичної індустрії.

Здійснюється також співпраця у сфері охорони якості транскордонних поверхневих вод басейну р.Тиса. Так, відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах (м. Будапешт 11 листопада 1997 року) під керівництвом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області проводяться зустрічі українсько-угорської робочої групи з охорони якості поверхневих вод. Зокрема, на робочій зустрічі українсько-угорської робочої групи, яка відбулася в м.Ужгороді 26-27 квітня, підведено підсумки співпраці за 2009 рік.

Загалом мета конференції була досягнута, яка полягала у передачі і обміні досвіду та посилення співробітництва між державними і громадськими інституціями у сфері захисту навколишнього середовища.

* * * * *

04.06.2010. Програма відтворення лососевих видів риб басейну річки Тиси в Закарпатській області буде реалізовуватися до 2017 року

Днями в прес-центрі «Нове Закарпаття» відбулася міжнародна конференція з питань реалізації «Програми відтворення лососевих видів риб басейну річки Тиси в Закарпатській області». У засіданні узяли участь помічник голови Державного комітету рибного господарства України Оксана Черкун, представники Закарпатдержрибоохорони, Закарпатського облводгоспу, Пряшівського університету. держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, а також громадські організації природоохоронного спрямування.

Річкова мережа Закарпаття є природним середовище існування цілого комплексу цінних, рідкісних та зникаючих видів риб. Ріка Тиса та її притоки є природним потенціалом для відтворення чисельності особливо цінних для даного регіону лососевих видів риб і мають важливу рибогосподарську цінність. Через значний антропогенний вплив представники іхтіофауни опинилися під загрозою зникнення та віднесені до Червоної книги України. Особливо гостро стоїть проблема щодо збереження рідкісних і зникаючих представників лососевих риб (дунайський лосось, харіус, струмкова форель). Поширення лососевих риб обмежено Карпатським регіоном, до якого входять гірські ріки басейнів Дунаю та Дністра. Актуальність, соціальна та економічна значимість поставленого завдання полягає у збереженні біорізноманіття внутрішніх водойм, поповнення та загострення їх продуктивності за рахунок цінних видів риб. Наразі є загроза зникнення двох видів, які занесені до Червоної книги України : лосося дунайського та харіуса європейського. Ареал існування останнього зосереджений тільки в Закарпатті в басейні р. Тиса.

Проблему сучасного стану лососевих видів риб було піднято на державній комісії з питань Червоної книги України де було прийнято рішення про надання Дозволу на заготівлю маточного поголів’я дунайського лосося та харіуса європейського для здійснення заходів по їх штучному відтворенню, за основу взято «Програму відтворення лососевих видів риб в басейні р. Тиса на 2008-2017 роки» розроблену Закарпатдержрибоохорони. Як зазначив начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов, пройшло немало часу від дня, коли дунайський лосось та харіус європейський потрапили до Червної книги України, проте до нині жоден із цих видів не має позитивних показників щодо сталого розвитку популяції. З огляду на ситуацію, що склалася, необхідно негайно вживати заходів з відтворення їх чисельності.

Отже Програма передбачає реалізацію заходів із штучного відтворення цінних та занесених до Червоної книги видів риб, досвідом у цій справі поділяться спеціалісти із Словаччини. Тут традиційно займаються відтворенням дунайського лосося. Виконавцям програми залишається визначити господарство у Закарпатті, яке безпосередньо приступить до реалізації даної мети. За даними досліджень проведених Інститутом рибного господарства УААН у мережу рік карпатського регіону потрібно випустити 400 тис. екземплярів харіуса, 800 тис. – струмкової форелі, 100 тис. – дунайського лосося.

* * * * *

02.06.2010. Діяльність на прикордонних водах оцінена задовільно

Заступники Уповноважених Уряду України та Уряду Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах провели зустріч 25 — 28 травня 2010 р. у м. Ніредьгаза (Угорщина).

Українську делегацію на зустрічі очолював начальник відділу міжнародного співробітництва Держводгоспу України, заступник Уповноваженого Уряду з питань співробітництва на прикордонних водах Валерій Касьянчук, Угорську делегацію — директор Верхнє-Тисайської Дирекції охорони довкілля та водних справ, заступник Уповноваженого Уряду Угорської Республіки Гашпар Боднар. У роботі зустрічі узяли участь начальник Закарпатського облводгоспу Володимир Чіпак, керівник українсько-угорської робочої групи з охорони якості вод, заступник начальника відділу екологічної експертизи, моніторингу, оповіщення, міжнародної співпраці Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Остап Цапулич, а також керівники і експерти робочих груп Сторін.

У ході зустрічі було розглянуто матеріали проекту Протоколу планової XVІ наради Уповноважених Урядів, яка повинна відбутися найближчим часом в Угорщині.

