18-25 січня – Великий зимовий облік птахів

Підгодовувати птахів та рахувати їх, а відтак — взяти участь у Великому зимовому обліку птахів (Christmas Bird Count) — основна пропозиція для дітей та всіх охочих від орнітологів та екологів України. У цій світовій акції, яка традиційно відбувається у останні вихідні січня, наша країна бере участь із 1998-го. Її метою є підгодівля птахів, ознайомлення з видовим різноманіттям, виховання в підростаючого покоління любові до природи.

Завдяки простоті проведення та незначним витратам часу, Великий зимовий облік птахів або Різдвяний облік птахів знаходить широку підтримку серед дітей та дорослих, забезпечуючи необхідними даними про зимуючих в Україні птахів. З року в рік кількість учасників Великого зимового обліку птахів в Україні зростає, що допомагає одержати важливі дані про стан популяцій загальнопоширених видів птахів Європи.

Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА закликає приєднатися до Великого зимового обліку. Участь у ньому можуть взяти звичайні люди, які люблять спостерігати за птахами. Основна мета — порахувати види зимуючих птахів. Не варто відходити далеко від дому — за місто, тому що ціль — порахувати птахів, які залишилися зимувати біля людей. Можна провести облік навіть із вікна — тих, які прилітають на годівничку. Облік проводиться протягом однієї години. Свої спостереження надсилайте на електронну пошту Українського товариства охорони птахів uspb@birdlife.org.ua Великий зимовий облік — не експрес-облік, який проводиться восени. Тому анкети можна надсилати протягом кількох тижнів — до березня. Ці дані не використовуються як наукові, вони, швидше, для того, щоб звернути увагу на птахів, навчитися розрізняти види, допомогти їм перезимувати.

Довідково. Великий зимовий облік є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Його іноді називають Різдвяним. Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючи їхньому польоту та свободі. З цього часу обліковування птахів у Різдвяні дні поширилося на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських та деяких Тихоокеанських островів, а відтак – і України.