Sm09

Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:

Національний природний парк „Зачарований край” розташований на території Іршавського району Закарпатської області, у басейні р. Боржава.

Загальна площа парку – 6101 га.

Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.

Історія створення та природоохоронна діяльність

Створений Указом Президента України № 343 від 21.05.2009 року в Іршавському районі на базі однойменного регіонального ландшафтного парку, який діяв з січня 2002 року. Парк створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення у регіоні.

Парк є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і є юридичною особою що перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентство), оперативне управління Парком здійснює Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства (Закарпатське ОУЛМГ).

Історико-культурні об’єкти

Замки: Бронецький замок, руїни якого знаходяться на околиці с. Бронька, Довжанський замок XV-XVIII ст. (реконструйований 1712 р.) околиці смт. Довге.

Дерев’яні церкви: Церква Покрови Пр. Богородиці 1839 р. в с. Дешковиця, Церква св. Арх. Михайла 1658 р. в с. Івашковиця, Церква Введенія Пр.Богородиці 1734 р. в с. Локоть, Церква Св. Духа 1922 р. в с. Климовиця.

Музеї: Музей-кузня „Гамора” в с. Лисечово.

Структура парку

Лісовий відділ, Відділ охорони території, Науковий відділ, Відділ обліку і звітності, Відділ лісового господарства, Ільницьке лісництво, Підгірнянське лісництво, Господарська дільниця.

Сектори: Економічний сектор, Рекреаційно-туристична робота, Наукові полігони.

.

Перспективи розширення

На сьогодні значна частина об’єктів ПЗФ загальнодержавного та місцевого значення (6 об’єктів загальною площею – 2897,01 га), що розташовані в зоні НПП «Зачарований край», знаходяться за межами території Парку та підпорядковані Державному підприємству «Довжанське лісомисливське господарство» (далі- ДП «Довжанське ЛМГ»).

Крім діючих об’єктів ПЗФ, на приграничній з НПП території ДП «Довжанське ЛМГ» зростають значні площі букових пралісів та старовікових лісів, які мають надзвичайно високу созологічну цінність. Знаходячись в лісогосподарській зоні, їм загрожує небезпека знищення.

Також в приграничній зоні НПП, але за його межами, залишилась більша частина водозбірної території  р. Боржава, що негативно відбивається на перспективах збереження цілісної природної екосистеми басейну цієї річки.

Тому пропонується розширити територію національного природного парку «Зачарований край» за рахунок приєднання земельних ділянок ДП «Довжанське ЛМГ», Іршавський район на 13428,1 га.

У разі приєднання до НПП пропонованих земель, загальна площа Парку становитиме 19529,1 га, у тому числі 19077,1 га з вилученням та 452,0 га без вилучення.

.

Адреса

89000, Закарпатська область, Іршавський район, с. Ільниця, вул. Партизанська

Телефон: +38 (03144) 79002, +38 (03144) 79802

Cайт: nppzk.info

E-mail: zacharovanijkraj@ukr.net

Facebook

Залишити відповідь