Сторонами було розглянуто і проаналізовано двосторонню діяльність з питань співробітництва на прикордонних водах за минулий рік у трьох аспектах роботи: із захисту від шкідливої дії вод; у галузі гідрометеорології і водних ресурсів на прикордонних водах; з проведення на прикордонних водах відборів проб, оцінок якості води та проведення необхідних дій у зв’язку з надзвичайними забрудненнями. Загалом діяльність на прикордонних водах оцінена задовільно.

Учасники зустрічі обговорили також питання щодо підвищення надійності функціонування спільної українсько-угорської автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи АІВС-«Тиса» та можливості підвищення кваліфікації в Угорщині українських спеціалістів з питань гідрологічного прогнозування та моделювання паводкових ситуацій.

Підсумком роботи зустрічі стало підписання протоколу заступниками Уповноважених Уряду України та Уряду Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах.

* * * * *

21.05.2010. У Львові пройшов семінар з доступу до екологічної інформації

18 – 19 травня у Львові проходив семінар з доступу до екологічної інформації для представників органів державної влади. За словами організаторів семінару, проблема доступу до екологічної інформації стає чимдалі актуальнішою, адже громадськість не стоїть на місці, тож запитів щодо одержання екологічної інформації стає щораз більше, і вони стають більш фаховими. В межах цього семінару держслужбовці змогли дізнатися, яку інформацію потрібно надати, в наданні якої можна відмовити і як правильно це потрібно зробити, щоби діяти в межах Закону.

Крім того, на семінарі презентовано сучасні інструменти накопичення, обробки та поширення екологічної інформації.

Захід організовано Міжнародною організацією «Екологія – Право – Людина» за сприяння Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Участь у ньому взяли представники держуправлінь охорони навколишнього природного середовища практично з усіх областей України.

* * * * *

21.05.2010. Якість прикордонних вод оцінювали міжнародні експерти

18-20 травня в Ужгороді відбулася зустріч Робочої групи з питань охорони якості прикордонних вод Українсько-словацької комісії по прикордонних водах.

На зустрічі від української сторони прийняли взяли участь представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Державної екологічної інспекції, Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації та водному господарству під керівництвом заступника начальника відділу держуправління Остапа Цапулича.

Словацьку частину робочої групи представили експерти з Міністерства охорони навколишнього середовища Словацької Республіки (керівник групи Анна Гаалова), Словацький гідрометеорологічний центр, Словацьке водогосподарське підприємство.

Експерти обох сторін дали оцінку результатів досліджень якості прикордонних вод за 2009 рік. Відбори проб та дослідження води відбулися на прикордонних водотоках річок Уж (створ Сторожниця/Пінковце), Латориця (створ Страж/Лелес) та Тиса (створ Чоп/Мале Тракани).

Порівнюючи якість вод за період 2008-2009 та 2007-2008 роки зроблено ряд висновків: р. Уж – погіршення якості води спостерігається за біологічними показниками на один клас, а покращення якості — за загальними фізико-хімічними показниками, показниками органічних речовин та в групі неорганічних промислових забруднень.

У р. Латориця спостерігалося покращення загальних показників органічних речовин та показників органічних промислових забруднень.

Ріка Тиса – упродовж періодів, що порівнюються, якість води не змінилася. У річці Улічка спостерігається погіршення загальних показників органічних речовин.

У р. Ублянка спостерігається покращення якості води за загальними фізико-хімічними показниками.

Сторони констатували, що протягом 2009 року не було зафіксовано аварійних забруднень прикордонних вод між Україною та Словацькою Республікою.

* * * * *

16.05.2010. Біорізноманіття відзначить свій день

22 травня світова спільнота відзначає День біорізноманіття – свято, яке нагадує нам про необхідність збереження тварин, рослин, мікроорганізмів, екосистем та екологічних процесів, що в них відбуваються.Мета свята – спонукати людей до дій зі збереження мігруючих видів.

Оголошуючи 2010-ий Міжнародним роком біорізноманіття, Організація ОБ`єднаних Націй прагне привернути увагу людства до необхідності зберігати і раціонально використовувати природу Землі та об’єднати зусилля у справі збереження її екосистем і захисту особливо цінних об’єктів природи. На сьогодні, за даними ООН, під загрозою зникнення перебуває понад 7 тисяч видів тварин і майже 60 тисяч видів рослин. Передбачається, що захід стимулюватиме корінні зміни у відношенні людей до природи. За словами начальника держуправління екології Андрія Погорєлова, захист біорізноманіття цілком відповідає власним інтересам людей, адже саме біологічні ресурси є фундаментом, на якому людство будує власну цивілізацію. Продукти природи забезпечують діяльність різноманітних галузей промисловості, а саме – косметичну, фармацевтичну, паперову, сільське господарство, будівництво, переробку відходів. Втрата біорізноманіття загрожує нестачею харчових продуктів, деревини, лікарських засобів, джерел енергії, знищує можливості для відпочинку та туризму.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища закликає громадськість краю долучитися до відзначення свята та зробити свій внесок у справу збереження біорізноманіття.

