Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:

Карпатський біосферний заповідник знаходиться у межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Виноградівського районів Закарпатської області.

Площа:   53 630 га. Згідно з функціональним зонуванням території біосферного заповідника площа заповідної зони становить 16505,0 га, зони регульованого заповідного режиму – 3268,0 га, буферної зони – 15047,0 га, зони антропогенних ландшафтів – 18810,0 га.

Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.

 Історія створення

Карпатський біосферний заповідник створений для збереження типових та унікальних природних комплексів Українських Карпат.

Основою Карпатського біосферного заповідника був Карпатський державний заповідник, створений Постановою Ради Міністрів УРСР від 12 листопада 1968 р. № 568 на площі 12672 га на території Івано-Франківської та Закарпатської (Рахівський і Тячівський р-ни) областей. Площа і територіальний склад цього заповідника неодноразово змінювалися. В 1979 р. до нього приєднуються Широколужанський масив (Тячівський р-н) та “Долина нарцисів” (Хустський р-н), а масиви на території Івано-Франківської області вилучаються.

В 1990 р., завдяки включенню до складу заповідника Кузійського масиву (Рахівський р-н), його площа досягає 19899 га. У 1992 році заповідник отримав від ЮНЕСКО сертифікат про віднесення Карпатського заповідника до світової мережі біосферних резерватів. Згідно з Указом Президента України від 26 листопада 1993 року № 563 він набув статусу біосферного заповідника, до складу його території увійшли Стужицький (Великоберезнянський р-н) та Мармароський (Рахівський р-н) масиви.

У 1997 р. територія заповідника знову була розширена за рахунок заказників загальнодержавного значення – “Чорна гора”, “Юлівська гора” (Виноградівський р-н), “Кевелівський”, “Рогнеска”, “Свидовецький” (Рахівський р-н). На базі Стужицького масиву у вересні 1999 р. було створено окрему природоохоронну установу – Ужанський національний природний парк.

Зараз загальна площа Карпатського біосферного заповідника становить 53630 га. Територія заповідника складається із семи відокремлених ділянок: Луж-Угольська, Свидовецько-Чорногірська, Рахівсько-Кузійська, Мармароська, “Долина нарцисів”, а також “Чорна Гора” і “Юлівська Гора”, які є ботанічними заказниками загальнодержавного значення

Таким чином створення Карпатського біосферного заповідника почалося із заповідання лісових масивів та організації заказників, а у 1968 році у Закарпатській області був організований Карпатський заповідник на площі 12,6 тис. га. Його територія неодноразово розширювалася. З 1992 року він входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

Адреса

Адміністрація КБЗ знаходиться у м. Рахів Закарпатської обл. за адресою: вул. Красне Плесо, 77

Телефон – +380 3132 2 21 93

e-mail: cbr-rakhiv@ukr.net 

Сайт kbz.in.ua

Facebook

Залишити відповідь