Традиційно у рамках Дня біорізноманіття проводять навчальні семінари, природоохоронні акції та конкурси, прес-конференції, публічні виступи.

Довідково. 20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. Саме в цей день у 1992 році була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття на спеціальній Конференції з прийняття узгодженого тексту даного документу (Найробі, Кенія). Щороку секретаріат Конвенції про біорізноманіття визначає тему Міжнародного дня біорізноманіття, яка на цей час є актуальною.

* * * * *

15.05.2010. Андрій ПОГОРЄЛОВ: “Живі пам’ятки минулих епох, повинні бути збережені для майбутніх поколінь”

Розвиток заповідної справи є одним з найважливіших напрямків діяльності держуправління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області. Тому нині максимально інтенсифікується робота з метою збільшення площі та кількості об’єктів природно-заповідного фонду у краї. Не тільки у Закарпатті, а й в усій Україні збільшення заповідних територій – важливе завдання для природоохоронців. Чимало кроків зроблено у державній політиці для поліпшення екологічної ситуації в Україні, зокрема, у питанні збереження та охорони біологічного і ландшафтного різноманіття. Однак, чимало залишається питань і перешкод на шляху заповідання територій. Про те, яким чином вдається їх долати ми вели розмову з начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрієм Погорєловим:

– Усі провідні держави світу рухаються шляхом розширення свого природно-заповідного фонду, не є винятком й Україна. Нині у нашій державі є понад 7 тисяч об’єктів природно-заповідного фонду, що займають 5,4% всієї суші країни. Серед регіонів-лідерів, що мають високий «процент заповідності»: Севастополь 30,3%, Івано-Франківська й Хмельницька області по 14,8%, м. Київ – 14,4%. Наша область на п’ятому місці – 13,2% заповідних територій.

– Історія заповідання територій у Закарпатті має давні коріння…

– Так. Ще до Першої світової війни в Закарпатті у Бескидах, у 1910-1913 рр. були взяті під охорону букові та ялицево-букові праліси в урочищах Стужиця і Тиха, а також буково-ялицево-смерекові та смерекові праліси в Мармароському кристалічному масиві. Пралісові екосистеми в цих урочищах зараз включені в заповідне ядро Ужанського національного природного парку та Карпатського біосферного заповідника.

Детально >>>

* * * * *

11.05.2010. Екологи лімітують використання природних ресурсів

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області оприлюднює проект Розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації «Про ліміти спеціального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення та збирання лікарських рослин у 2010 році». Пропозиції та доповнення до проекту можна надсилати на адресу держуправління.

Проект розпорядження >>>

Ліміти на використання лікарських рослин >>>

Ліміти на використання ягід >>>

Регуляторний акт >>>

* * * * *

07.05.2010. 9-10 травня 2010 року міжнародна спільнота відзначатиме Всесвітній день мігруючих птахів

Мета свята – спонукати людей до дій зі збереження мігруючих видів. В усьому світі національні органи влади, неурядові організації, клуби, товариства, школи та приватні особи щорічно організовують заходи та програми, щоб привернути увагу до проблеми мігруючих птахів. Тема цього року – «Збережемо мігруючих птахів в умовах кризи – кожен вид важливий» – спрямована на підвищення свідомості про глобальну загрозу мігруючим птахам, при цьому особлива увага звертається на ті види, що перебувають під загрозою зникнення.

Кожен може зробити свій внесок для мінімізації існуючих перед птахами загроз. Це можуть бути втілені проекти щодо вивчення птахів у природних умовах, навчальні програми, лекції, художні виставки чи громадські події – будь-яка участь сприятиме успіху даної кампанії.

До слова. Всесвітній день мігруючих птахів був ініційований Угодою про збереження афро-азіатських мігруючих водно-болотних птахів у співпраці з Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин у 2006 році як глобальна інформаційно-освітня кампанія, спрямована на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їх проживання у всьому світі.

* * * * *

29.04.2010. 5 територій природно-заповідного фонду області матимуть статус водно-болотних угідь міжнародного значення

Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області взяло участь у семінарі — тренінгу „Управління та збереження водно-болотних угідь міжнародного значення», що проводився 26-27 квітня 2010 року Державною службою заповідної справи Мінприроди України спільно з групою експертів за проектом ЄС „Підтримка України в імплементації Дунайської та Рамсарської конвенцій»..

У ході семінару — тренінгу розглянуто законодавчі та інституційні засади, процедурні проблеми організації, визначення та оголошення водно-болотних угідь, управління такими угіддями, організація моніторингу та сучасний антропогенний вплив на них.

Водно-болотні угіддя для області відіграють значну роль у відновленні запасів ґрунтових та підземних вод, збереженні водно-болотних рослинного і тваринного світу, відіграють значну роль у формуванні екосистем, є фактором впливу для підтримання біологічного різноманіття в цілому, є джерелом забезпечення кормової бази для видів тваринного світу, являються відтворюючими осередками для мігруючих видів птахів, тощо. У частині формування системи екомережі області вони відіграють значну роль.

За словами начальника держуправління Андрія Погорєлова, в області на обліку перебувають 16 об’єктів природно-заповідного фонду з площею понад 520 га, які віднесено до водно-болотних угідь. Із врахуванням значення водно-болотних угідь у системі екомережі та розробленого проекту схеми екомережі, у 2009 р. під координацією держуправління погоджено проектні матеріали про надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення 5 територіям природно-заповідного фонду загальною площею понад 550 га.

Зокрема, урочище „Атак-Боржавське», що входить до складу регіонально-ландшафтного парку „Притисянський» загальною площею 283,4 га, „Чорне багно» на території НПП „Зачарований край», загальною площею 15,0 га, а також об’єкти Карпатського біосферного заповідника: „Долина нарцисів» площею 256,0 га та „Печера Дружба» на площі 0,13 га. Повідомляє прес-служба держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області.

* * * * *

28.04.2010. Міжнародна співпраця Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області дає позитивні результати

26-27 квітня в Ужгороді відбулася робоча зустріч українсько-угорської робочої групи по охороні якості води, на якій підведено підсумки 2009 року.

Експертами від української сторони виступили представники Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області та Державної екологічної інспекції під керівництвом заступника начальника відділу держуправління Остапа Цапулича.

Угорську сторону представляли експерти з Верхньо-Тисайської інспекції (керівник робочої групи від угорської Сторони Габорне др.Кочіш) та Верхньо-Тисайської Дирекції з охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

У ході робочої зустрічі експертами було переглянуто стан виконання завдань, які були поставлені перед вищезгаданими організаціями на 2009 рік. Сторони констатували, що План роботи на період ІІ квартал 2009 р. – І квартал 2010 р. виконано у повному обсязі.

За цей період вдалося провести 5 зустрічей, в тому числі – організувати 3 спільні відбори проб прикордонних вод. Спеціалісти лабораторій обидвох сторін провели узгодження методів дослідження та засвідчили позитивний висновок для обох сторін: результати досліджень знаходяться в межах допустимих похибок. При цьому лабораторії обох Сторін взяли участь у інтеркалібраційній програмі QualcoDuna і за її результатами отримали вищу оцінку.

У минулому році робоча група завершила оновлення та актуалізацію “Порядку проведення на українсько-угорських прикордонних водах відборів проб, визначень, оцінки якості води та проведення необхідних дій у зв’язку з надзвичайними забрудненнями”, який був затверджений на XV нараді Уповноважених Урядів України та Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах та вступив у дію 12 жовтня 2009 року.

Дано оцінку стану якості води в прикордонних створах р. Тиса (Тасабеч/Тисауйлак (Вилок) і Загонь/Чоп) та р.Боржава (Бене). Вцілому відбулося покращення якості води за показниками важких металів та незначне погіршення за показником хімічного споживання кисню і концентрації нітритів.

У ході робочої зустрічі експерти підготували План роботи на період травень 2010 р. – квітень 2011 р., згідно з яким проводитимуться роботи з контролю за охороною якості води. Підготовлено звіт про стан якості прикордонних вод і про надзвичайні забруднення для представлення Уповноваженими Урядів України та Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах.

* * * * *

26.04.2010. Краю, ти станеш квітучим, я знаю

Таке переконання звучало з уст юних природолюбів, у майбутньому, можливо, лісівників та природоохоронців, які окрім навчання у школі пробують себе у лісівничій справі. Так воно й буде, коли до роботи візьмуться ті, що змалечку у своєму серці плекають любов до усього живого.

В Ужгороді 23-24 квітня проходив обласний етап Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, який організували Управління освіти і науки Закарпатської обласної держадміністрації та Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ЗОЕНЦ).

На сцені переможці — колектив Смологовицького шкільного лісництва (Іршавський район)

У роботі зльоту, у якості журі, прийняли участь представники Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, Державної екологічної інспекції, обласного управління лісового господарства та редакції дитячих програм обласного державного телебачення.

Завдяки зусиллям та щоденній копіткій роботі керівництва ЗОЕНЦу та, зокрема його директору Олександру Геревичу, а також педагогів на місцях виховуються майбутні науковці краю, діти вчаться представляти і захищати свої науково-дослідницькі роботи. Практика показала, що багато дітей з шкільних лісництв свою майбутню професію пов’язують з лісовим господарством та охороною довкілля.

Два дні на сцені навчально-методичного центру “Візит” юні лісівники (11 колективів) звітували про свою роботу у шкільних та учнівських лісництвах. Ними були підготовлені: виставка досягнень учнівських лісництв, презентація кращого учнівського лісництва району, конкурс-захист учнівських науково-дослідницьких робіт.

Презентація досягнень учнівського лісництва оцінювалася за такими критеріями: впровадження інноваційних технологій вирощування лісових культур, вправадження результатів дослідів у практику лісового господарства, профорієнтаційна, екологічна та природоохоронна робота.

Найцікавішим етапом конкурсу став захист науково-дослідницьких робіт. Кожна команда представляла одну роботу. Журі оцінювало тему і мету дослідженя, місце, строки, схему проведення, результати, їх статистичну обробку, практичне значення дослідження, висновки. Конкурсанти повинні були довести новизну та актуальність досліджуваної проблеми, повно й логічно викласти теоретичну частину дослідження, зробити й обгрунтувати висновки.

Усі, без винятку, учасники були добре підготовлені та налаштовані на найкращі результати, але вибирати довелося лише трьох.

Перше місце журі віддало колективу Смологовицького шкільного лісництва (Іршавський район), який найкраще презентував свою роботу виставкою.

Друге місце вибороло шкільне лісництво Шаланківської ЗОШ І-ІІІ ст. (Виноградівський район), представники якого добре підготували презентацію та відмінно захищали науково-дослідницьку роботу.

Кількома балами їм поступилися переможці минулорічного конкурсу -учні Кам’яницького шкільного лісництва (Ужгородський район), які посіли третє місце.

Перед переможцем постане непросте завдання – представляти область на Всеукраїнському зльоті шкільних лісництв.

* * * * *

14.04.2010. Заповідна площа зростає, а з «Преміксом» майже розпрощалися

У вівторок, 13 квітня, у прес-клубі редакції газети «Неділя» начальник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрій Погорєлов зазначив, що площа природозаповіних об’єктів краю за останні роки зросла з 12,3% від усієї території до 13,2 і зростатиме й надалі. Нині основний акцент у роботі управління ставиться на збереженні біорізноманіття та розбудови екомережі.

Багато чого вже вдалося зробити екологам у процесі формування екомережі та заповідної справи області. Так, зокрема, у минулому році створено у Воловецькому районі лісовий заказник місцевого значення «Темнатик» на площі 1215 га. Створено регіональний ландшафтний парк «Притисянський», що розмістився на території чотирьох районів області. Регіональний ландшафтний парк «Зачарований край» отримав статус національного природного парку, зараз проводяться заходи з передачі земель до складу парку. Збільшено територію нацпарку «Синевир» на 2034 га та розширено територію Карпатського біосферного заповідника на 7508,8 га (у січні 2010 р.прийнято відповідний Указ Презиента України). Тривають заходи щодо створення транскордонного українсько-румунського біосферного резервату в Мармароських горах. Вперше в області затверджено перелік видів тварин, що підлягають особливій охороні на території Закарпаття. За цими, на перший погляд, звичними справами непроста щоденна робота держуправління.

Особливо варто відзначити, що вдалося вивезти за межі України близько 92 тонн непридатних хімічних засобів захисту рослин. Зокрема, 0,794 тонни з території Свалявського району, 14,085 тонн з території Ужгородського району, 8,532 тонни з території Виноградівського району, 11,644 тонни з території Іршавського району, 3,508 тонни з території Берегівського району та 52,7 тонн з території Мукачівського району.

Детально >>>

* * * * *

12.04.2010. Майстерність пропагувати

9-10 квітня в Ужгороді відбувся обласний етап ІХ Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти, які представлені учнями шкіл. У конкурсі узяло участь 14 агідбригад з 12 районів та 2 міст Закарпаття. Девятий рік поспіль молоді екологи змагалися у своїй майстерності пропагувати дбайливе ставлення до природи.

Привітали учасників директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Олександр Геревич, начальник управління освіти і науки Закарпастької облдержадміністрації Михайло Мотильчак.Своє вітання надіслав учасникам начальник держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарапстькій області Андрій Погорєлов. У якому, зокрема, зазначив: “…Такі заходи мають особливі завдання. По-перше, активізують учнівську молодь в природоохоронній роботі та екологічному русі. По-друге, формують екологічну культуру учнівської молоді. Третє – виявляють і поширюють нетрадиційні форми роботи із набуття знань і досвіду розв’язання екологічних проблем. Нині гостро постає питання розвитку екологічної освіти не тільки в області, а й в усій Україні. Назріло питання про те, щоб принципи стійкого екологічного, соціального та економічного розвитку увійшли у всі сфери життя. Тоді ідеї бережливого ставлення до природи будуть звучати не тільки з вуст екологів та окремих агідбригад, а перегукуватимуться у різних шарах суспільства… Напередодні Дня довкілля мусимо ще раз привернути увагу громадськості до екологічних проблем краю, достукатися до серця кожного. Без вас, підростаючого покоління природолюбів, обласним екологам важко буде впоратися із таким завданням.”

Перед журі було поставлено не просте завдання: вибрати кращих серед кращих. До уваги було взято, насамперед, актуальність порушеної у виступі екологічної проблеми та її соціальне значення для міста чи села, району, області, України, Європи, в контексті загальноєвропейського процесу “Довкілля для Європи”. Для цього учасники використовували різні жанри: пісні, вірші, сценки, гуморески тощо, доповнювали аудіо — та відеоматеріалами про свою повсякденну діяльність.

За результатами виступів перше місце посіла команда “Хвиля” Виноградівського районного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, яка за 20 хвилин виступу впоралася з усіма завданнями, що ставилися перед учасниками. Другими стали учні Волосянківської ЗОШ І-ІІІ ст. Великоберезнянського району. Колектив “Вимітайлик” підкорив журі своєю природоохоронною діяльністю, про що підготував відеоматеріали. Третє місце зайняла екологічна агідбригада “Довкілля” Ужгородського палацу дітей та юнацтва. Переможці нагороджені грамотами Закарпаського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, а незабаром предствавлятимуть нашу область у Києві.

* * * * *

07.04.2010. “Екологія–2010” запрошує до столиці

У Києві вже 13-ий рік поспіль проходитиме Міжнародна виставка-ярмарок “Екологія”, яка збирає представників влади, бізнесових структур, наукових кіл та громадськості з усіх регіонів задля представлення екологічно чистої продукції та обладнання для її виробництва.

Співорганізатором та найбільш активним учасником такого заходу є Мінприроди України. Упорядником виставки «Екологія–2009», як і в усі попередні роки, призначено Експоцентр «Наука» НАН України, який має спеціалізований павільйон, сучасне виставкове обладнання і кваліфікованих фахівців.

Під час роботи виставки буде організовано роботу Громадської приймальні Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, яка працюватиме в режимі постійного чергування. Крім того, організатори передбачили проведення семінарів, круглих столів, лекцій з природоохоронної діяльності та природокористування. Виставка-ярмарок проходитиме 13-16 квітня 2010 року за адресою: м. Київ, просп. Академіка Глушкова, 1, павільйон № 2

* * * * *

07.04.2010. До уваги громадськості

15 квітня 2010 року закінчується термін подання до держуправління екології запитів на виділення коштів з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2011 рік.

Пріоритет надається природоохоронним і ресурсозберігаючим заходам, передбачених законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, джерелом фінансування яких визначено Державний фонд. Природоохоронний ефект має бути спрямований на запобігання, зменшення та усунення забруднення навколишнього природного середовища. Серед інших критеріїв відбору — економічна ефективність (термін окупності), ступінь масштабності екологічного впливу, наявність показників ресурсо- та енергозбереження, використання апробованих приладів, обладнання, технологій, готовність заходу на час подання запиту, наявність власних коштів як джерела фінансування, а також наявність гарантованого фінансування з інших джерел.

Форма запиту >>>

* * * * *

01.04.2010. Екологи підвели підсумки роботи за 2009 рік

У середу, 31 березня, відбулося засідання Колегії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області, на якому природоохоронці визначили завдання на 2010 рік, а також обговорювали напрацювання за минулий рік. А зроблено було чимало.

Завдяки заходам, проведених держуправлінням, відсоток заповідності області зріс до 13,6, що на 0,9 % більше, ніж у 2008 році. Створено лісовий заказник місцевого значення ,,Темнатик”, регіональний ландшафтний парк ,,Притисянський”, а також Національний природний парк ,,Зачарований край”. В області завершено основні заходи з виготовлення проекту обласної схеми екологічної мережі з послідуючою її інтеграцією до екомережі України та європейської екомережі. Крім того, створено список регіонально-рідкісних видів рослин в межах Закарпатської області та вперше у краї затверджено перелік 77 видів тварин, що підлягають особливій охороні на території Закарпаття.

Протягом 2009 року територію Закарпаття очистили від 91 тонни непридатних хімічних засобів захисту рослин та 656 тонни суміші речовини “Премікс”, які вивезено за кордон на утилізацію. А задля забезпечення інформаційних потреб органів влади та населення про стан природного середовища впроваджено обласну програму моніторингу довкілля.

Наразі заплановано створення 4 ботанічних заказників місцевого значення, координацію з підготовки наукових обґрунтувань на створення нових та розширення діючих територій природно-заповідного фонду місцевого значення, а також створення реєстру вікових дерев в області, надання статусу об’єктів природно-заповідного фонду необлікованим віковим деревам та видання довідника про них.

* * * * *

23.03.2010. Управління екології запрацювало у звичному руслі

Андрій Погорєлов став начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатські області після тимчасового відсторонення від виконання обов’язків. Міністр Віктор Бойко прийняв відповідний наказ, який всупив у дію 19 березня 2010 року.

До цього часу Андрій Погорєлов три роки займав посаду начальника управління екології. За його ініціативи область стала займати перші місця у рейтингу Мінприроди з розвитку природно-заповдіного фонду, Закарпаття позбулося 213 тонн непридатних хімічних засобів захисту рослин, створено унікальний червоний список рідкісних рослин, які потребубть охорони на території краю, впроваджено обласну программу моніторингу довкілля тощо. Проте з початку 2010 року Андрій Погорєлов був відсторонений від виконання своїх обов’язків на період проведення комплексної перевірки Міприроди, що спровокував Ужгородський міський голова С. Ратушняк чисельними скаргами на природоохоронну структуру. Перевірка ж встановила, що держуправління діяло відповідно з чиним законодавством і жодних порушень у роботі не виявила.

Наразі Андрій Погорєлов визначив пріоритетні завдання держуправління на 2010 рік – повне очищення області від непридатних отрутохімікатів та суміші речовин «Премікс», створення 4-ох нових об’єктів природно-заповідного фонду, а також удосконалення роботи з громадськими організаціями екологічного спрямування.

* * * *

22.03.2010. Нацпарк «Зачарований край» буде мати свій літопис природи

Новостворений Національний природний парк провів перше засідання науково-технічної ради, яке відбулось 19 березня 2010 року.

За словами начальника управління екології Андрія Погорєлова, розпочато ведення літопису природи парку як основного документу природоохоронного об’єкту. Сюди вноситимуться узагальнені результати наукових досліджень та спостережень за станом і змінами природних комплексів, матеріали використовуватимуть для оцінки стану навколишнього природного середовища, розроблення заходів щодо охорони та ефективного використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки.

Крім того, члени ради погодили проект лімітів на використання природних ресурсів, план санітарно-оздоровчих заходів для своєчасної розробки вітровальної деревини, що забезпечить раціональне використання деревини внаслідок стихійних явищ, а також визначили науково-технічні заходи, котрі проходитимуть на території парку у 2010 році.

Чергову зустріч заплановано провести у вересні, де буде розглянуто питання розвитку туристично-рекреаціної діяльності Зачарованого краю та визначення завдань на 2011 рік.

* * * *

17.03.2010. Година Землі об’єднає світ

60 хвилин без світла об’єднають світ заради боротьби з глобальним потеплінням.

У суботу, 27 березня, о 20:30 люди на всій планеті вимкнуть світло на одну годину, Годину Землі, щоб продемонструвати урядам країн світу, бізнес-організаціям та населенню, що дії проти глобального потепління не тільки необхідні, але й можливі.

Година Землі була започаткована в Сіднеї (Австралія) в 2007 році, вже через рік ця подія стала світовою екологічною ініціативою, до якої долучилося більше 100 мільйонів людей у 35 країнах світу, а в 2009 Україна, разом з 87 іншими країнами світу, також долучилася до всесвітньої акції Година Землі! У 2010 році ми разом з цілим світом святкуватимемо четверту річницю Години Землі, Це – можливість дати людям право голосу у вирішенні майбутнього Планети, а також об’єднання наших зусиль для сталого розвитку та збереження природи навколо нас заради наших дітей та онуків!

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області закликає жителів краю долучитись до екологічної акції. Вимикайте світло на одну годину, Годину Землі, 27 березня о 20:30, проведіть цей час чи прогулюючись з улюбленою собакою, , чи в цілковитій тиші, чи-то вечерею при свічках…

* * * * *

09.03.2010. Жадоба до наживи нищить первоцвіти

Закарпатські «заробітчани» маніпулюють збутом первоцвітів не лише на території області, але і в сусідніх країнах. Проте і тут, і там на порушників природоохоронного законодавства чекають значні штрафи.

Так, за знищення одного підсніжника, скажімо в Угорщині,передбачено штраф 10000 форинтів (близько 400 гривень), в Україні на порушників чекає адміністративне стягнення у розмірі від 340 до 510 гривень за зривання червонокнижної квітки, плюс плата за кожен зірваний екземпляр (по 12 гривень). Бажаючих збути первоцвіти дедалі більшає, адже весняні квіти – ходовий товар і продати його можна вигідно. Проте мало хто замислюється над тим, яку шкоду це несе для природи.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області звертається до місцевих жителів із закликом зберегти весняні первоцвіти (проліски, підсніжники, шафрани та ін.), котрі занесені до Червоної Книги України та неупинно зникають. Посприяти їх збереженню можна не купуючи їх у продавців, адже нема попиту – нема і пропозиції. Крім того, слід пам’ятати: збирання цих квітів, особливо з цибулинами, — непоправна шкода для навколишнього природного середовища та порушення законодавства.

* * * * *

02.03.2010. Повідомлення

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області повідомляє, що згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. № 1218 “Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів” власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, – до 1 квітня –, а власники відходів, котрі утворюють та розміщують їх на своїй території, – до 1 червня поточного року – подають до органів Мінприроди на місцях заяви про одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році.

До заяви додаються:

· проект ліміту на утворення та розміщення відходів;

· довідка про наявність спеціально відведених в установленому законодавством порядку місць чи об’єктів розміщення відходів;

· відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров’я людини;

· довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів, довідка про питомі показники утворення відходів;

· довідка про наявність установок (потужностей) з видалення відходів;

· довідка про наявність потужностей з утилізації відходів;

· копія договору (контракту) на передачу відходів іншим власникам;

· довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставки відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік;

· висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об’єктів поводження з відходами;

· інформація стосовно розміщення відходів, накопичених за попередні роки;

· наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;

· звіт про виконання планових заходів у сфері поводження з відходами за попередній рік;

· перспективний план заходів у сфері поводження з відходами, спрямований на запобігання або зменшення обсягів утворення відходів і запобігання їх негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людини;

· ліцензування на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;

· дозвіл на експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території, виданий органом місцевого самоврядування.

* * * * *

09.02.2010. Анатолію Поляновському присвоєно звання заслуженого природоохоронця України

За вагомий особистий внесок у розвиток природно-заповідної справи в Україні, розширення національної екологічної мережі, охорону, збереження, наукове вивчення та відтворення особливо цінних природних комплексів та об’єктів Президент України присвоїв почесне звання «Заслужений природоохоронець України» Анатолію Поляновському. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області вітає свого колегу з таким досягненням та бажає продовжувати позитивні напрацювання у сфері охорони природних комплексів та об’єктів.

* * * * *

02.02.2010. Сьогодні — День водно-болотних угідь

Сьогодні, 2 лютого, увесь світ відзначає День водно-болотних угідь – щорічне свято, яке підкреслює цінність цих угідь для екологічного здоров’я світу та зусиль, спрямованих на збереження цих важливих ареалів.

Цей день відзначає річницю прийняття Конвенції про охорону водно-болотних угідь, підписану 2 лютого 1971 року у місті Рамсар, Іран. Цьогорічна святкова тематика – “Піклування про водно-болотні угіддя є відповіддю змінам клімату ”. Водно-болотні угіддя є джерелом води і харчів, місцем для відпочинку, засобом транспортування, а подекуди мають місцеву релігійну та культурну цінність. Вони відновлюють ґрунтові води, що йде на користь мешканцям цілих річкових басейнів, і відіграють життєво важливу роль у захисті від штормів і повеней та у фільтрації води. Вони також забезпечують багатий поживний грунт для мігруючих птахів, риб та іншої фауни і сприяють місцевій економіці, створюючи можливості для використання морських ресурсів та розвитку екологічного туризму. Незважаючи на важливе значення водно-болотних угідь, їхня територія зменшується у всьому світі. 33 водно-болотні угіддя України входять до загального переліку таких угідь міжнародного значення. Серед них – і озеро Синевир, площею 4-7 га (у залежності від кількості опадів). Крім Синевирського озера, на Закарпатті є ще 16 водно-болотних угідь, на яких необхідно проводити менеджмент територій. А найближчим часом до списку водно-болотних угідь міжнародного значення включать закарпатські «Атак-Боржавське», «Чорне Багно», «Долина нарцисів» та «Печера Дружба», що сприятиме їх ширшому використанню в туристично-рекреаційних цілях та пожвавленню наукового розвитку.

* * * * *

12.01.2010. Чую дзвін, та не знаю де він…

Політичні маневри чиновників вкотре маніпулюють думкою населення

У засобах масової інформації, близьких міському голові Ужгорода Ратушняку, прозвучало, що нібито начальника держуправління екології Андрія Погорєлова звільнено з посади розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації. Закиди не відповідають дійсності, оскільки право на звільнення (як і призначення) начальника держуправління має Міністр охорони навколишнього природного середовища України. Жодних наказів про звільнення Андрія Погорєлова Міністром не видавалось.

Ситуація вкотре доводить, що виконання чергових швидких політичних замовлень здійснюється будь-якими, навіть брехливими методами.

 


Залишити коментар

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.